Plakaty ścienne do mieszkania - najmodniejsze wzory, grafiki i motywy

Plakaty ścienne to tani i szybki sposób na ozdobienie wnętrz. W zależności od zainteresowań, przeznaczenia pomieszczenia i stylu mieszkania można dobrać najbardziej odpowiednie modele. Nic dziwnego, że plakaty dekoracyjne podbijają rynek i z każdym rokiem cieszą się coraz większą popularnością.

Plakaty na ścianę – jak wybrać

PlakatyPlakaty fot. Crazyshop

Plakaty dekoracyjne to niezawodny sposób na odświeżenie wnętrza. Ze względu na znacznie niższą cenę, są świetną alternatywą dla obrazów, które często są zbyt kosztownym wydatkiem. Zaletą plakatów jest także ich dostępność i różnorodność, która sprawia, że każdy znajdzie wymarzony model. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że zakup plakatu nie sprawia żadnych kłopotów, to wybór konkretnego nie jest jednak oczywisty. Plakaty ścienne podobnie jak inne elementy dekoracyjne mieszkania, także powinny pasować do aranżacji wnętrza, aby razem tworzyły jedną, spójną całość. Można również zwrócić uwagę na technikę wykonania plakatu, zwłaszcza, że nawet z pozoru wyglądające identycznie plakaty mogą różnić się pod względem technicznym.

PlakatPlakat fot. Crazyshop

Ważnym kryterium wyboru jest także rozmiar. W przypadku dużych pomieszczeń, takich jak salon najlepiej wybrać duże modele. Dzięki temu mamy pewność, że plakat nie zginie na ścianie. Oczywiście, zbyt duży plakat może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, dlatego warto sprawdzić wymiary plakatu i wybrać najbardziej odpowiednie dla niego miejsce.  Innym kryterium należy się kierować w przypadku pokoju dziennego. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzą się plakaty filmowe, a nawet abstrakcyjne.  Zarówno w salonie jak i w pokoju dziennym należy wybierać plakaty, które są odporne na blaknięcie spowodowane promieniami słonecznymi. Z tego powody świetnie sprawdzą się modele w antyramie. Ważne jest, aby zachować kontrast pomiędzy plakatem, a kolorem ściany, gdzie zostanie powieszony. Do przedpokoju najlepiej wybrać plakat w jasnym kolorze, aby rozjaśnić pomieszczenie. Dodatkowo, jasne plakaty optycznie powiększą przestrzeń.

PlakatPlakat fot. Crazyshop

Plakaty dekoracyjne świetnie sprawdzą się również w pokoju dziecka. Zwłaszcza, że wybór jest naprawdę imponujący i bez problemu można wybrać plakat z motywem bajkowym. Okazuje się, że plakaty bez problemu można wieszać również na ścianach w kuchni. W takim pomieszczeniu warto postawić na model z motywem kulinarnym, takim jak przyprawy, owoce czy kawa. Trzeba jednak wrócić uwagę na to, czy plakat jest odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. W końcu kuchnia jest miejscem szczególnie narażonym na wilgoć, dlatego plakat powinien być przystosowany do ekspozycji w takim pomieszczeniu.

Więcej o: