Rodzaje okien. Które okna są najlepsze? A które najtańsze?

Które okna są najlepsze, a które najtańsze? To najczęściej zadawane pytania dotyczące okien. Zarówno cena jak i jakość zależy od kilku czynników. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, jakie okna do domu sprawdzą się najlepiej.

Jakie okna do domu

Wybierając okna do domu w pierwszej kolejności zawsze należy zwrócić uwagę na ich jakość. Niezależnie czy nasz wybór padnie na okna z plastiku czy z drewna, zwracając uwagę na jakość mamy pewność, że okna posłużą nam przez lata. Niezależnie od tego jakie rodzaje okien nas interesują, warto pamiętać, że zakup okien to inwestycja na lata, dlatego nie warto oszczędzać. Tanie modele często nie są dobrą inwestycją - za niską ceną kryje się najczęściej słaba jakość. Nie warto oszczędzać na zakupie okien, bo w efekcie szybko okaże się, że potrzebny jest szybki remont, a skutkiem zamontowania słabych gatunkowo okien będzie utrata ciepła.  

Rodzaje okien

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie, warto dowiedzieć się, jakie rodzaje okien są dostępne na rynku. W domach jednorodzinnych mamy do wyboru trzy rodzaje okien: okna tradycyjne, okna połaciowe i okna balkonowe. Choć na pierwszy rzut okna są zbudowane podobnie, to różnią się sposobem otwierania, montażem i wielkością.

Dowiedz się: Jak urządzić sypialnie na poddaszu >>

Rodzaje okien PCV

Okna PCV należą do najczęściej kupowanych okien na polskim rynku. Ich niekwestionowaną zaletą są znakomite parametry techniczne i wysoka odporność na czynniki atmosferyczne i substancje chemiczne. Dzięki wyjątkowej szczelności okna PCV mogą posłużyć nawet 40 lat i co ważne, nie trzeba martwić się o ich konserwację. Jeśli chodzi o rodzaje okien PCV, są one różne, co przekłada się na ich cenę. Najmniej zapłacimy za standardowe, klasyczne okno z białą ramą. Do wyboru mamy także okna PCV z szybą antywłamaniową, jednak musimy liczyć się z tym, że okno z zabezpieczeniem antywłamaniowym będzie kosztowało więcej niż standardowe modele. Na rynku można także kupić okna z niestandardowymi okuciami, jednak oznacza to większe koszta.

Rodzaje okienRodzaje okien fot. Pixabay

Rodzaje okien dachowych

Jeśli chodzi o rodzaje okien dachowych, to ze względu na sposób otwierania dzieli się je na obrotowe, uchylne, wysokoosiowe i uchylno-obrotowe. Wyróżnia się także okna kolankowe, okna balkonowe i wyłazy dachowe.

Okna obrotowe powinny być zamontowane na wysokości oczu stojącego człowieka. Górna część okna odchyla się do wewnątrz. Okna obrotowe cieszą się największą popularnością, a jednocześnie są najtańsze. Okna obrotowe wyróżnia jeszcze jedno - bardzo łatwo je umyć, co z pewnością jest ich wielką zaletą. 

Okna uchylne otwierają się poprzez uchylenie górnej części, tak by powstała szczelina. Choć te modele również cieszą się dużym zainteresowaniem, to w przeciwieństwie do okien obrotowych trudno się je myje.

Okno wysokoosiowe nie bez powodu cieszą się doskonalą opinią na rynku. Wyróżniają się znakomitą jakością i funkcjonalnością. Są łatwe w obsłudze, nowoczesne i praktyczne. 

Okna uchylno-obrotowe są spośród nich najbardziej skomplikowane w obsłudze, a także najdroższe. Co ciekawe, mają dwie osie obrotu - 180° i 35 - 45°. 

Wybór okna dachowego powinien zależeć nie tylko od indywidualnych upodobań, ale także od kąta nachylenia połaci dachowej. W dachach o niskim nachyleniu (od 0 do 15°) można zamontować okna połaciowe - jeśli kąt nachylenia połaci dachowej wynosi 15-90°, montuje się okna obrotowe, w przypadku kąta o nachyleniu 20-65° można zastosować okna wysokoosiowe, a jeśli kąt nachylenia wynosi między 15-55°, montuje się okna uchylno-obrotowe. 

Rodzaje okien drewnianych

Mimo że okna plastikowe są dziś najpopularniejsze, nie brakuje zwolenników okien drewnianych. Jakie są ich zalety? Okna drewniane są nie tylko produktem przyjaznym środowisku, ale także są trwałe, wytrzymałe i stabilne. Poza tym okna drewniane zapewniają dobrą izolacje cieplną, a w przypadku uszkodzeń można je bez trudu naprawić. Okna drewniane bez problemu można dopasować do aranżacji wnętrz, a duży wybór kolorów i wzorów ułatwi podjęcie decyzji.

Jeśli chodzi o rodzaje okien dachowych, można wyróżnić:

- okna drewniane jednoramowe, a więc takie, gdzie skrzydło składa się z jednej części;

- okna zespolone, w których każde skrzydło składa się z dwóch części;

- okna skrzynkowe, w których rama składa się z ościeżnicy i krosna;

- okna krosnowe, które powstają za pomocą krosna oraz pojedynczego skrzydła. 

Dowiedz się: Szary kolor w salonie >>

Które okna są najtańsze

Nie da się ukryć, że dla wielu osób kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze okien jest ich cena. Kupujący szukają informacji, które okna są najtańsze, aby możliwie jak najwięcej zaoszczędzić na ich zakupie. Cena okien zależy od kilku czynników, m.in. od producenta - mało znane marki będą znacznie tańsze, jednak oznacza to także słabszą jakość produktów. Najtańsze będą klasyczne, białe okna ze standardowym wyposażeniem, bez dodatkowych funkcji, takich jak choćby antywłamaniowe zabezpieczenie. Trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy - tanie okna wcale nie oznaczają lepszej inwestycji. Wybierając modele o słabej izolacji cieplnej, musimy liczyć się z wyższymi kosztami ogrzewania domu. Poza tym okna słabej jakości szybciej się zużywają i w efekcie posłużą krócej niż okna o wyższej cenie.

Kupując okna, należy wziąć pod uwagę ich parametry. Ważna jest izolacyjność cieplna okien - im niższa jej wartość, tym okno lepiej ochroni przed stratami energii cieplnej, co ma wpływ na koszty ogrzewania zimą. Ważna jest także szczelność okien - najszczelniejsze okna to te oznaczone klasą 9A; do najmniej szczelnych okien należę te oznaczone 1A. Wybierając interesujące nas modele, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na te parametry. Kupno okien to inwestycja na lata, dlatego nie warto sugerować się ich ceną. Z perspektywy czasu droższe okna dobrej jakości i o wyższych parametrach okażą się bardziej ekonomiczne niż tanie modele, które cechuje słaba izolacja i wytrzymałość na warunki atmosferyczne. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA