Współpraca AS Ćmielów z artystą Józefem Wilkoniem zaowocowała autorską kolekcją kubków

Artysta Józef Wilkoń specjalnie dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów stworzył autorską kolekcję wyjątkowych prac. Porcelanę ozdobiły grafiki z ulubionym motywem mistrza - zwierzętami.

Józef Wilkoń dla AS ĆmielówJózef Wilkoń dla AS Ćmielów fot. AS Ćmielów

Grafiki stworzone przez Józefa Wilkonia dla AS Ćmielów

W ofercie AS Ćmielów znalazły się następujące kubki: "Koński spacer", "Czerwono-złoty", "Stojący dęba" oraz "Tygrysek". Każdy kubek z kolekcji posiada certyfikat autentyczności - informacje o ręcznej produkcji i zdobieniu, nazwa, nazwisko projektanta, rok zaprojektowania, tytuł pracy i jest pakowany w specjalne pudełko.

Oryginalny styl artystyczny Józefa Wilkonia jest zauważalny dzięki swoistej kresce, indywidualnym środkom wyrazu oraz malarskości przedstawienia. Jego ilustracje odznaczają się dynamicznie potraktowaną plamą barwną oraz graficzną dyscypliną. Autora cechuje unikatowa umiejętność syntetycznego odwzorowania kształtu zwierzęcia za pomocą kilku ruchów pędzla lub pióra.

Inspiracje płynące z natury

Natchnieniem dla Wilkonia jest przede wszystkim natura: nastrój zapamiętany z młode lata, malownicze krajobrazy i zagadkowy świat zwierząt, wśród których dorastał. Twórca najczęściej przedstawia zwierzęta oraz przyrodę, pracując szybkimi, zdecydowanymi pociągnięciami pędzla. Jego ilustracje są prawdziwe, nie upiększają ani nie idealizują natury. Tworzone przez artystę portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami ludzi. Jak sam mówi - "używając zwierzęcia jako metafory, można wiele powiedzieć o człowieku".

Artysta bardzo ceni autorów wprowadzających do swoich prac element poetyczności, m.in. Marca Chagalla, ale czuje też pewne powinowactwo z egzotyczną sztuką Dalekiego Wschodu, co zdecydowanie widać w jego pracach.

Józef Wilkoń - Ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii. Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym. Józef Wilkoń należy do grona najwybitniejszych polskich artystów zajmujących się ilustracją. Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006). Artysta otrzymał wiele nagród i odznaczeń.