Metamorfoza komody: Jak odnowić stary mebel? Porady

W wielu domach na strychach lub w piwnicach stoją zapomniane, zakurzone, dostojne komody. Niektóre pamiętają odległe czasy i gdyby tylko mogły opowiedziałyby niejedną ciekawą historię. Takie "meble z duszą" wracają dziś do łask i coraz częściej stają się elementem aranżacji nowoczesnych wnętrz. Aby stara komoda zyskała drugie życie, musimy przeprowadzić jej metamorfozę i nieco ją odświeżyć.
Malowanie komody.
Malowanie komody. Fot. Shutterstock

Jak odnowić starą komodę, aby wydobyć jej piękno i jednocześnie jej nie uszkodzić? Przedstawiamy jak krok po kroku odświeżyć stary mebel.

Potrzebne materiały

  • szlifierka
  • papier ścierny
  • benzyna ekstrakcyjna
  • farba
  • bejca
  • olej lub lakier
  • pędzel
  • wałek
  • nowe uchwyty

Krok 1 - Przygotowanie

Przygotuj miejsce w którym będziesz odnawiać komodę, pamiętając o tym, że nie obejdzie się bez szlifowania i malowania. Jeśli więc robisz to w domu koniecznie zabezpiecz podłogę. Lepiej żeby metamorfoza komody do salonu nie odbyła się kosztem innych mebli i sprzętów.

Obejrzyj dokładnie mebel, jeśli to możliwe odkręć drzwiczki, uchwyty i klamki, wyjmij szuflady i półki. Rozłożenie komody na czynniki pierwsze ułatwi zadanie. Łatwiej pracować z małymi elementami, jest to po prostu praktyczniejsze.

Krok 2 - Matowienie

Możesz zrobić to na dwa sposoby. Za pomocą szlifierki mimośrodowej oscylacyjnej, lub ręcznie z użyciem papieru ściernego. Szlifierka pozwoli Ci zaoszczędzić czas, jednak nie dotrze we wszystkie miejsca. Zakamarki komody, zgięcia i zdobienia musisz oszlifować ręcznie. Nie martw się, jeśli nie posiadasz profesjonalnego sprzętu. W przypadku większości mebli, matowienie możesz wykonać ręcznie papierem ściernym. Potrwa to dłużej, ale efekt może być równie zadowalający. Problematyczne może być jedynie ręczne matowienie mebli z płyty wiórowej laminowanej np. o strukturze jesionu. W tym jednym przypadku wybierz szlifierkę, pozwoli ona na uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni. Ścierając stary lakier pamiętaj, że nie musisz zdzierać całego lakieru do gołej deski, wystarczy trochę zeszlifować, żeby nowa farba lepiej się trzymała. Do oszlifowania komody użyj papieru ściernego 100, końcowe wygładzenie możesz zrobić za pomocą 180/200. Po zakończeniu tego etapu starannie i bardzo dokładnie oczyść poszczególne elementy z pyłków i resztek lakieru. Możesz ją przetrzeć benzyną ekstrakcyjną.

Krok 3 - Szpachlowanie

Część osób odnawiając meble, pomija ten krok. My tego odradzamy. Szpachlowanie daje gwarancję, że powierzchnia komody po pomalowaniu będzie idealnie gładka. Choć na tym etapie tego nie widać, po pomalowaniu, wszystkie nierówności będą bardzo uwydatnione. Szpachla do drewna nie jest droga, nie rezygnuj więc z wyrównania powierzchni przed jej pomalowaniem. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, czy komoda nie posiada powstałych wcześniej uszkodzeń mechanicznych. Jeśli nie są one duże, możesz zamaskować je używając szpachli. Zanim przejdziesz do kolejnego kroku - czyli malowania - upewnij się, że szpachla wyschła.

Krok 4- Malowanie

Salon z białymi meblami i wzorzystym dywanem.
Salon z białymi meblami i wzorzystym dywanem. Fot. Merkury Market

Jak pomalować komodę, żeby wyglądała estetycznie i profesjonalnie? Wszystko zależy od tego, jakiego efektu oczekujesz?

Jeśli komoda wykonana została z pięknego drewna, nie warto ukrywać go pod kolorowa farbą. Lepszym rozwiązaniem będzie jego właściwe wyeksponowanie. Użyj do tego bejcy, która pozwala na wydobycie struktury materiału i wyeksponowanie jego koloru. Zabejcowana powierzchnię zabezpiecz przy pomocy oleju, wosku lub matowego lakieru. Odnowiona w ten sposób komoda zyska eleganckie, gładkie wykończenie i będzie pięknie harmonizować z modernistyczną formą mebla.

Jeśli zdecydujesz się na pomalowanie komody do przedpokoju i zmianę jej koloru, użyj do tego odpowiednią farbę. Poszukaj produktu dedykowanego do tego rodzaju powierzchni. Ładny efekt wykończenia daje użycie wałka gąbkowego. Niestety wszystkie drobne elementy musisz pomalować pędzlem. Wałek nie dotrze w załamania zdobień czy kąty. Ile razy malować? Wszystko zależy od tego jakiej farby do drewna użyjesz i jak mocno będzie ona kryła. Komodę malujemy tak by nie było widać prześwitów starego koloru. Użycie dobrych gatunkowo farb skróci czas pracy, może się okazać, że np. po dwukrotnym malowaniu mebel wygląda idealnie.

Najmniej wysiłku kosztuje malowanie komody farbami kredowymi. Wystarczy delikatnie zmatowić powierzchnię, bo produkt odznacza się doskonałą przyczepnością. Farby kredowe zapewniają dobre krycie i ładne matowe wykończenie, ale wykazują małą odporność na ścieranie. Aby zwiększyć trwałość powłoki, należy zabezpieczyć ją woskiem lub lakierem.

Krok 5 - Lakierowanie

Lakierowanie pozwala zabezpieczyć i utrwalić farbę lub bejcę. Sprawi, że użyta farba nie będzie się ścierać. Pozwoli również ładnie podkreślić i wykończyć pracę i sprawi, że metamorfoza komody będzie wyglądała profesjonalnie. Jakiego lakieru użyć? Zależy od pożądanego efektu. Możesz wybrać lakier z efektem błysku lub matu. Profesjonaliści zalecają trzykrotne lakierowanie, które ładnie podkreśli kolor mebla.

Krok 6 - Wymiana uchwytów i klamek

Ostatnim krokiem metamorfozy będzie przykręcenie nowych uchwytów i klamek. Wybierając je zastanów się jakie dodatki będą najbardziej pasowały, zarówno do komody jak i wystroju domu.

W sklepie Abra Meble znajdziesz różne kategorie uchwytów. Ten wybór i decyzję zostawiamy Tobie. Odwiedź nas a bez problemu skompletujesz wszystkie niezbędne do odnowienia komody narzędzia i materiały. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.