Trawa pampasowa - piękna ozdoba ogrodów i tarasów

Trawy pampasowe to rośliny, które w wyjątkowy sposób zdobią ogrody, tarasy czy balkony, można je też wykorzystać do różnych dekoracji. Kiedy je sadzić i jakie mają wymagania? Przeczytasz poniżej.

Trawa pampasowaTrawa pampasowa fot. shutterstock

Trawa pampasowa to HIT w ogrodach i na balkonach!

Trawa pampasowa to bylina z grupy kępiastych. Przybyła do nas z południowoamerykańskich stepów. W zależności od rodzaju ma nieco inną kolorystykę, rozłożystość i rozmiar. Trawa tego typu rośnie stosunkowo szybko i może osiągnąć wysokość aż do 2 metrów. Tym co wyróżnia ją na tle innych roślin są okazałe, niepowtarzalne kwiatostany. Z tego względu trawa pampasowa chętnie wykorzystywana jest do dekoracji wnętrz czy do ozdób weselnych. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach boho, skandynawskich, minimalistycznych, vintage i nowoczesnych.

Dekoracje z trawy pampasowejDekoracje z trawy pampasowej fot. shutterstock

Trawa pampasowa - gdzie sadzić i jakie ma wymagania?

Trawa pampasowa najczęściej sadzona jest w ogrodach, jednak coraz więcej osób decyduje się na zdobienie nią tarasów i balkonów. Roślina dobrze czuje się zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Ładnie prezentuje się również w miejscach publicznych. 

Pampasy zajmują sporo miejsca. Bardzo intensywnie się rozrastają, dlatego podczas sadzenia należy zachować między nimi właściwy odstęp. Przyjmuje się, że jest to co najmniej 120 centymetrów. Roślina jest stosunkowo wytrzymała, niemniej jednak dobrze czuje się na żyznych podłożach, bogatych w próchnicę i o lekkiej kwasowości. Nie lubi natomiast nadmiernej wilgoci.

Kiedy sadzić trawę pampasową?

Jaka jest najlepsza pora na sadzenie trawy pampasowej? Ponieważ sadzonki są w pojemnikach, można je wysadzać do gruntu w dowolnym terminie przez cały okres wegetacyjny. Najlepszym i najczęściej wybieranym terminem jest wiosna, ponieważ kępy mają wtedy cały sezon na odpowiedni rozrost, dzięki czemu nie wymarzną podczas pierwszych chłodów. Ze względu na sporą wrażliwość trawy na niskie temperatury, sadzimy ją po ustąpieniu przymrozków. Uprawiana w ogrodzie i sadzona w gruncie wymaga odpowiedniego okrycia, które będzie chronić ją przed mrozem w czasie zimy.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.