Ściana za łóżkiem - pomysły na udekorowanie ściany w sypialni

Mogłoby się wydawać, że ściany w sypialni nie wymagają dekorowania, skoro spędzamy tam czas niemal wyłącznie śpiąc. Nic bardziej mylnego - w estetycznie zaaranżowanym wnętrzu przyjemniej się zasypia!

Bez względu na to, jakie rodzaje wykończenia ścian w sypialni bierzemy pod uwagę, zawsze myślimy przede wszystkim o ścianie za łóżkiem (za jego zagłówkiem). Dlaczego? Ponieważ zwykle ustawiamy łóżko w taki sposób, by wchodząc do pomieszczenia widzieć je w całości, a co za tym idzie - urządzamy pokój tak, by dekoracje skupiały się wokół niego - a całość była widoczna przez otwarte drzwi z przedpokoju. W jaki zatem sposób udekorować ściany w sypialni?

Ściana w sypialni pomalowaną farbą

Malowanie farbami to najprostszy i najszybszy sposób na ich wykończenie - o ile oczywiście malujemy całą powierzchnię jednym kolorem (lub nawet każdą ze ściany innym, ale bez podziałów w obrębie jednej płaszczyzny). Jakie kolory powinniśmy wybierać do sypialni? Jasne i stonowane, które będą sprzyjały wypoczynkowi? Nie do końca - to, w jakim otoczeniu czujemy się dobrze, jest bowiem sprawą indywidualną i nie powinniśmy w tej kwestii ulegać naciskom. Jeśli lubicie wnętrza pastelowe - pomalujcie sypialnię pastelami, jeśli zawsze marzyliście o czarnej ścianie za łóżkiem - też należy się tego trzymać. Jedynie w kwestii czerwonego koloru radzilibyśmy stosowanie go z umiarem - udowodniono, że przebywanie w pomieszczeniach o czerwonych ścianach wzbudza agresję.

Kolory w sypialni: Poranna rosa i Magia turkusu
Kolory w sypialni: Poranna rosa i Magia turkusu Fot. Jedynka

Ścianę za łóżkiem można zaakcentować malując ją innym kolorem niż pozostałe ściany - lub takim samym kolorem, ale w ciemniejszym odcieniu. Przy pomocy farb można też optycznie zmienić kształt pomieszczenia, kiedy jest niestandardowy. Przykłady:

  • niewielką sypialnię o dużej wysokości (które często spotykamy w kamienicach) przydałoby się "obniżyć" - w tym celu malujemy ściany z poziome pasy lub kładziemy ciemniejszy kolor do 1/3 wysokości ściany (od podłogi), a wyżej jaśniejszy
  • pomieszczenie wąskie i długie (powstałe np. po przebudowie mieszkania) - ściany malujemy w pionowe pasy lub dzielimy pokój kolorystycznie na 2 części - tę przy wejściu malujemy jaśniejszym kolorem, dalszą - ciemniejszym
  • intensywne kolory i duża ilość wzorów w małej sypialni sprawią, że pokój będzie się wydawał jeszcze mniejszy.

PAMIĘTAJ! Najlepszym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest lustro - w sypialni można je umieścić na drzwiach szafy lub na ścianie nad łóżkiem.

Ściana za łóżkiem pomalowaną szarą farbą
Ściana za łóżkiem pomalowaną szarą farbą Fot. Homebook

Malowanie ścian w sypialni staje się bardziej skomplikowane, kiedy chcemy przy pomocy kilku kolorów uzyskać np. geometryczne wzory. Nie należy się tego bać - ale trzeba dobrze przygotować, aby efekt pokrył się z tym, co zaplanowaliśmy. Przede wszystkim projekt - zaczynamy od wybrania wzoru i zaplanowania, w jaki sposób go wykonamy. Jeśli ma to być geometryczna kompozycja, ważna będzie dobra taśma malarska, która pomoże w uzyskaniu estetycznych krawędzi i nie spowoduje uszkodzenia tynku przy jej odrywaniu. Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów naszej malarskiej "układanki" pamiętajmy o późniejszym ustawieniu mebli - aby po zakończeniu pracy nie okazało się, że najładniejszy fragment dekoracji ściennej znajdzie się np. za szafą.

Jak jeszcze można uzyskać ciekawe wzory na ścianie? Pomocne będą szablony - typograficzne, florystyczne, geometryczne, itp. Umieszczamy je na ścianie w wybranym miejscu przy pomocy taśmy klejącej (wystarczą małe fragmenty w paru miejscach) lub przytrzymujemy dłonią, jeśli szablon jest niewielkich rozmiarów. Farbę aplikujemy na ścianę techniką tapowania, czyli punktowego przykładania pędzla. Do tapowania używamy specjalnego pędzla - płasko ściętego szczecinowego lub gąbkowego (czyli zakończonego kawałkiem gąbki).

Ceglana ściana za łóżkiem

Używamy określenia "ściana z cegieł", ale tak naprawdę najczęściej mamy na myśli płytki imitujące cegły. Występują w wielu kolorach, ale najczęściej kupujemy białe i czerwone - choć te drugie w pełni czerwone nie są, zwykle to mieszanka kilku podobnych odcieni, dzięki czemu ściana wydaje się jaszcze bardziej trójwymiarowa. Kiedyś cegły kojarzyły się z wykończeniem elewacji, dzisiaj - w związku z modą na style skandynawski i industrialny - chętnie wprowadzamy je również do wnętrz. Wszystkich wnętrz, ponieważ wyglądają dobrze zarówno w salonie, jak i w kuchni czy właśnie sypialni. Zdarzają się również w łazienkach (tam warto je zaimpregnować) - przy czym nie polecamy ich po prysznicem.

Czy ceglana ściana w sypialni to pracochłonny projekt? To zależy. Jeśli planujemy układać pojedyncze płytki, niestety trzeba przygotować się na spory wysiłek. Warto zacząć od narysowania ołówkiem linii, dzięki którym kolejne rzędy płytek przykleimy równo. Na koniec musimy jeszcze położyć fugę - ale można tego uniknąć, jeśli płytki ułożymy w niewielkich odstępach, a ściana i płytki mają taki sam kolor.

Mniej pracochłonna wersja to płytka z gotową fugą lub gipsowy panel dekoracyjny, który wyglądem przypomina kawałek ściany z przyklejonymi płytkami. Ten ostatni sposób pozwoli na pokrycie całej ściany w krótkim czasie. A co zrobić, jeśli i on nas przerasta? Zawsze pozostaje tapeta lub fototapeta z wzorem cegły.

Cegły na ścianie za łóżkiem
Cegły na ścianie za łóżkiem Fot. Arkadiusz Scichocki/Agencja Wyborcza.pl

Ściana w sypialni obłożona drewnem

Zamocowanie desek na ścianie wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, więc taką dekorację pozostawiamy majsterkowiczom. Tym, którzy podobnego zadania boją się podjąć - lub nie mają na to czasu, proponujemy alternatywę - tapetę lub fototapetę z motywem desek.

Na rynku są też dostępne różne rodzaje kamienia dekoracyjnego, który do złudzenia przypomina drewno. Wiedzieliście, że na ścianie można układać również panele podłogowe? Trzeba je oczywiście przykleić (na podłodze nie zawsze musimy to robić) i raczej nie warto robić tego przy użyciu najtańszych paneli, aby nie uzyskać efektu plastikowego pudełka - ale to pomysł wart rozważenia, ponieważ efekt może być zaskakujący.

Panele podłogowe na ścianie za łóżkiem
Panele podłogowe na ścianie za łóżkiem Fot. Janpol

Ściana za łóżkiem - dekoracyjna tapeta

W temacie dekorowania ścian sypialni nie sposób nie wspomnieć o tapetach. Ilość dostępnych wzorów i kolorów może przyprawić o zawrót głowy. A w sypialni chodzi przecież o wypoczynek, więc nie warto tracić czasu na przegląd wszystkiego, co jest na rynku. Zamiast w katalogach produktowych, szukajcie inspiracji na zdjęciach aranżacyjnych w internecie - tak będzie szybciej, a przy okazji zobaczycie, jak dany wzór wygląda we wnętrzu.

Jakie wzory są aktualnie modne? Motywy roślinne (kwiaty i liście) w nowoczesnych formach graficznych oraz wzory geometryczne. Każdy z nich występuje w różnych odsłonach - subtelnej jak i intensywnej kolorystyce, z drobnym wzorem lub wielkoformatowym. Taka różnorodność pozwala zatem na podążanie za modą przy jednoczesnym dopasowaniu tapety do kształtu i rozmiarów sypialni.

PAMIĘTAJ! Jeśli obawiasz się, czy tapeta, którą wybierzesz, faktycznie się sprawdzi, zdecyduj się na taką, którą da się łatwo usunąć. Po jakimś czasie wymienisz ją na inną niewielkim nakładem kosztów.

Tapeta na ścianie za łóżkiem
Tapeta na ścianie za łóżkiem Fot. AGATA

Ściana za łóżkiem - tapicerowane panele

Czasem kładziemy się do łóżka z zamiarem szybkiego zaśnięcia, a czasem chcemy przed snem poczytać. Dlatego warto przy aranżowaniu sypialni zadbać o wygodne oparcie dla głowy i pleców. Możemy kupić łóżko z miękkim zagłówkiem lub umieścić na ścianie tapicerowane moduły - w sposób uporządkowany lub finezyjny (możesz nimi pokryć nawet całą ścianę). 

Tapicerowane panele możesz również wykonać samodzielnie. W jaki sposób? Będziesz potrzebować sklejki lub płyty OSB pociętej na kwadraty lub prostokąty (inne kształty będzie trudno potem ze sobą połączyć). Przyklejamy do nich gąbkę przyciętą do tych samych rozmiarów (im grubsza gąbka tym bardziej miękkie oparcie uzyskamy). Następnie na gąbkę nakładamy wybraną tkaninę, którą naciągamy i mocujemy z tyłu przy pomocy zszywacza tapicerskiego (tzw. takera). Gotowe panele możemy przykleić do ściany lub zawiesić je na małych haczykach.

Miękkie panele na ścianie za łóżkiem
Miękkie panele na ścianie za łóżkiem Fot. Monika Filipiuk-Obałek

Ściana w sypialni - inne dekoracje

Naklejki ścienne, podobnie jak malowanie przy użyciu szablonu, to szybki sposób na ciekawą dekorację ściany. Naklejki mają tę przewagę nad szablonami, że nie potrzebujemy farb i pędzli oraz nie ma ryzyka zachlapania ściany. Z drugiej strony przyklejenie naklejki - szczególnie tej o większych rozmiarach - nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba to robić bardzo powoli i ostrożnie, by zanadto nie naciągnąć elastycznej powłoki (może się zdeformować) oraz aby pod naklejkę nie dostało się zbyt dużo powietrza, które potem będzie widoczne na powierzchni w postaci pęcherzyków. Aby temu zapobiec wystarczy "rozcierać" naklejane fragmenty - suchą szmatką przy większych motywach lub palcem przy małych.

Dekoracyjne naklejki na ścianie w sypialni
Dekoracyjne naklejki na ścianie w sypialni Fot. Rafał Lipski
Więcej o: