Domki ogrodowe dla dzieci: Jak zrobić?

Redakcja
12.01.2021 12:00
Domek ogrodowy, to ulubione miejsce zabaw wielu dzieci. Jest on idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i pomysłem na pełną frajdy zabawę z przyjaciółmi. Stworzenie dzieciom takiego azylu i kryjówki przed światem, nie jest ani drogie ani trudne. Taki drewniany domek ogrodowy dla dzieci można z powodzeniem zrobić samodzielnie. Przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym samodzielnie zbudujesz wymarzony domek dla dzieci.

Domek ogrodowy dla dzieci.Domek ogrodowy dla dzieci. Fot. Shutterstock

Jak zbudować domek do ogrodu samodzielnie

Chcąc zrobić idealny domek do ogrodu dla dzieci zupełnie samodzielnie, należy najpierw w odpowiedni sposób przygotować się do jego realizacji. Na początku musimy znaleźć wolne miejsce w ogrodzie. Ważne żeby było bezpiecznie i na widoku rodziców. Warto zastanowić się z czego powinien być zbudowany, oraz jakie elementy powinien zawierać mini dom. Można wybrać projekt bazując na inspiracjach dostępnych w sieci i wybrać taki, który będzie najbardziej odpowiedni, lub kupić taki projekt.

Niezbędne materiały i narzędzia

Mając już wizję, pora pomyśleć o materiałach. Będzie trzeba zakupić niezbędne materiały i narzędzia do stworzenia konstrukcji. W drewnianym domku dzieci będą bawiły się głównie latem, dlatego nie musimy się martwić kwestą ocieplenia. Żeby stworzyć piękny mini dom wystarczą deski sosnowe, kilka słupków, profili stalowych i krawędziaków. Drewno jest tu bardzo istotne, należy wybrać najbardziej trwałe i dobrej jakości. Oczywiście żeby powstała konstrukcja potrzebne będą odpowiednie przedmioty. Przyda się młotek, śrubokręt i wkrętarka, oraz poziomica. Do cięcia desek w odpowiedniej długości pomocna będzie metrówka. Mając te wszystkie przedmioty zbudowanie domu nie powinno przysporzyć wielu trudności.

Domek dla dzieci krok po kroku

Ogród to może być prawdziwy raj dla dziecka. Będzie ono spędzało czas nie tylko w domu, ale też na świerzym powietrzu. Warto wykonać taki domek ogrodowy z drewna ponieważ nie wymaga to bardzo dużego nakładu pracy, ogród będzie ciekawszy, a dziecko z pewnością będzie spędzało w nim wiele czasu. Diy w ogrodzie to rzecz warta uwagi. Pierwszym etapem jest budowa szkieletu. Jeżeli domek będzie na słupach, trzeba zadbać o to by był stabilny. W domku będą bawiły się dzieci, dlatego najważniejsze są tu kwestie bezpieczeństwa. Teren powinien być wyrównany i odpowiednio wypoziomowany. Ciekawym rozwiązaniem jest też postawienie domku na betonowym, twardym podłożu. W drugiej kolejności należy zbić poszczególne elementy w całość zostawiając otwory na drzwi i okna. Gdy domek dla dzieci ma już wszystkie ściany można przejść do posadowienia dachu. Dach warto wykonać z dwóch warstw desek, pomiędzy którymi znajdzie się materiał zabezpieczający przed deszczem. Jeżeli projekt jest już gotowy pozostaje tylko dobudować schody i balustradę, a nawet mały balkon. Kwestia dodatkowych elementów budowy domku to indywidualna sprawa. Z czasem można udoskonalić konstrukcję, tak żeby ta mała przestrzeń była przytulnym miejscem. Warto pamiętać jednak o odpowiedniej impregnacji i o to, żeby konstrukcja była bezpieczna, stabilna i pewna.

Drewniany domek na drzewie

Domek na wysokości to marzenie nie jednego dziecka. Nic w tym dziwnego, każde dziecko lubi małe wyzwania, a jednym z nich jest właśnie dostanie się do domku, który jest umieszczony na wysokości. Taki domek również możemy zrobić sami mając deski i wizję, jednak trzeba pamiętać o tym, że kwestia bezpieczeństwa będzie w tym przypadku jeszcze bardziej ważna. Odpowiednie zabezpieczenie wejścia do domku, balustrad i stabilny szkielet sprawią, że będzie on ogromną atrakcją dla dzieci, które pokochają swój ogród. Domek możemy zrobić szybko na własną rękę, ale też kupić gotowy w sklepie.

Wykończenie domku dla dzieci

Domek ogrodowy powinien być dopasowany do potrzeb chłopca, dziewczynki lub obojga dzieci. Dla dziewczynki sprawdzi się mała drewniana kuchnia w środku, stolik z krzesełkami, lub łóżeczko dla lalek. Natomiast dla chłopca możemy umieścić w środku zestaw majsterkowicza, skrzynię skarbów lub inne gadżety które lubi. Żeby dzieci miały jeszcze większą frajdę z zabawy można na kilku belkach obok schodów zamontować zjeżdżalnie. Jeżeli zadbamy o każdy detal i szczegół, wszystko będzie wyglądało bajecznie.

Domki ogrodowe dla dzieci to gwarancja dobrej zabawy. Architektura ogrodowa i domki są też do kupienia w sklepach.

Więcej o: