Narzuta na łóżko - jak wybrać tę idealną?

Narzuta na łóżko to element, który powinien znaleźć się w każdej sypialni. Pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, jednak ma też inne przeznaczenie - doskonale chroni pościel przed kurzem i zabrudzeniami. Sprawdźcie, czym kierować się przy wyborze narzuty na łóżko.

Narzuty na łóżka: rodzaje

Choć narzuta na łóżko dla niektórych jest zbędnym dodatkiem, pełniącym jedynie rolę ozdoby sypialni, to jednak jej znaczenie jest o wiele większe. Przede wszystkim, przykrycie nią pościeli chroni przed zabrudzeniami i kurzem, a także poprawia estetykę sypialni, czyniąc ją bardziej schludną i uporządkowaną. Aby narzuta na łóżko dobrze wam służyła, powinniście wybrać taką, która wykonana została z tkaniny dobrej jakości oraz ma rozmiar odpowiedni dla waszego łóżka.

Wybieranie narzuty na łóżko powinno opierać się na pewnych kryteriach. Na początku warto zastanowić się nad tym, czy ma ona być tylko ozdobą, czy jednocześnie ma służyć jako koc, którym będziecie przykrywać się, na przykład, w czasie popołudniowej drzemki. Jeśli ma dawać ciepło, powinna być podbita puszystą włókniną. Jeśli natomiast ma tylko ozdabiać i porządkować wnętrze, to materiał z jakiego jest wykonana nie ma aż tak dużego znaczenia i możecie wybrać po prostu taką narzutę, która wam się najbardziej podoba.

W sklepach znaleźć można głównie dwa rodzaje narzut na łóżko: pikowane, połączone z dwóch kawałków tkanin i podszyte włókniną, oraz pledy, a więc lżejsze, obszyte tkaniny nieposiadające wypełnienia. To, która narzuta na łóżko bardziej wam odpowiada, zależeć powinna przede wszystkim od waszego gustu i waszych oczekiwań wobec tego elementu wystroju wnętrza.

Miętowa narzuta na łóżko do przytulnej sypialniMiętowa narzuta na łóżko do przytulnej sypialni fot. Bonami

Narzuty na łóżko do sypialni: jak dobrać?

Narzuta na łóżko powinna być odpowiednio dobrana nie tylko do stylu wnętrza, ale przede wszystkim do rozmiarów łóżka. Aby znaleźć narzutę, która spełni wasze oczekiwania, musicie zdecydować w jaki sposób ma przykrywać łóżko. Opcje są dwie: może okrywać mebel aż do podłogi lub ma być narzucona tak, by jej końce można było schować pod materacem. W przypadku pierwszego rozwiązania będziecie potrzebowali narzuty w o wiele większym rozmiarze, toteż taką decyzję warto podjąć jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań.

Aby narzuta na łóżko sięgała podłogi, trzeba dokonać pewnego obliczenia: do szerokości łóżka należy dodać podwójną odległość od podłogi oraz grubość kołdry (ok. 7-8 cm) i dopasować taki produkt, który jest jak najbardziej zbliżony do uzyskanych w ten sposób wymiarów. Narzuta, której końce będą chowane pod materacem też wymaga ustalenia rozmiaru. W tym przypadku powinniście dodać do siebie szerokość materaca, podwójną wysokość materaca, grubość kołdry i tzw. zakładkę (ok. 20 cm), a do długości materaca dodać ok. 30 cm. Otrzymany wynik wskaże wam najlepszy rozmiar narzuty na łóżko i warto szukać takiej, która będzie mu jak najbliższa.

Narzuta na łóżko 220x240 – na jakie łóżko?

Narzuta na klasyczne łóżko podwójne, która przykryje je w całości i będzie sięgać do podłogi, powinna mieć odpowiednie wymiary, wyliczone zgodnie ze wzorem podanym powyżej. Jednak, jeśli poszukujecie narzuty na łóżko w klasycznym rozmiarze i nie macie jeszcze do końca pomysłu na to, w jaki sposób będziecie przykrywać nią wasz mebel, postawcie na narzutę na łóżko o wymiarach 220x240 cm. Taka narzuta też świetnie sprawdzi się w przypadku łóżek pojedynczych, które okryje aż do samej podłogi.

Narzuta na łóżko 200x220 – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Nie każdemu potrzebna jest tak duża narzuta na łóżko, aby kompletnie przykrywała ten mebel. W takim przypadku lepiej zdecydować się na nieco mniejszy produkt. Jeśli chcecie chować końce narzuty pod materac, możecie śmiało zdecydować się na taką o rozmiarach 200x220 cm. Będzie o wiele wygodniejsza w użytkowaniu, niż narzuta 220x240 cm, co odkryjecie przy codziennym ścieleniu łóżka.

Długa narzuta na łóżkoDługa narzuta na łóżko fot. JYSK

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.