Jak zrobić stolik składany ścienny?

Redakcja
22.05.2021 16:00
Małe domy i niewielkie mieszkanie stają się ostatnio coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest niska ceną - pozwolić sobie mogą na takie lokum osoby indywidualne, młode małżeństwa lub osoby starsze. Niewielki metraż sprzyja nie tylko oszczędności, ale też i sprawdza się, gdy nie ma się wiele czasu chociażby na sprzątanie i remonty. Ogromną wadą takiego małego mieszkania jest jednak brak miejsca na duże aranżacje lub pokoje jednofunkcyjne. Z tego względu szuka się ciekawych i sprytnych rozwiązań na zagospodarowanie. Jednym z takich przykładów jest składany stolik.

Stolik ścienny.Stolik ścienny. Fot. Shutterstock

Wielofunkcyjne meble i ciekawe rozwiązania do małych salonów

Wielofunkcyjne meble i nietypowe aranżacje to klucz do sukcesu zagospodarowania przestrzeni niewielkich mieszkań. Szczególnie popularne są wielofunkcyjne meble do salonu. Stawiamy chociażby na kanapy lub sofy z funkcją spania, szafki kuchenne pod zabudowę lub stoliki do salonu i stoły jadalniane, które można przekształcić w biuro domowe. Równie dobrym pomysłem będzie składany stolik. To doskonała opcja do domów i mieszkań, w których nie wystarczyło miejsca na osobną jadalnię. Taki stolik możesz umieścić w salonie przy wolnej ścianie. Gdy będzie Ci potrzebny, rozłożysz go i odpowiednio przygotujesz do posiłku lub pracy.

Sprytne stoliki składane

Nie zajmują wiele miejsca złożone, a po rozłożeniu stają się funkcjonalną przestrzenią do spożywania posiłków lub posłuży jako biuro domowe. Ich wygląd możesz dopasować do panującego w pomieszczeniu stylu - odpowiednia kolorystyka lub ozdobienie mogą sprawić cuda. Ścienny stół będzie idealny do kuchni, salonu lub na balkon. Pozwoli Ci zaoszczędzić przestrzeń i powierzchnię każdego wnętrza i będzie ciekawym rozwiązaniem.

Jak wykonać składany stolik? Poradnik DIY

W naszym poradniku przedstawimy sposób na skonstruowanie prostego stolika z płyty MDF. Blat stolika będzie miał wymiary 50 cm x 70 cm, a wysokość całego mebelka będzie wynosiła 78 cm.

Potrzebne materiały i narzędzia

Do wykonania stolika będą potrzebne ci trzy płyty MDF. Najmniejsza, o wymiarach 50 cm na 10 cm, posłuży do przymocowania składanego stolika do ściany. Płyta o wymiarze 50 cm na 70 cm będzie służyła za blat, a trzeci płyta (o wymiarach 76 cm na 40 cm) za nogę, podtrzymującą cały stolik. Dodatkowo będziesz potrzebował zawiasów meblowych taśmowych (dwóch sztuk, zawiasy długości 50 cm i 40 cm). przydatny będzie również rygiel lub skobel (metalowy lub drewniany), który przytrzyma stolik do ściany w momencie, gdy będzie on złożony. Potrzebne będą Ci również wkręty do drewna oraz narzędzia: wkrętarka, metr oraz ołówek.

Wykonaj praktyczny stolik ścienny krok po kroku

By wykonać mebel, zacznij od zebrania wszystkich materiałów i narzędzi. Stolik należy złożyć w całość już w miejscu, gdzie będzie on montowany, dzięki temu ewentualne poprawki naniesiemy od razu w trakcie montażu.

Dobra rada! Pamiętaj, aby zawsze dokładnie mierzyć odległości. Źle wymierzone elementy lub błędnie naniesione wymiary będą później nieestetycznie wyglądać. Wszelkie poprawki, zwłaszcza przy ponownym wkręcaniu śrubek, pozostawią po sobie dziury i mogą osłabić strukturę mebla. Drewno lub płyta wytrzymają wtedy o wiele mniej i będą krócej nam służyć.

Na początku przymocuj krótką płytę do blatu. Zrób to tuż przy brzegu blatu i części do mocowania do ściany. Połącz oba elementy za pomocą zawiasu meblowego taśmowego. Do montażu użyj małych wkrętów meblowych i postaraj się wypełnić wszystkie miejsca przeznaczone na wkręty. Są one specjalnie ustawiane tak, by zapewnić trwałość mocowania, a jednocześnie nie narażać materiału na osłabienie. Staraj się też dociskać śruby do końca (nie rób jednak tego zbyt mocno, aby nie zniszczyć płyt, główka wkrętu ma się zrównać z linią zawiasu). Dzięki temu Twoja praca będzie estetycznie wyglądać.

Teraz czas na nogę stołu. Do blatu po przeciwnej stronie trzeba będzie przymocować ostatni element. Odmierz po 5 cm od brzegów stołu i przymocuj w tym miejscu nogę. Postępuj dokładnie tam samo z tym etapem montażu, co z poprzednim zawiasem meblowym. Twój stolik jest już właściwie w całości gotowy.

Należy teraz odpowiednio przymocować stolik do ściany. Rozłóż go i zaznacz, w którym miejscu powinien się znajdować. Sprawdź przy tym dokładnie, czy noga odpowiednio się składa i rozkłada. Przymocuj dokładnie najmniejszą płytę do powierzchni ścianki z pomocą kołków i śrub. Sprawdź raz jeszcze, czy wszystko dobrze się porusza. Przymocuj stolik do powierzchni i zabezpiecz go przy pomocy skobla, rygla lub innego mocowania. Twój nowy, atrakcyjny ścienny stół jest gotowy.

Więcej o: