Firany do kuchni - nowoczesne czy rustykalne?

Firany do kuchni mogą mieć różne formy. Klasyczne, zwiewne tkaniny, urocze zazdrostki, proste panele o mniej lub bardziej dekoracyjnym wykończeniu - wybór jest całkiem spory. Każda aranżacja będzie wymagała od nas podjęcia innej decyzji. Jakie firany do kuchni sprawdzą się w dwóch przeciwstawnych stylach - nowoczesnym i rustykalnym? Sprawdźcie nasze propozycje.

Modne firany do kuchni - co mówią trendy?

Firany do kuchni, salonu czy sypialni nie są obecnie najczęściej wykorzystywaną dekoracją w aranżacji wnętrz. Powodem może być fakt, że nowoczesne formy i zamiłowanie do prostoty nie zawsze idą w parze z wyobrażeniem, jakie mamy o firankach w tradycyjnej formie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z tego elementu wystroju, aby aranżacja przestrzeni była zgodna z trendami. Wystarczy odpowiednio dopasować je do stylu wnętrza. Modne firany do kuchni nie powinny być przesadnie dekoracyjne - dzięki temu unikniemy zbędnego przepychu, który może zakłócić harmonię wnętrza. Proste w formie, będą najbardziej uniwersalną wersją nie tylko do nowoczesnego wnętrza. Jeśli kuszą nas kolorowe elementy firan do kuchni i urocze marszczenia, możemy zdecydować się na zazdrostki, które sprawdzą się zwłaszcza w rustykalnym i prowansalskim wnętrzu.  

Firany do kuchni nowoczesne - siła prostoty

Trudno jednoznacznie określić, jak powinny wyglądać nowoczesne firany do kuchni. W modernistycznych wnętrzach częściej możemy bowiem spotkać rolety, nierzadko okna pozbawione są jakiejkolwiek dekoracji. Czasem jednak przytulny klimat, jaki tworzą firany do kuchni sprawia, że decydujemy się właśnie na to rozwiązanie. Warto wówczas postawić na prostotę, która będzie współgrać z minimalistycznymi formami mebli i stonowaną kolorystyką. Świetnie sprawdzą się białe, jednolite, cienkie tkaniny. Nowoczesne firany do kuchni z półprzezroczystej tkaniny, przypominającej mgiełkę ochronią nas przed ostrym, rażącym światłem słonecznym i stworzą przyjemny nastrój. Możemy także zdecydować się na zazdrostki, które tylko częściowo przesłonią okno. Wybierzmy te prostej w formie, pozbawione charakterystycznych marszczeń.

Białe, cienkie firany do kuchni to uniwersalny wybór, który sprawdzi się w każdym wnętrzuBiałe, cienkie firany do kuchni to uniwersalny wybór, który sprawdzi się w każdym wnętrzu Fot. Eurofirany

Zazdrostki i firany gotowe do kuchni - rustykalny styl

Firany gotowe do kuchni oraz zazdrostki okienne to elementy dekoracyjne, które kojarzą się ze stylem rustykalnym. Naturalna, jasna kolorystyka - kremy, stonowane szarości i delikatne beże, odpowiednie marszczenia i drobne dodatki, które możemy zawiesić na oknie sprawiają, że przestrzeń nabiera domowego, ciepłego klimatu. Sami możemy zadecydować, ile światła chcemy wpuścić do pomieszczenia. Jeśli wolimy kameralny, intymny nastrój, wybierzmy firany gotowe do kuchni. Jeżeli zaś wolelibyśmy lepiej doświetlić wnętrze i wyeksponować kolekcję kwiatów na parapecie, zdecydujmy się na zazdrostki, najlepiej lniane, w naturalnym stylu, które możemy podwiązać i zmarszczyć według uznania. 

Firany - panele do kuchni: złoty środek

Panelowe firany do kuchni to propozycja, która może pogodzić dwa przeciwstawne style. Doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, jak i rustykalnym wnętrzu. Wystarczy tylko odpowiednio wybrać wzór. Firany panelowe pozwalają tworzyć interesujące kompozycje okienne. Nowoczesne - przypominać będą abstrakcyjne formy, zawieszone na różnych wysokościach. Rustykalne - będą urzekać marszczeniami z dekoracyjnym zakończeniem, na przykład w formie kokardki. Możemy wybrać wersję ze wstążkami w dowolnym kolorze, np. stalowym lub miętowym. Panelowe firany do kuchni wykonuje się przeważnie z cienkich, półprzezroczystych tkanin, takich jak woal. Możemy je powiesić na żabkach lub na rurce karnisza. Firany do kuchni w formie paneli pozwalają dopasować wysokość przysłony zgodnie z aktualnymi zapotrzebowaniami. Dodatkową zaletą jest ich stabilność - odpowiednia konstrukcja sprawia, że trzymają pion i nie ulegają odchyleniom po wpływem podmuchu wiatru, jak tradycyjne firany do kuchni. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.