Wabi-sabi - japońska filozofia, która stała się najgorętszym trendem wnętrzarskim

Idealnie nieidealne wnętrza! To nadrzędne założenie stylu wabi-sabi. Poznaj pozostałe jego zasady, bo ten styl jest teraz bardzo modny i nie zanosi się, aby szybko miało się to zmienić.

Japońska filozofia wabi-sabi

Wabi-sabi to coś znacznie więcej niż tylko estetyczna koncepcja wyposażenia wnętrz w stylu japońskim.  To światopogląd skupiony na akceptacji przemijania i niedoskonałości. Jej misją jest dostrzeżenie piękna nawet w niedoskonałościach. Dla Japończyków autentyczność to niezwykle istotna wartość i cnota. Charakterystyka estetyki i zasad wabi-sabi obejmuje: asymetrię, szorstkość, prostotę, oszczędność, skromność, intymność oraz uwielbienie i poszanowanie natury i wszystkiego, co z nią związane. 

A oto kilka przykładów wnętrz urządzonych w duchu wabi-sabi:

Jak urządzić mieszkanie w stylu wabi-sabi?

Postaw na organiczne i nieidealne kształty

Dodatki, które posiadają organiczne kształty, doskonale wpisują się w nurt wabi sabi. Naturalne kształty nawiązują do natury, do czegoś co jest nam bardzo bliskie, przyjazne, kojące i powoduje poczucie relaksu. Dodatkowo takie przedmioty pięknie zmiękczają przestrzeń. Wybierając wyposażenie twojego wnętrza, miej na uwadze to czy dana rzecz będzie się ładnie starzeć. Wtedy twoje wnętrze w perspektywie kolejnych 5, 10 czy 15 lat będzie wyglądało tak samo dobrze. Celowe oznaki zużycia i drobne mankamenty stanowią o pięknie stylu. Asymetryczne, nieidealne kształty ręcznie robionych talerzy, szklanek czy to strzał w dziesiątkę. Piękno i wyjątkowość przedmiotów  w stylu wabi-sabi polega na tym, że każdy element jest naprawdę wyjątkowy i wykonany ręcznie z miłością.

Stosuj zasadę "Mniej znaczy więcej"

Zasada "mniej znaczy więcej" stawia na jakość, a nie na ilość, a im mniej rzeczy, tym bardziej je widać. Uwolnij się od niechcianych rzeczy, które przestały wywoływać uśmiech na twojej twarzy (tu ukłony należą się Marie Kondo, która od dawna naucza tej zasady). Zredukuj ilość swoich mebli i dodatków, pozostaw tylko te bliskie twojemu sercu. 

Skup się na ścianach 

Ściany to wyjątkowo ważny element dekoracji wnętrz w wabi-sabi. To właśnie na ścianach stosunkowo łatwo pokazać niedoskonałości i upływ czasu - czy to ukazując stary tynk, przy pomocy cegły albo pokrywając je tynkiem dekoracyjnym.

Wybieraj naturalną kolorystykę

Kolorystyka stylu wabi-sabi to ciepłe odcienie bieli, miękkie kremowe tony, beż, karmel, delikatna szarość. Barwy ziemi idealnie wpisują się w ten styl. Wybieraj to, co kojarzy ci się z naturą.

Sięgaj po naturalne materiały

Pamiętajmy, że wnętrza nie odbieramy jedynie za pomocą wzroku. Zmysł dotyku jest równie ważny. Urządzając wnętrze w duchu wabi-sabi, postawmy na naturalne, szorstkie materiały: len, bawełnę, wełnę, skórę.  Świetnie sprawdzi się drewno (zwłaszcza to surowe), piękna ceramika, jutowe dodatki, lniane czy bawełniane poduszki, wełniane koce, ręcznie tkane dywany. Jakościowe, naturalne dodatki o neutralnej kolorystyce to esencja stylu. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.