Śniadanie do łóżka: drewniany stolik

Śniadanie do łóżka to przyjemna niespodzianka, która pomoże zacząć dzień w dobrym humorze. Do jego podania przyda się własnoręcznie wykonany drewniany stolik na rozkładanych nóżkach. Zobacz, jak sprawić, że śniadanie do łóżka prezentowało się świetnie!

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. Potrzebne materiały:

- drewnianych wałków o średnicy 16 mm, przyciętych pod wymiar (2 szt. o długości 370 mm oraz 4 szt. o długości 325 mm)
- desek kantówek przyciętych pod wymiar (4 szt. o wymiarach: 19 mm x 30 mm x 250 mm; 2 szt. o wymiarach 19 mm x 500 mm x 550 mm; 2 szt. o wymiarach 19 mm x 50 mm x 417 mm)
- sklejki o wymiarach 550 mm x 350 mm x 10 mm
- 20 szt. wkrętów o wymiarach 3,5 mm x 45 mm
- szlifierki Bosch PSM 18 LI
- wyrzynarki PST 18 LI
- wiertarko-wkrętarki Bosch PSR 18 LI-2
- wkrętarki Bosch IXO V
- papieru ściernego lub narzędzia wielofunkcyjnego Bosch PMF 220 CE
- ołówka

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 1

Budowę stolika śniadaniowego rozpoczynamy od dokładnego wyszlifowania każdego elementu – zwracając szczególną uwagę na ostre krawędzie. Pomoże Ci w tym kompaktowa szlifierka Bosch PSM 18 LI, która jest wydajnym urządzeniem nawet na trudno dostępnych powierzeniach.

Drewniany stolik krok po krokuDrewniany stolik krok po kroku Fot. Bosch

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 2

Jak stolik, no to nóżki! Chwyć za kantówki (19 x 30 x 250 mm) i wywierć w nich otwory. Aby to zrobić, musisz każdą z nich położyć na jej szerszym boku i od ściany o długości 30 mm odmierzyć kolejno 20 mm i 55 mm w stronę środka. Jeżeli masz już wyznaczone punkty, wywierć otwory o głębokości 10 mm. Wykorzystaj do tego wiertarko – wkrętarkę Bosch PSR 18 LI-2. I pamiętaj – średnica otworów musi być równa średnicy drewnianego wałka, czyli 16 mm.

Drewniany stolik krok po krokuDrewniany stolik krok po kroku Fot. Bosch

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 3

Czas na drugi koniec kantówki, ale przed rozpoczęciem pracy musisz go dokładnie zaokrąglić. Jeżeli masz w pobliżu wyrzynarkę Bosch PST 18 LI, to sięgaj po nią jak najprędzej. Wyznacz linię cięcia ołówkiem, od krawędzi odmierz 15 mm w stronę środka i w wyznaczonym miejscu wywierć otwór na wylot. Podobnie jak poprzednio, otwór ma średnicę 16 mm. Pozostały jeszcze trzy kantówki, a więc powtarzamy kroki od nowa.

Drewniany stolik krok po krokuDrewniany stolik krok po kroku Fot. Bosch

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 4

Wszystkie kantówki gotowe? Czas je połączyć ze sobą za pomocą wałków. Krótsze odcinki wędrują w otwory o głębokości 10 mm, dłuższe – w otwory przewiercone na wylot. Dodatkowa rada – skrętami zabezpiecz mocowanie krótszych wałków. W taki to sposób powstały nóżki do stolika.

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 5

Kolejnym etapem będzie przygotowanie kantówek o wymiarach 19 x 50 x 500 mm. Podobnie jak poprzednio, deskę musimy położyć na jej szerszym boku i od krawędzi ścianki o długości 50 mm odmierzamy 20 mm. Od krawędzi ściany o długości 550 mm – 10 mm. Następnie wiercimy otwór o głębokości 10 mm, dokładnie w miejscu przecięcia linii. Kolejna ważna rada – ich średnica musi być równa średnicy naszego wałka. Tę samą czynność powtarzamy z drugiej strony kantówki. Do otworów, które powstały tuż przed chwilą, wkładamy drewniane wałki z zewnętrznej części wcześniej przygotowanych nóżek do stolika. Czynność powtarzamy analogicznie dla drugiej kantówki.

Drewniany stolik krok po krokuDrewniany stolik krok po kroku Fot. Bosch

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 6

Na naszej konstrukcji kładziemy blat ze sklejki i łączymy go z kantówkami – oczywiście za pomocą wkrętów. Pomoże Ci w tym poręczna wkrętarka IXO V marki Bosch.

Drewniany stolik krok po krokuDrewniany stolik krok po kroku Fot. Bosch

Śniadanie do łóżka: drewniany stolik. KROK 7

Czas na ostatni etap, którym będzie przygotowanie wygodnych uchwytów. Przetnij w pół kantówkę o wymiarach 18 x 50 x 417 mm, a później od dłuższej krawędzi kantówki zaznacz punkt na wysokości 18 mm i „cyrklem” – wykonasz go np. z ołówka i sznurka – zaznacz półkole. Sięgamy po wyrzynarkę – będzie potrzebna do wycięcia narysowanego konturu. Później rozejrzyj się za papierem ściernym lub narzędziem wielofunkcyjnym PMF 200 CE – przyda Ci się w końcowym szlifowaniu. Ostatnim krokiem będzie przykręcenie kantówki do jednego boku stolika. Analogicznie postępujemy z drugą połówką.

Drewniany stolik krok po krokuDrewniany stolik krok po kroku Fot. Bosch

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.