Meble ogrodowe drewniane: Jak zrobić?

Meble ogrodowe to bardzo ciekawy i atrakcyjny dodatek do ogrodu. Gotowe meble ogrodowe mogą być stosunkowo drogie, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić chwile wolnego czasu i samemu je zrobić, by nasza ogrodowa aranżacja była jak najpełniejsza.

Drewniane meble ogrodowe.Drewniane meble ogrodowe. Fot. Shutterstock

Potrzebne materiały

Jak więc zrobić meble ogrodowe? Kluczem do sukcesu jak zawsze okazują się być odpowiedni projekt, materiały oraz staranność wykonania. Dobrym doposażeniem ogrodu są meble ogrodowe, najczęściej do jego składu wchodzą m.in stoły ogrodowe, ławki oraz krzesła. Można je wykonać z naturalnego drzewa bądź palet. Pozwól porwać się wyobraźni i poczuj smykałkę majsterkowicza, a przy okazji baw się świetnie. Skoro mają to być meble ogrodowe z drewna to należy zastanowić jaki jego gatunek chcemy wykorzystać do stworzenia naszych mebli. W tym celu należy udać się do sklepu po zakup odpowiedniego drewna. Będziemy mieli tam do wyboru drewno krajowe lub zagraniczne. Drewno krajowe będzie zapewne tańsze natomiast ze względu słabszą trwałość, trzeba będzie pomyśleć także o dobrej impregnacji. Najpopularniejszym drewnem krajowym z pewnością pozostaje sosna i to deski sosnowe Bedą kusiły nas swoją ceną oraz tolerancją na wilgoć. Kolejnym pytaniem, które warto sobie zadać jest to czy chcemy, aby stoły, ławki ogółem nasze meble zostały wykonane z desek czy palet. Wybór oczywiście będzie należał do każdego indywidualnie. Natomiast drewniane meble będą wyglądały równie gustownie te wykonane z desek drewnianych jak i palet. Zasadnicza różnica między wyborem materiału będzie polegała na tym jak dużo czasu chcemy poświęcić na wykonania mebli oraz na ich montaż. Wykorzystanie palet z pewnością przyśpieszy niektóre prace.

Impregnacja drewna

Na samym początku po skompletowaniu narzędzi oraz surowca z którego chcemy przygotować nasze drewniane meble ogrodowe będzie wysuszenie drewna. Jeżeli jest ono wilgotne to należy je zostawić w suchym i ciepłym miejscu najlepiej na kilka dni, aby było dobrze wysuszone. Kolejnym etapem naszego planu jest szlifowanie desek za pomocą papieru ściernego. Jest to potrzebne, aby deskę wygładzić i pozbyć się wszelkich drzazg, które teraz uchronią przed zranieniem podczas pracy, a następnie pozwolą bez komplikacji korzystać z efektów naszej pracy. Następnie najlepiej jest deskę przy pomocy specjalnych preparatów odtłuścić oraz nałożyć bejcę, która podkreśli charakter i naturę surowca.

Budujemy prostą drewnianą ławkę

Krok pierwszy - Boki ławki najlepiej jest wykonać z drewna sosnowego. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby deski, które posłużą za boki ławki były równiej długości. Dzięki temu ławka drewniana nie będzie się ruszać na boki i będzie stabilna.

Krok drugi - Gdy mamy już deski odpowiedniej długości oraz grubości należy je skręcić wkrętami, które ustabilizują całą konstrukcję. W ten sposób mamy już stabilne boki ławki, które posłużą także jako nogi ławki ogrodowej

Krok trzeci - Boki ławki należy połączyć. Idealnie do tego sprawdzi się deska którą dzięki wkrętom połączy obydwa boki poniżej siedziska. Gdy mamy już połączone boki, możemy wykorzystać w zależności od potrzeby 2-3 deski które przybijemy w górnej części, a posłużą one za miejsce do siedzenia. W miarę postępu prac możemy realizować własne pomysły, aby ławka lepiej spełniała nasze oczekiwania.

Budujemy prosty drewniany stół

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. Shutterstock

Krok pierwszy - wybieramy odpowiednie elementy, które mają posłużyć do realizacji projektu stołu. Ograniczeniem dla nas może być jedynie nasza wyobraźnia oraz umiejętności, które przy każdym nowym projekcie będą coraz bogatsze. W zależności od tego jakiej wysokości chcemy mieć stoły, musimy przyciąć niektóre elementy do odpowiedniej wysokości.

Krok drugi - jeżeli posiadamy już materiał, który posłuży za nogi stołu, należy je połączyć tak, aby tworzyły stabilna konstrukcję naszego mebla. Jednocześnie należy pamiętać, że im większa odległość pomiędzy nogami stołu tym większa będzie jego powierzchnia. Nogi można połączyć za pomocą wkrętów oraz dodatkowo za pomocą kleju stolarskiego.

Krok trzeci - gdy posiadamy konstrukcję pozostaje do zrobienia blat. Jedynie od nas zależy decyzja jakiej powierzchni będzie stół oraz w jakim kształcie będzie blat. Czy będzie prostokątny, czy okrągły. Blat możemy zrobić oddzielnie, a następnie połączyć go z nogami za pomocą na przykład kątowników.

Tak przygotowane meble ogrodowe możemy z satysfakcją wystawić na taras bądź ogród. Stół może posłużyć jako miejsce przy którym usiądziemy wraz z rodziną bądź przyjaciółmi na przykład w sobotni wieczór przy wspólnym grillowaniu. Ławki ogrodowe zaś posłużą za wygodne siedzisko dla najbliższych. Przy pomocy niewielu elementów i wyobraźni udało się nam zrobić przyjemny zestaw mebli ogrodowych, które są wykonane z drewna. Po zakończonym zaś sezonie można schować je do wnętrza.

Copyright © Agora SA