Fotele inspirowane ikoną designu - Eames Lounge Chair & Ottoman

Kasia Żechowicz
18.05.2020 09:00
Lounge Chair & Ottoman projektu Eamesów to jeden z najbardziej znanych obiektów designu wszech czasów. Dziś wielu producentów inspiruje się ikoną sprzed lat proponując współczesne wydania kultowego fotela.

Lounge Chair & Ottoman, czyli wypoczynkowy fotel wraz z podnóżkiem powstał w 1956 roku, a poprzedziły go lata pracy nad ostatecznym projektem. Był to pierwszy fotel, który małżeństwo Eamsów, Charles i Ray, zaprojektowali dla społecznych elit. Słynne siedzisko wyprodukowała amerykańska firma Herman Miller, a oryginał jest dziś częścią stałej wystawy w Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Lounge Chair & OttomanLounge Chair & Ottoman Źródło: www.bbc.com / Kolaż Ładny Dom

Lounge Chair & Ottoman wykonano z formowanej sklejki i skóry. Fotel łączy w sobie wyjątkowy design, wygodę i funkcjonalność. Eamsowie podobno inspirowali się rękawicą do baseballa - chcieli, aby skórzana powierzchnia głębokiego siedziska gwarantowała podobne wrażenia. Design słynnego fotela nawiązuje do stylu streamline, który charakteryzował się płynnymi liniami i aerodynamicznymi kształtami (owal, łezka). Tworząc produkt, który z założenia miał być luksusowy, małżeństwo designerów inspirowało się angielskim fotelem klubowym. Mebel składa się z trzech wygiętych i połączonych ze sobą elementów - siedziska, oparcia i zagłówka. Na początku do produkcji wykorzystywano brazylijski palisander, ale zrezygnowano z niego w latach 90. Charakterystycznym elementem fotela jest podnóżek (ottoman), który stanowi jego przedłużenie.

Lounge Chair & Ottoman nadal jest produkowany (przez Herman Miller w USA i Vitrę w Europie), a oryginał sygnowany nazwiskiem Eamsów kosztuje około 5 tysięcy dolarów. Wielu producentów inspiruje się ikoną designu proponując własne wersje słynnego "ottomana" w konkurencyjnej cenie. Fotel doskonale pasuje zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrz. Wykorzystywany jest w prywatnych mieszkaniach, jak i strefach relaksu w biurach czy gabinetach. Mebel jest niezwykle elegancki i co najważniejsze - ponadczasowy.

Eames Lounge ChairEames Lounge Chair Źródło: www.domainehome.com / www.smartfurniture.com

Więcej o: