Jak zachować się, gdy przychodzisz z wizytą? 3 zasady savoir-vivre, których należy przestrzegać przed odwiedzinami

M Polak
30.09.2022 11:06
Gość w dom- Bóg w dom - to powiedzenie w Polsce jest szczególnie ważne, w końcu słyniemy ze swojej wyjątkowej gościnności. Ale co zrobić gdy jesteśmy gośćmi? Jak się zachować i jakich zasad przestrzegać?

Gość w dom. Bóg w domGość w dom. Bóg w dom Fot. Pexels

Savoir-vivre czyli wyrażenie pochodzące z języka francuskiego, jest złożone z dwóch słów - wiedzieć i żyć, dlatego właśnie tłumaczymy je jako: sztuka życia. Określenie to rozumiemy jako znajomość obyczajów i form towarzyskich, które przydaje się szczególnie gdy wybieramy się w odwiedziny do rodziny lub znajomych. 

"Gość w dom, Bóg w dom" - jako naród znani jesteśmy ze swojej gościnności i z chęcią spotykamy się i zapraszamy rodzinę lub znajomych do swoich domów. Goście zawsze traktowani są przez nas z szacunkiem i chcemy zadbać o ich wszelkie potrzeby, ale jak zachować się będąc gościem w czyimś domu? 

Jakich zasad przestrzegać będąc gościem?

1. Nie przychodź bez zapowiedzi

Gość, który przestrzega zasad savoir-vivre nigdy nie przychodzi w odwiedziny bez zapowiedzi. W końcu ważne jest by gospodarze mogli przygotować się na wizytę, przygotować dom oraz sprawdzić datę w swoim kalendarzu. 

2. Zaproszony - potwierdź swoją obecność

Gdy otrzymasz zaproszenie od rodziny lub znajomych, podziękuj i jak najszybciej potwierdź swoją obecność lub odmów jeśli wiesz, że tego dnia z pewnością nie będziesz mógł się pojawić. Nawet jeśli twoje plany ulegną później zmianie, powiadom o tym niezwłocznie gospodarza. Nie ma w końcu nic gorszego niż czekanie na gościa, który się nie pojawi. 

3. Nie spóźniaj się 

Gdy gospodarz zaprosi Cię na godzinę 18, pojaw się o godzinie 18. Spóźniający się goście mogą pokrzyżować plany gospodarzy. Gdy zatrzyma Cię coś niespodziewanego, i wiesz, że będziesz spóźniony - powiadom o tym gospodarzy