Telewizor w ramie - Samsung zmienia myślenie o telewizorze we wnętrzach

Firma Samsung Electronics zaprezentowała w Paryżu nowy telewizor The Frame. Ujęty w ramę ekran wygląda jak obiekt sztuki. Ten telewizor przestaje być kłopotliwym przedmiotem, który "gdzieś trzeba umieścić", a staje się integralnym elementem aranżacji.

Telewizor jest w niemal każdym domu. Często to on jest w centrum aranżacji salonu. Jednak po wyłączeniu odbiornika czarny ekran przypomina bardziej czarną dziurę, w stronę której skierowane są niemal wszystkie meble, niż centrum domowej rozrywki. Firma Samsung postanowiła zmienić nasze myślenie o telewizorze we wnętrzu i zaproponowała innowacyjny odbiornik o sugestywnej nazwie The Frame (ang. rama). Powstał on we współpracy ze znanym szwajcarskim designerem, Yvesem Béharem.

 W mniejszych domach i mieszkaniach, kiedy telewizor jest wyłączony, czarny prostokąt zajmuje cenną przestrzeń. [...] Zamiast projektować produkt, który ożywa tylko podczas oglądania telewizji, zaczęliśmy myśleć o wyświetlaczu, który każdego dnia oferuje nowe inspiracje. Co, jeśli telewizor znikałby w dekoracji wnętrza, kiedy nie jest używany?

- powiedział Béhar podczas paryskiej premiery telewizora.

Szwajcarski projektant zaproponował telewizor montowany na ścianie, ujęty w ramę. Rama jest dostępna w wielu kolorach i materiałach - może być drewniana jak i metalowa. Można ją nawet pomalować samodzielnie w dowolny deseń. Dzięki temu prostemu zabiegowi telewizor zamieniono w obiekt dekoracyjny. Na tym jednak nie koniec.

Telewizor The Frame zdobi nawet wtedy, gdy jest wyłączony. Dzięki trybowi „Art Mode”, zamiast czarnego ekranu wyświetlany jest wybrany przez użytkownika obraz. Specjalne czujniki dostosowują jasność ekranu do otoczenia, tak iż niczym się on nie różni od wiszących obok niego zdjęć i obrazów. Grafikę można wybrać ze specjalnie stworzonej galerii. We współpracy z kuratorką sztuki Elise Van Middelm Samsung podjął współpracę z wieloma uznanymi artystami, którzy udostępnili swoje prace do wirtualnej galerii wyłącznie na użytek telewizorów The Frame. Są wśród nich m.in. Luisa Lambri, Barry McGee czy Todd Eberle. Ich prace zostały zeskanowane i udostępnione w galerii w najwyższej możliwej jakości.

Wszystko to powoduje, że The Frame zmienia sposób, w jaki myślimy o telewizorze. Wnosi dodatkową wartość do aranżacji wnętrza niezależnie od tego, czy jest włączony, czy nie. Szeroka gama dostępnych ram pozwala go łatwo wpasować w wystrój mieszkania. Z kolei dostęp do prac współczesnych artystów sprawia, że staje się on istotnym elementem domowej galerii sztuki, dostępnej tylko dla posiadaczy tych telewizorów. The Frame można dumnie eksponować na ścianie. Wydaje się, że za jego pośrednictwem Samsung wyznacza nowy kierunek w designie telewizorów.

Więcej o: