Oświetlenie ogrodu. Zaprojektuj swój własny przydomowy zakątek

Oświetlenie ogrodu to ważne zagadnienie, które niejednej osobie może spędzać sen z powiek. Nie wiesz, jakie lampy powinieneś wybrać do swojego ogrodu i jak w ogóle zabrać się za planowanie oświetlenia? Ten artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

Ogród z lampami – dlaczego warto i jak to zrobić?

Ogród z lampami na pewno prezentuje się lepiej niż ten bez nich. Warto wziąć pod uwagę chociaż to, że z takiego niedoświetlonego terenu nie skorzystasz już po zmroku lub gdy na dworze będzie się robić szaro, a Ty akurat zapragniesz relaksu na świeżym powietrzu po wyjątkowo ciężkim dniu. Jeśli we właściwy sposób rozmieścisz punkty świetlne w swojej przestrzeni przydomowej, stworzysz komfortowe miejsce dla siebie i swoich najbliższych.

Pamiętaj, że oświetlenie ogrodowe jest też bardzo praktyczne. To dzięki niemu bez problemu dostrzeżesz numer domu nocą, a przy okazji zauważysz, gdy ktoś niepożądany będzie się kręcić po posesji (bez lamp nocą byłoby to niemal niemożliwe).

A jak zaprojektować dobre oświetlenie ogrodowe? Na pewno przyda Ci się szczegółowy projekt, w którym uwzględnisz wszystkie szczegóły i podzielisz swój ogród na strefy. Dzięki temu będzie on bardziej uporządkowany. A o jakich strefach warto pamiętać przy projektowaniu?

Strefa wejściowa

To strefa, która powinna być bardzo dobrze oświetlona. To od tego, jakie lampy dobierzesz i jak je rozmieścisz będzie zależało, czy bez trudu skorzystasz nocą z podjazdu i trafisz do drzwi wejściowych. Front domu warto oświetlać przy pomocy stosunkowo niskich słupków ogrodowych. Można też zainwestować w nowoczesne, a przy okazji bardzo funkcjonalne oprawy dogruntowe, powszechnie określane jako naprowadzające (ich montaż sprawia, że zajmują mniej miejsca). Przy drzwiach wejściowych też warto zainstalować lampę (na przykład mały reflektor), której snop światła uwidoczni dzwonek oraz klamkę. Może warto też wykorzystać taśmy ledowe, by uwidocznić schody (jeśli je masz).

Strefa tarasowa

Taras to jedno z miejsc, z którego chętnie korzystamy po zmroku. Jeśli masz nad nim zadaszenie, wystarczy Ci jedno źródło światła, montowane na „suficie". Możesz też zamontować lampy przy drzwiach lub wykorzystać efektowne lampy stojące (na przykład takie w formie lampionów). Szukaj rozwiązań szczególnie dekoracyjnych, które zadbają o szczególny nastrój na Twoim tarasie. Możesz pomyśleć o gustownym żyrandolu lub romantycznych lampach typu cotton balls.

Strefa za domem

To strefa, która znajduje się wewnątrz ogrodu i którą zwykle wykorzystuje się podczas nocnych spacerów. Jeśli więc w Twoim ogrodzie znajdują się ścieżki, powinnaś zadbać o ich dobre oświetlenie, stawiając na przykład na drobne, punktowe światła, rozmieszczone w równych odstępach po obu stronach dróżki. Uwidocznić warto też wszelkie dekoracje, takie jak ogródki skalne czy oczka wodne (w tym wypadku przyda się oświetlenie podwodne). Odpowiednie reflektory doświetlą też drzewa i mniejsze rośliny, nadając Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego klimatu.

Oczywiście, stref można wydzielić znacznie więcej, ale te trzy wymienione powyżej to podstawa.

Oświetlenie ogrodu. Zaprojektuj swój własny przydomowy zakątek
Oświetlenie ogrodu. Zaprojektuj swój własny przydomowy zakątek fot. Shutterstock

Lampy zewnętrzne do ogrodu: jakie wybrać?

Jak oświetlić ogród? Warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się rodzajowi lamp zewnętrznych, które masz do wyboru. A są to:

  • lampy sufitowe i wiszące – mają zastosowanie głównie na zadaszonych tarasach i w altanach;
  • lampy słupkowe – idealne do oświetlania ścieżek, dróg, alejek czy podjazdów lub wydzielania jakichś miejsc;
  • reflektory – dają silne, a zarazem skupione światło w postaci snopa. Najczęściej wykorzystywane są do oświetlania roślinności;
  • lampy stojące i lampy stołowe – doskonałe dodatkowe źródła światła na tarasie;
  • girlandy – inaczej lampki czy lampiony ogrodowe, to dekoracyjne oświetlenie, mające nadać ogrodowi romantycznego charakteru;
  • światła punktowe – najczęściej ulokowane w podłożu, służą do oświetlania schodów, alejek bądź brzegów tarasów.

Oświetlenie LED w ogrodzie

Nowoczesną technologię LED coraz częściej wykorzystuje się także w ogrodach. Lampy oparte na technologii LED pobierają niewiele energii elektrycznej, a wyglądają bardzo efektownie (mogą też przyjmować bardzo różne formy – od prostych, po te bardziej dekoracyjne). Ogromną zaletą oświetlenia LED w ogrodzie jest to, że może ono emitować światło o ciepłej barwie, dzięki czemu nie przyciąga owadów, a jednocześnie nie razi w oczy podczas wieczornych spacerów. Naturalnie, do strefy typowo ogrodowej, w której chcesz jedynie lepiej wyeksponować roślinność, możesz użyć światła zimnego.

Jak oświetlić ogród bez prądu? Przetestuj lampy solarne

Jeśli nie chcesz zużywać zbyt wiele prądu, idealnym rozwiązaniem będą dla Ciebie lampy solarne, które w ogóle go nie potrzebują energii elektrycznej, by świecić. Ładują je promienie słoneczne, a także samo światło dzienne. Musisz jednak wiedzieć, że ich wydajność w dużej mierze zależy od warunków pogodowych, jakie panowały w dzień. Naturalnie lampy solarne podładują się także gdy jest pochmurnie, ale zbiorą dużo mniej energii niż podczas słonecznych chwil.

Do tradycyjnego oświetlenia ogrodowego możesz też wykorzystywać blask świec (także tych na baterie), tealightów czy efektownych pochodni. Choć możesz sobie nie zdawać z tego sprawy, doskonałym uzupełnieniem Twojego oświetlenia, a jednocześnie piękną dekoracją ogrodową okaże się też biokominek.