Ława do salonu. Jak połączyć funkcjonalność z estetyką?

Ława do salonu to mebel, który jest wprost niezbędny w tym pomieszczeniu. Ławy możecie znaleźć w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, jednak ich duży wybór utrudnia odnalezienie mebla idealnego. Radzimy, jaka powinna być ława do salonu, aby łączyła funkcjonalność z estetyką.

Ławy do salonu: nowoczesne i praktyczne

Choć ława do salonu jest przedmiotem, który z zasady nie zajmuje zbyt dużo miejsca, to nie należy go pomijać podczas urządzania tego wnętrza. Zadaniem ławy do salonu jest, między innymi, gromadzenie wokół siebie domowników i ich gości. Ława może bowiem pełnić rolę stolika kawowego, idealnego do odstawienia kubka gorącej kawy lub herbaty.

Jako, że ława do salonu jest meblem szczególnie istotnym, musi łączyć w sobie funkcjonalność z estetyką. Jej wybór nie powinien być więc przypadkowy. Poszukując ławy do salonu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, takich jak:

  • styl –  ława musi pasować do innych mebli, które znajdują się w pomieszczeniu, aby zachować spójność aranżacji i dodatkowo podkreślić jej charakter,
  • materiał – w sklepach znajdziecie ławy do salonu wykonane z różnych materiałów, te najbardziej solidne wykonane są z drewna, jednak świetnie sprawdzić mogą się także modele stworzone z połączenia drewna z innymi materiałami; aktualnie bardzo modne są także ławy ze szkła hartowanego,
  • kształt i rozmiar – ławę warto dobrać względem wielkości wnętrza i rozmiarów zestawu wypoczynkowego, ponieważ nie powinna przytłaczać niewielkiej przestrzeni, ani ginąć w ogromnym pomieszczeniu; ława do salonu musi też mieć optymalną wysokość, która umożliwi wygodne korzystanie z tego mebla,
  • funkcjonalność – ława do salonu, poza wyjątkową estetyką, powinna wyróżniać się także praktycznymi rozwiązaniami, takimi jak dodatkowe półki i szuflady, w których można przechowywać różnego rodzaju drobiazgi.

Drewniana ława do salonuDrewniana ława do salonu fot. VOX

Ławy drewniane do salonu i ich zalety

Ława do salonu wykonana z drewna to mebel solidny i trwały, a jednocześnie niezwykle elegancki. Ponadto, takie ławy są przyjazne środowisku i są odpowiednie dla alergików. Drewniana ława do salonu jest pięknym uzupełnieniem każdego wnętrza – doskonale odnajdzie się w pomieszczeniach urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim, nowoczesnym, prowansalskim i w wielu innych. Przedmiot ten jest uniwersalny, dlatego nigdy nie wyjdzie z mody.

Nowoczesne ławy do salonuNowoczesne ławy do salonu fot. JYSK

Ławy szklane do salonu: do jakich wnętrz pasują?

Szklana ława do salonu to aktualnie jeden z bardziej poszukiwanych i modnych mebli. Takie ławy posiadają szklane blaty, które są piękne, efektowne, a przede wszystkim eleganckie. Każdy salon, w którym znajdzie się taka ława, wygląda gustownie, a jednocześnie luksusowo.

Ławy do salonu ze szklanymi blatami mają pewne zalety, dla których warto zdecydować się na wprowadzenie ich do wnętrza. Do tych największych należą lekkość i delikatność – te cechy sprawiają, że meble nie przytłaczają wnętrza, dlatego świetnie sprawdzą się nawet w niewielkich pomieszczeniach. Oczywiście, równie dobrze wyglądać będą w salonach o dużym metrażu, gdzie dodatkowo podkręcą stylistykę wnętrza.

Wbrew pozorom, ława do salonu ze szkła jest dość wytrzymałym meblem. Wszystko dlatego, że blaty takich ław wykonuje się ze szkła hartowanego, a to nie jest tak kruche i delikatne, jak szkło tradycyjne. Spokojnie można więc stawiać na nich kubki i filiżanki z gorącymi napojami.

Szklana ława do salonuSzklana ława do salonu fot. AGA MARTIN

Biała ława do salonu – uniwersalny wybór

Biała ława do salonu to element, który świetnie wpasuje się w klimat wielu wnętrz, w tym tych utrzymanych w stylistyce skandynawskiej i prowansalskiej. Te w geometrycznych kształtach, szczególnie z błyszczącym wykończeniem, doskonale pasować będą także do minimalistycznych wnętrz nowoczesnych. Ławy do salonu w kolorze białym to dobry wybór dla każdego, kto nie chce wprowadzać do swojego wnętrza zbyt wiele ciemnych elementów – nie przytłoczą one wnętrza, a jednocześnie dopasują się do każdego zestawu mebli.

Biała ława w eleganckim salonieBiała ława w eleganckim salonie fot. IKEA

Więcej o: