Nowoczesny stół z krzesłami czy wygodny stolik kawowy - jak wybrać stoły do salonu?

Stół jest centralnym miejscem w domu, wokół którego toczy się życie rodzinne. A dla każdego domownika może on pełnić inną funkcję poza tą podstawową. Stół w salonie to wygodne miejsce do jedzenia posiłków, spotkań z przyjaciółmi, a także do codziennej pracy, odrabiania lekcji i wielu innych działań. Nic dziwnego, że tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego stołu.

Jaki stół wybrać: kształt

Kształt stołu zależy od wielkości pomieszczenia. Klasyczny stół do salonu ma prostokątny blat. Prosty w formie, drewniany, na solidnych nogach. Takie stoły doskonale pasują do klasycznych aranżacji, ale także do jadalni w stylu skandynawskim lub wnętrz w stylu prowansalskim czy country (dużą rolę stylistyczną będzie pełnił także kolor stołu). Prostokątny stół jest praktyczny, ponieważ pozwala na dowolne ustawienie w pomieszczeniu - może stać pośrodku salonu lub w jego rogu, w zależności od potrzeb.

Stół okrągły lubi dominować i najlepiej wygląda, gdy ustawimy go na środku . Czasem stanowi dekorację samą w sobie. Paradoksalnie okrągły stół optycznie zabiera mniej miejsca niż te prostokątne. Sprzyja także kontaktom między siedzącymi przy nim ludźmi. Sprawdzi się w salonach angielskich, vintage czy glamour.

Dla niezdecydowanych pozostaje stół w kształcie elipsy - czyli prostokątny o zaokrąglonych rogach (tę wersję wybierają podobno często młodzi rodzice, którzy w ten sposób stawiają na bezpieczeństwo dzieci). Podobnie jak stół okrągły, nie będzie wyglądał dobrze w rogu.

Stół do salonuStół do salonu Fot. Abra Meble

Modny stolik kawowy w salonie

Stoliki kawowe mają swoje niezbywalne miejsce w salonie przed kanapą lub narożnikiem. Niezastąpione, jeśli trzeba odłożyć książkę, odstawić szklankę, czy podać gościom przekąski. Nie da się ich nie zauważyć więc wybierając stolik do kawy, postarajmy się aby był prawdziwą ozdobą salonu.

Kształt i forma stolika kawowego mają duże znaczenie: to mebel stosunkowo mały, ale przecież bardzo eksponowany, a przez to reprezentacyjny. Warto przyjąć zasadę, że stolik powinien być dobrze „ułożony” w przestrzeni, czyli tworzyć kompozycyjną całość z pozostałymi meblami. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybieranie stolika razem z całą kolekcją. Jeśli kupujemy osobno, to można go potraktować na dwa sposoby: albo jako uzupełnienie zestawu mebli, i wtedy kształtem, proporcjami i kolorystyką powinien wpisywać się w ich wzornictwo, albo jako element dekoracji, wtedy powinien współgrać z przedmiotami, które wybraliśmy do tej roli.

Stół do salonuStół do salonu Fot. Abra Meble

Jak dopasować kolor stolika do wystroju?

W klasycznych, eleganckich aranżacjach warto postawić na stolik o ciemnej barwie, świetnie sprawdzi się dąb. W aranżacjach skandynawskich z kolei mile widziane są jasne, drewniane modele, na przykład z sosny lub olchy. W stylu rustykalnym nie może zabraknąć stolika z widocznymi słojami i sękami drzewa, albo łączącego drewno bielone z naturalnym.

We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się stoliki kolorowe, z motywami graficznymi na blatach, lub z elementami w odcieniach szarości i czerni. Warto też przy takim wystroju wnętrza postawić na kontrast i śmiałą formę stolika do kawy.

Stół do salonuStół do salonu Fot. Abra Meble

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.