Możliwości pomp ciepła, czyli jak wybrać urządzenie najlepsze dla Twojego domu

Pompy ciepła wykorzystują energię z naturalnych źródeł do ogrzewania budynków. Inwestują w nie urzędy i deweloperzy, ale coraz częściej również prywatni inwestorzy. Są ekologiczne, tanie w utrzymaniu, niezależne i wydajne - co jednak kryje się pod tymi określeniami? Jak wybrać pompę ciepła, która odpowie idealnie na konkretne potrzeby? A tych w każdym domu jest wiele - bo wiele trzeba, by zapewnić doskonałe warunki dla całej rodziny.

Rodzaje pomp ciepła – jak pracują na nasz komfort?

Pompy ciepła dzieli się na trzy kategorie, które mają związek ze źródłem energii cieplnej, wykorzystywanej potem do ogrzewania wnętrz. Wyróżnia się zatem:

  • Pompy ciepła gruntowe – odpowiednie elementy konstrukcyjne pompy umieszcza się pod ziemią. Można je wkopać pionowo lub poziomo. Tak czy inaczej – pompa będzie pobierać ciepło z gleby i przekazywać je do wody w systemie grzewczym i systemie ciepłej wody użytkowej.
  • Pompy wodne – pobierają ciepło z wód gruntowych. Odpowiednia technologia przesyłowa jest umieszczona pod ziemią, wymiana energii zachodzi między wodami gruntowymi a wodą w instalacji grzewczej oraz cwu.
  • Pompy powietrzne – te urządzenia umieszcza się na zewnątrz budynku, a wykorzystywana przez nie energia cieplna pochodzi z powietrza. Umieszczony w nich czynnik grzewczy to substancja chemiczna o niskiej temperaturze wrzenia. Właśnie dlatego nawet mroźne temperatury powodują zmianę stanu skupienia czynnika grzewczego na gazowy. W takiej postaci czynnik oddaje ciepło wodzie z instalacji grzewczej i cwu, po czym proces się powtarza.

Każda pompa ciepła pozyskuje energię z natury

Pompy ciepła split i monoblok – różnice i podobieństwa

Pompy ciepła monoblok i split różnią się od siebie budową, a pierwszym tropem w zrozumieniu tych różnic są ich angielskie nazwy. Monoblok oznacza bowiem urządzenie, które ma formę pojedynczej stacji. Umieszcza się ją na zewnątrz domu i łączy bezpośrednio z instalacją grzewczą. Dzięki zamontowaniu pompy ciepła monoblok można zatem odzyskać pomieszczenie po kotłowni. Od razu pojawia się pytanie o sprawność i bezawaryjną pracę, gdy słupki rtęci spadają mocno poniżej zera. Rozwiewamy tę wątpliwość! Aura nie ma wpływu na działanie wysokiej jakości pompy ciepła. Dla przykładu: KAISAI Monoblok Arctic KHC, której cała jednostka umieszczona jest na zewnątrz, może grzać przy temperaturze zewnętrznej na poziomie nawet -35°C.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pompy ciepła split. To urządzenie, które składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Dlatego, decydując się na ten wariant należy pamiętać o wygospodarowaniu nieco miejsca w naszych czterech ścianach. Zajmuje on jednak niewiele miejsca – zwykle tyle, co szafka kuchenna. Przykładem takiego urządzenia jest KAISAI Split Arctic – występuje w wersjach z mocą grzewczą od 6 do aż 16 kW, co pozwoli dopasować ją do potrzeb konkretnego wnętrza.

Wybierając między pompą ciepła monoblok czy split należy wziąć pod uwagę m.in. wielkość przestrzeni do ogrzania oraz możliwość umieszczenia jednostki wewnętrznej w budynku.

Pompy ciepła split wyposażone są w jednostki wewnętrzne i zewnętrzne

Dodatkowe funkcje pomp ciepła

Oprócz grzania zimą, pompy ciepła split i monoblok mogą spełniać wiele dodatkowych funkcji. Producenci wzbogacają je o dodatkowe technologie, które wspomagają mieszkańców na różnych płaszczyznach. Większość nowoczesnych urządzeń, w tym np. pompy ciepła KAISAI, wyposażone są w moduł umożliwiający przestawienie pompy z funkcji grzania na funkcję… chłodzenia! Dzięki temu upalne lata nie będą wiązać się z dusznym powietrzem w domu, inwestorzy oszczędzą też na montażu dodatkowych klimatyzatorów.

Najnowsze pompy ciepła monoblok i split odbierają też sygnał Wi-Fi. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z nich za pomocą aplikacji na smartfona a nawet podłączenie ich do systemu domu inteligentnego. To istotne funkcje, które w przyszłości mogą okazać się podstawą funkcjonowania mieszkańców w budynkach SMART. Dzięki aplikacji i dostępowi do pompy ciepła online można uruchomić ją nawet będąc daleko od domu, a to znacznie podnosi poziom komfortu.

Pompa ciepła monoblok to urządzenie wyposażone tylko w jednostkę zewnętrzną

Czy montaż pompy ciepła jest kosztowny?

Wielu inwestorów rezygnuje z montażu pomp ciepła lub wcale nie bierze go pod uwagę, ponieważ odstraszają ich potencjalnie wysokie koszty. Warto jednak zwrócić uwagę na późniejsze oszczędności, które przynosi korzystanie z tych urządzeń. Energia pochodzi z naturalnych zasobów, dlatego nie ma potrzeby dostarczania dodatkowych paliw – gazu, węgla czy innego rodzaju opału. A przecież ich ceny latem 2022 znacznie wzrosły: gaz jest droższy o 70%, węgiel o 270%, a pellet o całe 300%. I chociaż ceny prądu również idą w górę, to dzieje się to w znacznie wolniejszym tempie.

Jedyny koszt, który należy ponieść w związku z działaniem pompy ciepła to cena energii elektrycznej. Pamiętajmy jednak, że nawet 75% potrzebnego zasobu do działania pompa ciepła jest w stanie pozyskać z energii naturalnej, co znacznie obniża rachunki.

Jeśli kupno i montaż przekraczają możliwości finansowe inwestora, w Polsce działa szereg programów, które oferują dofinansowanie do pompy ciepła. Ich głównym celem jest wsparcie ekologicznych decyzji inwestorów i minimalizowanie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Wiele pieniędzy jest corocznie przeznaczanych na ekologiczne inwestycje nie tylko wśród osób fizycznych, ale też firm i samorządów. Warto poszukać informacji na temat najlepszych dotacji i dofinansowań i wybrać to, które oferuje warunki dopasowane do konkretnych potrzeb i możliwości.

Pompa ciepła na miarę XXI wieku

Decydując się na zakup pompy ciepła warto mieć na uwadze jej funkcje. Nowoczesne urządzenia grzeją, ale też chłodzą, są ponadto wzbogacone o interesujące moduły, jak np. Wi-Fi, które umożliwia sterowanie na odległość i podłączenie pompy do systemu domu inteligentnego.

W razie obaw o finansową stronę kupna i montażu pompy ciepła – wiele programów dotacyjnych umożliwia uzyskanie funduszy na taką inwestycję. Warto sprawdzić ich dostępność oraz poziom dofinansowania, które można uzyskać. 

Copyright © Agora SA