Rolety okienne - jak wybrać? Które rolety sprawdzą się najlepiej?

Ochronią przed słońcem w upalne lato, zatrzymają ciepło zimą i będą doskonałą alternatywą dla zasłon i żaluzji. Praktyczne i nowoczesne rolety okienne to jeden z ważniejszych elementów dekoracji domu. Sprawdziliśmy, jak wybrać rolety okienne i które modele sprawdzą się najlepiej.

Rolety okienne - jak wybrać?

Rolety to jeden z najpopularniejszych sposobów dekoracji okna. Wszystkie modele są łatwe w montażu, a szeroki wybór pozwoli na dopasowanie rolet nawet do okien o nieregularnych kształtach. Rolety to rozwiązanie na kilka lat, dlatego wybierając model dla siebie, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno kwestie praktyczne, jak i estetyczne.

Rolety okienneRolety okienne Fot. veluxshop, materiały producenta

1. Przepuszczalność światła

Regulowanie dopływu światła do mieszkania to podstawowe zadanie rolet okiennych. Ich rodzaj powinniśmy dobrać, kierując się stopniem nasłonecznienia danego wnętrza. Mieszkając na parterze, z pewnością nie chcemy, by ktoś zaglądał nam w okna – warto wtedy wybrać rolety w pełni zaciemniające. Takie same powinny wybrać osoby, które nie lubią porannego słońca. Rolety, które mają podgumowaną tkaninę, zapewniają najwyższy stopień zaciemnienia. Jeśli wybierzemy rolety z tkanin transparentnych, uzyskamy mleczne, delikatnie rozproszone światło.

2. Typ montażu

Rolety wolno wiszące są zazwyczaj montowane na nadprożu nad wnęką okienną. Należy zwrócić szczególną uwagę, żeby nadproże było na tyle wysokie, by tkanina w zwiniętej rolecie nie zawadzała o skrzydło okna. Alternatywą dla tego rozwiązania są rolety mini, które montujemy na pojedyncze skrzydło okienne - nie ma potrzeby ich przykręcania, dzięki czemu cieszą się coraz większą popularnością.

Najtrudniejsze w montażu są rolety w prowadnicach montowane do skrzydła okna, czym powinni zająć się profesjonaliści. Montaż wymaga ogromnej precyzji, należy przykleić lub przykręcić górną kasetę z roletą oraz boczne prowadnice.

3. Kolor i wzór

Roleta powinna chronić przed światłem i zdobić wnętrze. Warto pamiętać, że jasne kolory przepuszczają nawet 30% więcej światła niż ciemne. Ciemne rolety doskonale sprawdzą się w sypialni, z kolei jasne, wykonane z półprzezroczystych tkanin, lepiej wybierać do salonu lub kuchni.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskieRolety rzymskie Fotl. veluxshop, materiały producenta

Rolety rzymskie to doskonały wybór dla osób ceniących estetykę. W sklepie znajdziemy modele montowane do ściany lub sufitu, na ramie okna lub bezpośrednio na karniszu. Dają one wspaniały efekt dekoracyjny, znajdziemy modele wykończone falbaną lub tradycyjne. Rolety rzymskie pełnią rolę nowoczesnej firany - są wykonane z cienkich materiałów. Tkanina rolety układają się w szerokie, poziome pasy.

Polecamy: Okna - design, ekonomia i ergonomia

Roleta działa dzięki systemowi specjalnych linek oraz mechanizmowi sterowanemu łańcuszkiem. Rolety rzymskie mogą być wykonane z niemal dowolnych tkanin, np. syntetycznych, bawełnianych, tiulu, ale też z lnu. Nie są natomiast polecane materiały grube i sztywne, jak tkaniny obiciowe, które nie będą się ładnie układać. Modele rzymskie najlepiej montować w oknach poniżej 2 metrów szerokości. Sprawdzą się w każdym pomieszczeniu w domu.

Rolety dzień - noc

Rolety Duo dzień noc, Idee Design, cena w salonieRolety Duo dzień noc, Idee Design, cena w salonie fot. producent

Coraz bardziej popularne są rolety dzień-noc o charakterystycznej budowie. Składają się one ze specjalnych zaciemniających oraz prześwitujących pasów pokrytych tkaniną materiałową ułożoną w naprzemienny sposób. Charakterystyczna budowa rolet pozwala na regulację stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Częściowo przysłaniając lub zasłaniając okno, możemy wpuszczać do wnętrza rozproszone promienie słoneczne. Nie jest tu jednak możliwe pełne zaciemnienie.

Rolety dzień-noc możemy montować we wszystkich rodzajach pomieszczeń. Są one na tyle oryginalne, że zasłony ani firany nie sa już potrzebne. Charakterystyczne pasy widoczne są również od zewnątrz.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne to najlepszy wybór, jeśli mamy własny dom. Ochronią one przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i wyciszą hałas z ulicy nawet o 6-14 decybeli. Wszyscy wiemy, że ciepło z mieszkania ucieka głównie przez okna i drzwi balkonowe - rolety zewnętrzne zimą obniżą koszty ogrzewania domu, a w czasie upałów zapewnią przyjemny chłód. Producenci zapewniają, że roleta może pomóc obniżyć temperaturę w mieszkaniu aż o 10 stopni.

Rolety montowane na zewnątrz ochronią także materiał, z jakiego zbudowane jest okno. Docenimy je szczególnie, jeśli mamy okna drewniane, mniej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Rolety zewnętrzne podnoszą nasze bezpieczeństwo i utrudniają wejście złodziejom.

Rolety okienne - które sprawdzą się najlepiej?

Rolety ochronią mieszkanie przed promieniami słonecznymiRolety ochronią mieszkanie przed promieniami słonecznymi Fot. veluxshop, materiały producenta

Wybierając rolety do swojego mieszkania, powinniśmy przemyśleć, czy bardziej zależy nam na funkcjonalności, czy na estetyce. Dobra tkanina, odpowiedni wymiar, przepuszczalność światła oraz estetyka wykonania to najważniejsze kwestie. Roleta powinna ochronić nas przed wścibskimi sąsiadami, nadmiernym działaniem słońca i temperaturą. Oprócz tego muszą być łatwe do utrzymania w czystości. Im bardziej efektowny wzór rolet wybierzemy, tym bardziej oryginalnie możemy zaaranżować mieszkanie.

Intensywne kolory rolet lepiej sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach. Jeśli szukamy rolety do wnętrz od strony północnej, najlepiej wybrać modele w połowie transparentne. W przypadku, gdy okna wychodzą na południe, wybierzmy rolety z materiału odbijającego światło, dzięki czemu wnętrze się nie nagrzeje.

Więcej o: