Łóżka małżeńskie. O czym trzeba pamiętać przy ich wyborze?

KaM
25.10.2020 12:00
Czym kierować się wybierając łóżko małżeńskie do naszej sypialni? Zadanie nie jest łatwe, bo rozwiązań jest wiele, jednak każdy z możliwych wyborów powinien być decyzją na lata. Odpowiednio wybrany model powinien być dopasowany do wystroju, estetyczny, ale też wygodny. Od czego zacząć?

Tapicerowane łóżko małżeńskie.Tapicerowane łóżko małżeńskie. Fot. Merkury Market

Jaki zakres wyboru łóżek małżeńskich mamy?

Na rynku można spotkać wiele modeli obdarzonych etykietą ‘’łóżka małżeńskiego’’. Do wyboru mamy obszerne łoża kontynentalne, bardzo wytrzymałe drewniane, tapicerowane lub stworzone na stelażu z płyty MDF lub metalowym. Każde z nich stanowi pewien kompromis pomiędzy ceną, estetyką, wygodą i trwałością. Przystępując do planowania zakupu tak ważnego mebla trzeba dobrze uzmysłowić sobie hierarchię naszych celów. Czy zależy nam na niższej cenie, czy też trwałości i oryginalnej estetyki? To jedno z fundamentalnych pytań.  

Wybór łóżka małżeńskiego - ważny jest kompromis!

Człowiek spędza w łóżku bardzo dużą część swojego życia. Jest ono oazą odpoczynku i relaksu, zdrowy sen jest zaś jednym z warunków cieszenia się dobrym zdrowiem. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby wybór był dziełem obojga małżonków lub partnerów. Zarówno jeśli chodzi o styl, funkcjonalność, jak też i tak szczegółowe, ale niebywale ważne kwestie, jak wybór materaca.

Łóżko małżeńskie a aranżacja wnętrza

Białe łóżko małżeńskie.Białe łóżko małżeńskie. Fot. Merkury Market

Przede wszystkim pomiędzy designem łóżka małżeńskiego a wystrojem wnętrza nie powinno być widocznego dysonansu. Nie oznacza to jednak, że tak ważny mebel jak łóżko, powinien wręcz wtapiać się w tło. Jego duże wymiary i bogate wyposażenie w ciekawą kołdrę, poduszki lub narzutki doskonale predysponują łóżko małżeńskie do roli elementu przełamującego spójną całość.  

Blisko siebie, ale z zachowaniem wolnej przestrzeni. Jaki wymiar łóżka małżeńskiego?

Wymiary łóżka małżeńskiego z pewnością będą zależały od dostępnej przestrzeni - wiadomo, że do malutkiej sypialni trudno będzie zmieścić obszerne łoże kontynentalne. Jeśli jednak nie ogranicza nas powierzchnia pokoju do spania, to warto wybrać model 180 cm lub chociaż 160 cm. Czy to nie jest nazbyt dużo? Odpowiedź brzmi: nie! Pamiętajmy, że nie zawsze mamy ochotę na bliskość, niekiedy chcemy się zwyczajnie wyspać. Wypominanie partnerce lub partnerowi wiercenia się i przepychania podczas snu bywa wręcz powodem kłótni w związkach. 

Bardzo ważny jest materac

Niezależnie od rodzaju łóżka małżeńskiego, jego designu i wymiarów, trudno będzie nam dobrze się wyspać wtedy, gdy nie wybierzemy odpowiedniego materaca. Wybór może być o tyle trudny, że każda z osób w związku może mieć bardzo różną wagę, co prowadzi do nierównomiernego uginania się materaca i kłopotów ze zdrową pozycją do snu. Opcje rozwiązania problemu są właściwie dwie: jeden duży i ‘’kompromisowy’’ materac, na którym względnie dobrze czuje się oboje partnerów lub dwa oddzielne, gdzie każdy będzie indywidualnie dopasowany. Druga wersja może jednak nie być zbyt funkcjonalna.

Więcej o: