Łazienka: jak urządzić pokój kąpielowy?

Polskie łazienki coraz częściej prezentują się wytwornie i aspirują do miana salonów. Jak więc urządzić piękny pokój kąpielowy?
Pokój kąpielowy Pokój kąpielowy fot. Dekorian

Ekskluzywna wersja łazienki

Pojęcie pokoju kąpielowego kojarzone jest z okazałymi rezydencjami i apartamentami. Trudno się z tym nie zgodzić. Aby pokój kąpielowy odpowiednio się prezentował potrzebuje przestrzeni w postaci min. kilkunastu metrów kwadratowych. Co do zasady spełnia podobne funkcje do łazienki, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Nieco inaczej niż w łazience rozłożone są akcenty. Pokój kąpielowy ma być wysublimowaną, elegancką strefą relaksu, w której funkcjonalne rozwiązania odziane są w piękne szaty. Można go zatem określić mianem salonowej odsłony łazienki. Relaksacyjny charakter pomieszczenia w dużej mierze determinuje jego wygląd. Wzorem obiektów spa powinna to być ciepła, przytulna przestrzeń z dużą ilością naturalnego światła. Bardzo często pokój kąpielowy stanowi naturalną kontynuację sypialni pani i pana domu. Wtedy należy zadbać, aby jego charakter i wystrój był spójny z koncepcją sypialni. W przeciwnym razie nawet najbardziej dopracowany pokój kąpielowy w konfrontacji z odmienną stylistycznie sypialnią wywoła u nas poczucie chaosu.

Pokój kapielowy Pokój kapielowy fot. Dekorian

Ekskluzywna wersja łazienki

Przy planowaniu rozkładu pokoju kąpielowego należy kierować się generalną zasadą, aby na pierwszym planie rozmieścić te elementy, które będą stanowiły jego największą ozdobę, a więc z reguły wannę, umywalkę (lub umywalki), dekoracyjny fotel lub szezlong. Pozostałe sprzęty m.in. bidet, wc lepiej ukryć w dyskretnym miejscu. Na etapie projektowania warto pamiętać również o rozprowadzeniu dyskretnego nagłośnienia, dzięki któremu zbudujemy w łazience niepowtarzalny klimat. Pierwszoplanową aktorką w pokoju kąpielowym jest wanna, najlepiej wolnostojąca. Pełni ona rolę dekoracyjnego obiektu, rzeźby, która stanowi najbardziej reprezentacyjny element. W związku z tym optymalne jest umiejscowienie jej na środku, w centrum uwagi domowników. Przy wannie wolnostojącej wyjątkowo efektownie prezentuje się bateria wyprowadzona bezpośrednio z posadzki. Jeżeli dysponujemy większą powierzchnią przeznaczoną na pokój kąpielowy warto rozważyć montaż sauny fińskiej lub kabiny parowej, której towarzyszyć mogą leżaki. Jedną z centralnych postaci jest również umywalka. Modnym i praktycznym rozwiązaniem są dwie umywalki dedykowane pani i panu domu.

Pokój kąpielowy Pokój kąpielowy fot. Dekorian

Salonowe wykończenie

W tradycyjnej łazience ściany wykończone są z reguły gresem lub płytkami ceramicznymi, podczas gdy w pokoju kąpielowym pierwszeństwo ma farba w delikatnej, pastelowej kolorystyce, która umiejętnie podkreśli jego salonowy charakter. Z ideą miejsca bardzo dobrze współgrają świetliste błękity czy dostojne kremy. Wybierając farbę do salonu kąpielowego powinniśmy pamiętać, aby była ona przystosowana do specyficznych warunków łazienkowych, a więc podwyższonej temperatury i wilgotności powietrza. Idealna farba przeciwdziała rozwojowi na powierzchni ścian grzybów i pleśni.

Pokój kąpielowy Pokój kąpielowy fot. Dekorian

Salonowe wykończenie

Na podłodze najlepiej prezentować się będzie naturalne drewno, które jest szlachetnym, a zarazem przytulnym materiałem wykończeniowym. Długie, szerokie deski o oryginalnym rysunku drewna będą stanowiły eleganckie tło dla wolnostojącej wanny lub toaletki. Należy mieć na uwadze, że tylko nieliczne podłogi drewniane są w stanie  sprostać wymaganiom pokoju kąpielowego. Po pierwsze, parkiet musi mieć wyższą tolerancję na wodę, aniżeli tradycyjna podłoga drewniana. Po drugie, powinien być również przystosowany do montażu go na ogrzewaniu podłogowym.

Pokój kąpielowy Pokój kąpielowy fot. Dekorian

Salonowe wykończenie

Alternatywą dla parkietu z naturalnego drewna są nowoczesne technologicznie, a zarazem bardzo dekoracyjne podłogi winylowe. Produkty wybranych marek doskonale imitują różne rodzaje podłogi drewnianej, posiadając przy tym właściwości użytkowe zbliżone do płytek ceramicznych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA