Polka w finale konkursu Jump The Gap. Jej projekt jest świetny!

Wyłoniono finalistów 6. edycji międzynarodowego konkursu dla młodych architektów i projektantów Jump The Gap. W gronie 8 wyróżnionych osób znalazła się młoda adeptka architektury, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu - Halszka Barełkowska. Jury doceniło jej pracę zatytułowaną The Gloves.

Halszka Berełkowska przedstawiła funkcjonalne rozwiązanie zaprojektowane z myślą o łazienkach w przestrzeni publicznej. Jest nim niespotykane dotąd urządzenie będące połączeniem suszarki do rąk z funkcją mycia. Dodatkowa opcja jest możliwa dzięki specjalnym kanalikom znajdującym się wewnątrz obudowy, z których sprzężone powietrze rozprowadza mydło i wodę.

Tworząc projekt, autorka inspirowała się parą rękawiczek. Ma to swoje odzwierciedlenie w formie urządzenia, którego opływowy i ergonomiczny kształt przywodzi na myśl właśnie wspomnianą część garderoby. Jest niewielkie i przeznaczone do montażu wewnątrz ściany, co pozwala zachować więcej przestrzeni do aranżacji. Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu i ekologiczne, pozwoli zaoszczędzić zarówno czas, jak również wodę. Ponadto do utrzymania jego higieny nie są potrzebne detergenty - "myjące rękawiczki" oczyszczają się samoistnie.

Fot. mat. prasowe Roca

Pozostali finaliści konkursu zaprojektowali rozwiązania skupiające się na ułatwieniu codziennego korzystania z domowej łazienki. Interesującymi rozwiązaniami były urządzenia łączące funkcje kilku elementów wyposażenia. Duet Irene Canada i Raquel Prendes zaproponowali wielofunkcyjną umywalkę, która łączy w sobie trzy funkcje mycia na trzech różnych poziomach. Natomiast duety: Marta Munoz i Helena Gal oraz Victoria Bellido i Angel Cobo skupiły się na połączeniu funkcji toalety, umywalki i prysznica.

Rewolucyjne rozwiązania zaproponował również Pablo Lunchino prezentując urządzenie Nanosoap, umożliwiające mycie się bez użycia wody. Robot umieszczony w środku mechanizmu, sam odnajduje brud na ciele człowieka i usuwa go przy użyciu żelu. Z kolei zespół Samuele Nucaro i Cristina Tu Anh Pham przedstawił prysznic, działający odwrotnie do Nanosoap - nie potrzebuje on środków myjących, a jednie wodę.

Nietypowy projekt zaproponowali również Joan Alba i Iago Buceta, którzy w konkursie przedstawili inteligentną toaletę połączoną z aplikacją, która analizuje i dostarcza informacji o stanie zdrowia naszego organizmu. Ostatnia finałowa praca autorstwa Andrey Lebedev to propozycja dla osób ceniących długie kąpiele, które jednak nie posiadają wystarczającej przestrzeni na wannę. Origami Bath to projekt wanny - origami, której produkcja przewiduje użycie rozciągliwego materiału. Takie rozwiązanie pozwala na jej całkowite złożenie i odzyskanie cennej powierzchni w łazience.

Konkurs Jump The Gap skierowany jest do młodych projektantów i studentów architektury przed 35. rokiem życia, którzy nie boją się prezentować odważnych projektów i potrafią postrzegać design przez pryzmat pasji jak również funkcjonalności. Ich pomysły będzie oceniać profesjonalne, powołane specjalnie na tę okoliczność jury pod przewodnictwem Ma Yansong - 35 letniego chińskiego twórcy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w architektonicznym świecie.

Nowością tegorocznej edycji jest zwiększona liczba nagród. Przewidziano dwie nagrody główne dla studenta oraz dla profesjonalisty (po 6 000 euro każda) oraz wyróżnienie Fundacji We Are Water (3 000 euro ). Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone podczas finałowej gali wręczenia nagród, która odbędzie się w 7 października w Galerii Roca w Madrycie. Trzymamy kciuki za Polkę.

Jak jej projekt wypada na tle konkurencji?

ZOBACZ PRACE FINALISTÓW>>

Więcej o: