Red Dot dla Pasterskiej Chaty projektu HOLA Design

Pasterska Chata projektu pracowni HOLA Design, która od momentu powstania wzbudza w naszym kraju niemały podziw, została doceniona również przez kapitułę konkursu Red Dot, przyznającą co roku nagrodę nazywaną przez wielu Oscarem designu. Zobaczcie ten niezwykły dom z bliska!

Nagroda Red Dot

Red Dot Design Award to nagroda przyznawana przez Centrum Wzornictwa Nadrenii Północnej Westfalii w Essen. Jej historia sięga 1955 roku i obecnie jest wyznacznikiem jakości i designu. W tym roku jury składające się z 40 ekspertów miało niełatwy orzech do zgryzienia - do konkursu zgłoszono bowiem ponad 6300 projektów z 59 krajów. Bezkonkurencyjny okazał się projekt Pasterskiej Chaty autorstwa pracowni HOLA Design, który doceniono za innowacyjność zastosowanych rozwiązań. 

Pasterska Chata projektu HOLA Design

Dom zlokalizowany został na Półwyspie Stylchyn, a z jego okien rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na jezioro oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Pracownia HOLA Design jest odpowiedzialna nie tylko za projekt wnętrz, ale również za architekturę budynku. Całość została przygotowana z poszanowaniem lokalnego krajobrazu i tradycji regionu. 

Głównym materiałem, jaki wykorzystano do budowy Pasterskiej Chaty jest drewno - w jasnym kolorze we wnętrzach, natomiast ciemniejsze częściowo na elewacjach, gdzie pięknie komponuje się z pokryciem z osikowych wiórów. Na szczególną uwagę zasługuje ornamentowy wzór na drzwiach wejściowych, który wielokrotnie powtórzono we wnętrzach. Na ścianie w kuchni znalazł się z kolei znak kwiatu życia, lokalnego symbolu ludowego, wycięty w stalowej płycie. Charakteru wnętrzom dodają postarzane drewniane deski na ścianach i sufitach oraz meble, niemal w całości zaprojektowane przez założycieli HOLA Design.

Red Dot 2018 - wręczenie nagród

Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 9 lipca b.r. w Teatrze Aalto w Essen. Zwycięskie projekty będzie można obejrzeć po zakończeniu gali w Red Dot Design Museum na wystawie „Design on Stage – Winners Red Dot Award: Product Design 2018”.

Więcej o: