Czy najbrzydszy kolor świata zasłużył sobie na to miano? Co wiemy o Opaque Couché?

Czy kolor uznany wszem i wobec, również przez naukowców za najbrzydszy kolor świata, w pełni zasługuje na to miano? Czym sobie zasłużył na ten niechlubny tytuł?

Najbrzydszy kolor świataNajbrzydszy kolor świata Fot. Pantone

Kolor Opaque Cocuche, czyli Pantone 448 C określić możemy jako coś pomiędzy oliwkową zielenią a ciemnym brązem. Prawdopodobnie nikt nie zwróciłby na niego uwagi, a on mógłby sobie istnieć nikomu nie przeszkadzając. Jednak w pewnym momencie sprawy przybrały dla niego dosyć niepokojący obrót, Rząd Australii chciał zadbać o zdrowie obywateli, zniechęcając ich do kupowania papierosów. Ale co ma do tego wszystkiego jakiś kolor?

Rząd Australii postanowił, na nietypowe podejście i zlecił agencji badania opinii społecznej gfK Bluemoon znalezienie najbardziej odrażającego koloru, który miał znaleźć się na paczkach papierosów i zniechęcać obywateli od ich kupna. 

Specjaliści przeanalizowali palety kolorystyczne oraz przeprowadzili ankiety wśród społeczeństwa, co zaowocowało niechlubnym zwycięstwem wspomnianego już koloru Pantone 448 C.

Z czym kojarzył się ankietowanym ten kolor? Wspominane były takie określenia jak: smoła, śmierć i brud. I tak właśnie na świecie zaistniał najbrzydszy kolor świata. 

Czy jednak faktycznie ten nietypowy brąz jest tak odrażający? Z pewnością możemy wyobrazić go sobie w różnych zestawieniach kolorystycznych, w których będzie wyglądał dobrze. Najważniejszy zawsze jest w końcu kontekst, tak więc to otoczenie będzie miało największy wpływ na to jak będziemy odbierać ten kolor. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.