Gofrownica: Jaką wybrać, by zadowoliła małego i dużego smakosza gofrów

Gofrownice o różnych kształtach, rozmiarach i designie w ofercie wielu producentów. Pomogą samodzielnie przygotować chrupiące i pyszne gofry na wiele sposobów. Mamy przepis na zdrową wersję na śniadanie!

Pyszne i chrupiące gofry z owocami, cukrem pudrem, czekoladą kojarzą się z latem, nadmorskimi spacerami i wakacjami u babci. To słodycz, którą uwielbiają nie tylko dzieci, ale dorośli. Jeden ze słodkich smaków lata! Czy są dzieci, które nie lubi gofrów? Pewnie tak, ale to tylko sporadyczne wyjątki. Jeśli Wy i Wasze pociechy należą więc do smakoszy tych chrupiących wafli to warto spróbować przyrządzić je samodzielnie. 

Gofrownice, które można nabyć w ofercie wielu producentów to proste i szybkie w obsłudze urządzenia. Klasyczne modele mają dwie podgrzewane płyty, zazwyczaj możliwość regulacji temperatury, a tym samym stopnia przyrumienienia gofrów. Gofrownice mają też różne kształty, a większość z dostępnych modeli prezentuje również dobry design. Dlatego gofrownica może być też świetną dekoracją blatu kuchennego czy wyspy. Popularne są gofrownice prostokątne, okrągłe i kwadratowe.

Są też gofrownice wielofunkcyjne, dzięki którym można przygotować nie tylko gofry, ale kanapki i babeczki w chrupiącej skorupce, które nie muszą być wysokokaloryczne. Warto poszperać w przepisach ponieważ z pomocą gofrownicy można serwować pełnowartościowe i zdrowe posiłki, zarówno na śniadanie, jak i deser. 

Jakie gofrownice warto kupić do domu? 

Podczas przygotowywania gofrów najważniejszy jest przepis – składniki i odpowiednie ich proporcje. Potem, kiedy gofry nie wyjdą idealne to można zwalać winę na sprzęt. Najlepsze będą modele, które posiadają płytki z warstwą nieprzywierającą – teflonową. Moc gofrownicy nie powinna być mniejsza nić 800-1000 W. Od niej zależy szybkość nagrzewania urządzenia i pieczenia gofrów. Idealne modele mają też inne funkcje, m.in. obracania, która wpływa na równomierne opiekanie gofrów. Możliwość wyjmowania płytek, co ułatwia czyszczenie. Ważny jest też wyświetlacz, który pokazuje stopień przyrumienienia, czas oraz temperaturę pieczenia. 

Warto zwrócić też uwagę na liczbę pól do pieczenia gofrów. Standardowe gofrownice oferują od dwóch do czterech. Są też modele, które pozwalają na upieczenie niestandardowych kształtów gofrów: serc, kółek, gwiazdek czy wafli z podobizną bohaterów kreskówek. 

Materiał obudowy wpływa na trwałość gofrownicy. Dlatego najlepsze będą wersje żeliwne i stalowe. Bardzo ważna jest też termoizolacyjność obudowy, która redukuje ryzyko oparzeń. Każda gofrownica powinna mieć też antypoślizgowe nóżki, dzięki którym przyczepność do blatu jest większa, a podczas wyjmowania gofrów zmniejszają ryzyko jej przesuwania. 

GofrownicaGofrownica fot. Shutterstock

Ile kosztuje gofrownica?

W ofercie producentów jest wiele tanich gofrownic, których cena nie przekracza 100 zł. Zobacz poniżej wybrane modele. 

Przepis na 2 gofry owsiane

Są zdrowe i smaczne. Idealne też na śniadanie lub deser dla małego i dużego smakosza gofrów. 

Składniki:

  • 5 łyżek mąki owsianej (można też zmielić płatki owsiane)
  • 1-2 jajka
  • 80 ml mleka migdałowego (ew. roślinnego lub krowiego)
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • szczypta soli
  • 3/4-1 łyżeczka oleju rzepakowego (ew. oliwy z oliwek)
  • 1 łyżka wody
  • 1 łyżeczka ksylitolu

Mąkę, mleko, proszek, sól, olej, wodę, ksylitol i żółtka jajek wrzucamy do naczynia i miksujemy na gładką masę. Dodajemy ubite na sztywną pianę białka. Następnie niewielką ilość ciasta należy umieścić w gofrownicy i upiec. Gofry świetnie smakują z różnymi owocami i naturalnym serkiem.

Świetna jest też wytrawna wersja gofrów, na przykład z dodatkiem sera, szpinaku, jarmużu i innych warzyw. 

Zobacz pozostałe modele gofrownic od różnych producentów.

Fajne są też modele zabawkowe dla dzieci. Mogą być początkiem dłuższej przygody z gotowaniem. 

Gofrownica zabawkowa Kids Concept.Gofrownica zabawkowa Kids Concept. Fot. Empik

Więcej o:
Copyright © Agora SA