Wiosenne porządki w ogrodzie to przykry obowiązek? Nie tym razem! Te triki ułatwią ci prace

Odkładasz wiosenne porządki w ogrodzie tak długo, jak możesz? A może jesteś absolutną fanką prac ogrodowych i nie możesz doczekać się przygotowania bazy pod nowe rośliny? Jakiego podjeścia byś nie miała, znamy triki, które zdecydowanie ułatwią ci prace w ogrodzie. Sprawdź, co musisz wykonać w pierwszej kolejności!

Decydując się w odpowiednim momencie na wiosenne porządki w ogrodzie, można zadbać o zdrowie naszym roślin i nadać im odpowiednią formę. Przycięte krzewy i drzewa będą zachęcone do silniejszego wzrostu, a drzewka owocowe dzięki cięciom prześwietlającym wydadzą lepsze plony. Podczas przygotowań nie można również pominąć trawnika czy rabat, które odwdzięczą się później pięknymi roślinami. Podpowiadamy, jak wykonywać poszczególne prace tak, aby sprawiało nam to przyjemność!

Wiosenne porządki w ogrodzieWiosenne porządki w ogrodzie Fot. Pexels

Wiosenne porządki w ogrodzie - podetnij drzewa i krzewy

Aby cieszyć się pięknymi, zdrowymi roślinami, należy odpowiednio o nie dbać. Tuż po okresie zimowym trzeba zabrać się za wiosenne porządki w ogrodzie. Gdy miną mrozy i przez kilka dni temperatura będzie wynosić nieco ponad zero stopni, zacznij od przycięcia krzewów. Musi to nastąpić koniecznie przed II połową marca, ponieważ po tym czasie rośliny wypełniają się sokami. Wtedy każde cięcie będzie narażało je na infekcje i przemarznięcie. Krzewy rosnące na pędach zeszłorocznych należy jedynie przyciąć kosmetycznie (inaczej kwitnienie będzie znikome). Usuń wszelkie martwe, zainfekowane i uszkodzone pędy. Warto także przyciąć te z nich, które wychodzą poza zaplanowany kształt krzewu. Z kolei krzewy kwitnące na pędach tegorocznych można (i należy) przyciąć do około 2/3 długości. Wczesną wiosną i tak krzew wypuści nowe pędy, które nadadzą mu zdrowy i odmłodzony wygląd. Co z drzewami owocowymi? Usunięte muszą zostać gałęzie, które się krzyżują lub rosną do wnętrza korony. Podobnie należy postąpić z gałęziami martwymi lub zainfekowanymi. Usuwając gałąź, należy ją ucinać tuż przy miejscu, z którego wyrasta. Powstała rana powinna zostać posmarowana maścią ogrodniczą. 

Wiosenne porządki w ogrodzie - przygotuj trawnik i rabaty kwiatowe

Chcesz mieć kwiecisty ogród? Poświęć należytą uwagę rabatom. Wiosenne porządki w ogrodzie zacznij od wycięcia suchych pędów bylin oraz roślin jednorocznych. Usuń część roślin, które za bardzo się rozprzestrzeniły i zasłoniły inne gatunki. Po takim zabiegu możesz podzielić byliny i przesadzić je w nowe miejsce. Po rabatach czas na trawnik, który jest wizytówką domu, dlatego tak istotne jest poświęcenie mu należytej uwagi. Pierwsze, co należy zrobić, to usunąć starą, obumarłą trawę i zeszłoroczne liście - łatwo je dostrzec wśród nowych źdźbeł. Jeśli ich nie usuniesz, będą nie tylko powstrzymywać przenikanie wody do gruntu, ale również utrudnią rozwój nowych traw. Trawnik najlepiej grabić ostrymi, drucianymi grabiami. Jeżeli warstwa jest gruba i przypomina filc, trzeba przeprowadzić wertykulację, czyli pociąć darń wertykulatorem lub grabiami o zębach przypominających noże, a następnie dokładnie ją wygrabić. Brzeg murawy wyrównaj szpadlem (zwykłym lub specjalnym do trawników, o zaokrąglonym ostrzu).

Wiosenne porządki w ogrodzie - oczyść ścieżki, chodnik

Kwiaty i drzewa to nie wszystko! Wiosenne porządki w ogrodzie to także oczyszczanie wszystkich ścieżek i chodników. Można w tym celu użyć szpadla, który dobrze sprawdza się przy usuwaniu zbędnej ziemi. Elementy betonowe ścieżek warto także spłukać wodą i zostawić do wysuszenia. Jeżeli powstały jakieś spękania, jest to dobry moment na ich naprawę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.