Mocowanie huśtawki do futryny drzwi jest zdecydowanie najbardziej popularnym pomysłem, jednak bywa, że wykorzystuje się też inne. Alternatywne wyjścia to mocowanie huśtawki na drążku lub sięgnięcie po specjalne haki huśtawkowe. Ważne jest to, żeby mocowanie było solidnie wykonane i odpowiednio dobrane do tego, jak wielkie zawiśnie na nim obciążenie. Podczas pracy huśtawki solidnie przetestowane zostaną poszczególne elementy mocowania, więc warto postawić na dobór produktów wysokiej jakości.
W przypadku huśtawek domowych przewiduje się ich wykorzystanie zarówno w niewielkich, jak i dość przestronnych pomieszczeniach. Ważne jest jednak to, żeby umożliwić normalną komunikację pomiędzy pomieszczeniami. Stąd też huśtawki z drewna wieszane np. do futryny w salonie są zwykle zdejmowane. Jeśli jednak wykorzystamy haki, to postarajmy się umieścić omawiany element możliwie blisko rogu pokoju dziecka. Tak jednak, żeby przy tego rodzaju montażu umożliwić bezpieczeństwo i wygodę zabawy. Musi mieć więc odpowiednie oddalenie od najbliższej ściany.
Jak zamontować huśtawkę w futrynie drzwi? Podstawą jest hak huśtawkowy uniwersalny, który zwykle posiada metalową obręcz i kotwę z plastiku. Do mocowania będą też potrzebne wiertarka udarowa z wiertłem 12 mm i kleszcze do lekkiego rozgięcia obręczy w celu ułatwienia sobie montażu.
Najpierw musimy zmierzyć długość tej części haka, którą wkręcimy w futrynę. Wiercimy tylko do momentu uzyskania odpowiedniej głębokości dwóch otworów. Ich odległość od siebie wyznaczać będzie rozstaw lin huśtawki. Otwory muszą zostać wykonane tak, żeby znajdowała się ona idealnie pośrodku futryny. W trakcie wiercenia powstanie dość dużo drobnego pyłu w związku z czym trzeba zadbać o oczy. Z pomocą przyjdą okulary ochronne. W otwory wykonane w futrynie wkładamy kotwy do haków. Wkręcamy do nich same haki i huśtawka może zawisnąć.
Co zrobić, żeby huśtawka zawisła w naszym domu bez robienia dziur w futrynie? Bardzo popularne rozwiązanie to zamocowany drążek rozporowy. Czy wykorzystując takie produkty, zapewnimy bezpieczną zabawę naszemu dziecku? Zdecydowanie tak. W większości przypadków udźwig takiego drążka to przynajmniej 120 kg, co pozwala na jego zastosowanie zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.
Jedyną rzeczą, na którą narażają futrynę drążki rozporowe przy większych naciskach, są odkształcenia. Dlatego niekiedy zaleca się wykorzystanie przy tego typu produktach dodatkowych deseczek ochronnych.
Jak jeszcze może być mocowana huśtawka, która sprawi, że domowe wnętrze będzie bardziej przyjazne dzieciom?
Mocowanie dzięki kotwie chemicznej
Nawet w przypadku twardego betonu dobrym wyjściem może być łącznik iniekcyjny. Kotwa chemiczna to żywica połączona z utwardzaczem. Wstrzykuje się je do wcześniej wykonanych otworów, w które później wkłada się gładkie lub gwintowane trzpienie przeznaczone do kotew.
Mocowanie na hakach
Alternatywą jest proste zawieszenie huśtawki na hakach. O co warto zadbać w takim przypadku? W pierwszej mierze liczy się właściwe wymierzenie odległości pomiędzy otworami. Kolejne elementy to dobór kołków rozporowych i wkręcenie w nie haków huśtawkowych. Dzięki takiemu połączeniu konstrukcja będzie stabilna. Nie zsunie się nawet w przypadku długotrwałego użytkowania.
Jakie huśtawki wybierać? Chociaż dla dzieci oferuje się np. produkty wykonane z tworzyw sztucznych, to najlepiej postawić na klasykę. Drewno sprawdzi się tu idealnie - ma przecież zastosowanie także jeśli chodzi o huśtawki ogrodowe i inne meble ogrodowe. Jest materiałem, który nie wychodzi z mody i może służyć bardzo długo.