Szary salon: Jakie dodatki do niego pasują?

Szary salon uchodzi za przykład bezpiecznej elegancji. Nie ma tu jednak miejsca na nudę. Dzięki dodatkom bardzo szybko można nadać wnętrzu inny charakter i bardzo mocno je zmienić. Z czym dobrze komponują się szare ściany ? Jak zaaranżować szary salon w różnych stylach? Podpowiadamy.

Jakie kolory dobrze korespondują z szarym?

Bardzo dobrą bazę pod różne aranżacje tworzymy, projektując właśnie szary salon. Jakie dodatki pomogą nam stworzyć na tej podstawie oryginalnie wyglądające wnętrze? Warto w tym miejscu skupić się na kolorach. Szary salon zdecydowanie nie musi być nudny, sama szarość zaś występuje w licznych odcieniach. Może optycznie zmniejszać wielkość pokoju (ciemny odcień szarego) lub powiększać przestrzeń (szare wnętrze w połączeniu z bielą).

Szarości nie są przy tym wymagające w zakresie aranżacji wnętrz. Dobrze prezentują się zwłaszcza wtedy, gdy zestawimy z nimi różne odcienie kolorów:

  • żółtego
  • bieli
  • turkusowego
  • jasnej zieleni
  • brązu
  • beżowego

Stonowane czy kontrastujące dodatki do nowoczesnego szarego salonu?

Jakie dodatki do szarego salonu? Przede wszystkim trzeba przemyśleć ostateczny efekt, jaki chcemy osiągnąć. Zanim przejdzie się aranżacji w zakresie konkretnego stylu, warto zapytać: chcemy ożywić salon w kolorze szarym, czy też utrzymać w pokoju harmonię? Żółć, ale też czerwień lub zieleń wpłyną na to, że w naszym szarym salonie rozgości się bardzo energiczny i być może niecodzienny styl. To dobrym pomysł do nowoczesnych aranżacji wnętrz nawet wtedy, gdy wymykają się jednolitej stylistyce. Czy dobieranie stonowanych dodatków do salonu, gdzie szary występuje jako kolor ścian, ma właściwie sens? Inny odcień tej barwy, ale też brąz lub biel sprawią, że wystrój będzie spokojny i nastrojowy. Charakterystyczne, że nawet dekoracje utrzymane w innej tonacji szarości, mogą uczynić pomieszczenie bardzo ciekawym dla oka i ładnym. Niekoniecznie trzeba więc wykorzystywać jaskrawe kolory, bo stworzyć oryginalne zestawienie.

Dodatki w stylu skandynawskim, glamour i industrialnym

Jakimi dodatkami posłużyć się w szarym salonie, który urządzony jest w różnych stylach? Oczywiście trzeba pamiętać, że same ściany i dekoracje nie tworzą wystroju wnętrza. Meble czy nawet podłogi w stylu skandynawskim będą inne, niż choćby w glamour. Tutaj jednak warto skupić się na dodatkach.

Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu.Salon z jadalnią w niewielkim mieszkaniu. Fot. Shutterstock

Styl skandynawski

Jak urządzić szary salon w stylu skandynawskim? Dodatki powinny być dobrane w taki sposób, żeby ocieplić wnętrze i nadać mu przytulny klimat. Pamiętajmy jednak, że aranżacja tego typu wymaga zastosowania przede wszystkim naturalnych materiałów i poprzestaje na minimalizmie. Przydadzą się więc zasłony z naturalnych tkanin i ciepły pled na kanapie. Dobrze prezentuje się też drewno z recyklingu, które wprowadzić można np. pod postacią zrobionego z niego stolika kawowego. Szara ściana w stylu skandynawskim będzie się dobrze prezentowała, gdy ozdobimy ją ramkami zawierającymi zdjęcia. Zamiast koloru, wybierzmy oczywiście fotografie czarno-białe. Niekiedy sięga się też po dywany do salonu, aby ocieplić wnętrze - to już jednak raczej wpływ duńskiego stylu hygge.

Styl glamour

Odcienie szarości można też doskonale wyeksponować w przypadku salonu w stylu glamour. Taki pokój wyposażymy w luksusowe dodatki. Oczywiście podstawą będą kryształowe żyrandole, ale spotyka się też bardzo eleganckie w kolorze czarnym. Meble z frontami o wysokim połysku i szare ściany warto wzbogacić śladem innych barw: biało-czarnymi poduszkami i odrobiną zieleni w ozdobnych doniczkach. Na lśniącej podłodze nie ma miejsca na dywan, ale obok sofy powinna się znaleźć ozdobna lampa z białym abażurem. W oknach wysokiej jakości zasłony - także na szaro.

Styl industrialny

Narożnik w loftowym salonie.Narożnik w loftowym salonie. Fot. Shutterstock

Chociaż styl industrialny stanowi prawdziwe królestwo metalowych akcesoriów, w tym lamp, gdzie pięknie prezentuje się ceglana ściana i stoły do salonu ze starego drewna, to szary pokój można wzbogacić o mniej oczekiwane akcenty. Do wnętrza można wprowadzić awangardowy akcent w postaci nowoczesnego malarstwa lub np. kolorowe poduszki do kanapy, które ożywią wnętrze.

Szary kolor a rośliny

Do szarego salonu zawsze warto jest też wprowadzić rośliny - właściwie każda aranżacja sprzyja dodatkom w postaci zieleni doniczkowej. Najbezpieczniej dla ostatecznego efektu będzie wówczas, gdy postanowimy urządzić salon z zastosowaniem roślin, które nie kwitną lub mają wyłącznie białe ukwiecenie. Takie dodatki ożywią kolor szary.

Więcej o: