5 niezwykłych przedszkoli, do których chciałoby pójść każde dziecko

Redakcja
23.06.2020 12:00
Przedszkole nie musi być tylko szarym budynkiem, w którym gra się ciągle w te same gry. Może być także miejscem fascynującym, kreatywnym i rozbudzającym wyobraźnię. Przedstawiamy 5 nowoczesnych budowli, które zachwycają designem.

Przedszkolaki.Przedszkolaki. Fot. Shutterstock

Kaleidoscope Kindergarten, Tianshu Chiny

To chińskie przedszkole mieszczące się w Tianshui zachwyca przepiękną kompozycją kolorów. Jasne podłogi i ściany stały się tu bazą dla ultrakolorowego spektaklu. 483 kolorowe szklane płytki wkomponowane w bryłę budynku sprawiają, że przedszkole wygląda zjawiskowo zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Kolorowe płytki zostały umocowane nad szklanymi drzwiami i oknami, a także wtopione w poręcze schodów. Minimalistyczna bryła w towarzystwie kolorowych płytek, które w słoneczny dzień rzucają na posadzkę barwne ślady, zdecydowanie zachęca do wyboru właśnie tej placówki dla swojego dziecka. 

MRN Kindergarten and Nursery, Miyakonojo, Japonia

W tym przedszkolu dzieci od najmłodszych lat uczą się czym jest design. Nie znajdziemy tu krzykliwych kolorów ani masowego wzornictwa. Zamiast tego dostajemy prawdziwą ucztę dla zmysłów: bryłę doskonale wpisaną w krajobraz przestrzeni, drewniane stoły i ławki, efektowną biblioteczkę, elegancką jadalnię. Polskie przedszkola zdecydowanie mają się od kogo uczyć!

Kfar Shemaryahu Kindergarden / Sarit Shani Hay, Izrael

Kolejna niezwykła przestrzeń edukacyjna dla dzieci powstała w Izraelu, w mieście Kfar Shemaryahu. Obiekt zorganizowany na imponującej powierzchni 2400 m2 obejmuje zespół sześciu przedszkoli, wspólny plac zabaw i centrum inicjacji, które otacza opieką psychologiczną wszystkich wychowanków. Projekt nawiązuje do tradycji rolniczych i ziemskich, które jeszcze do niedawna były żywe na tych terenach. Architekci przy budowie obiektu z chęcią sięgali po naturalne surowce, które miały jeszcze mocniej związać nowoczesną budowlę z tradycją obszaru, na którym powstała. Zachwycająca jest tu przestrzeń, radosne kolory, meble wielkością dopasowane do wzrostu przedszkolaków, a także zabawki – tablice manipulacyjne, w pełni funkcjonalna dziecięca kuchnia, czy drewniany traktor stojący w lobby.

Chuon Chuon Kim 2 Kindergarten, Wietnam

Nowoczesny biurowiec na Manhattanie? Nie dajcie się zmylić – to wspaniałe wietnamskie przedszkole wygląda lepiej niż niejedno biuro. Zachwyca już bryła budynku – nowoczesna, minimalistyczna, surowa, przepięknie koresponduje z zielenią starych, rosnących w pobliżu drzew. Wnętrze prezentuje się równie zachęcająco: obszerne korytarze dają wrażenie przestrzeni i wygody. Radosne, ciepłe kolory, których w zasadzie jest tu dużo, wcale nie rażą w oczy. Pomarańczowa posadzka i żółty sufit? Taki duet potrafi zagwarantować wspaniały dzień pełen przygód!

Bo Mon Preschool Wietnam

Z daleka wygląda jak usadowiona na palach wiata - w środku kryje się jednak budynek przedszkola. Obszerny taras i spadzisty dach nawiązują do tradycyjnego wietnamskiego stylu budowlanego. Większość czasu przedszkolaki spędzają tu na świeżym powietrzu, ale do dyspozycji mają też wygodne sale do nauki i zabawy.

Przedszkole kojarzy się z radosną, nieskrępowaną zabawą. By dziecięcy potencjał mógł się w pełni rozwijać, potrzebne są do tego odpowiednie warunki. Polskie przedszkola wyglądają coraz lepiej, ale do prezentowanych architektonicznych perełek wciąż im daleko. 

Test przygotowany we współpracy ze specjalistą Merkury Market

Więcej o: