Mocowanie hu¶tawki do futryny - instrukcja krok po kroku

Kamil Michaluk
15.07.2021 16:00
Jak sprawnie przeprowadzić mocowanie hu¶tawki do futryny, by dawała gwarancję dobrej zabawy i bezpieczeństwa? Warto pamiętać, że takie rozwi±zanie jest bardzo funkcjonalne. Hu¶tawka dla dzieci w domu ¶wietnie się sprawdzi wtedy, gdy trudno utrzymać malucha w domu, za¶ pogoda za oknem nie pozwala na zabawy w ogrodzie. Jak wykonać mocowanie hu¶tawki? Podpowiadamy.

Hu¶tawka w domu.Hu¶tawka w domu. Fot. Shutterstock

Miejsce na montaż hu¶tawki. Jak je wybrać?

Mocowanie hu¶tawki do futryny drzwi jest zdecydowanie najbardziej popularnym pomysłem, jednak bywa, że wykorzystuje się też inne. Alternatywne wyj¶cia to mocowanie hu¶tawki na dr±żku lub sięgnięcie po specjalne haki hu¶tawkowe. Ważne jest to, żeby mocowanie było solidnie wykonane i odpowiednio dobrane do tego, jak wielkie zawi¶nie na nim obci±żenie. Podczas pracy hu¶tawki solidnie przetestowane zostan± poszczególne elementy mocowania, więc warto postawić na dobór produktów wysokiej jako¶ci.

W przypadku hu¶tawek domowych przewiduje się ich wykorzystanie zarówno w niewielkich, jak i do¶ć przestronnych pomieszczeniach. Ważne jest jednak to, żeby umożliwić normaln± komunikację pomiędzy pomieszczeniami. St±d też hu¶tawki z drewna wieszane np. do futryny w salonie s± zwykle zdejmowane. Je¶li jednak wykorzystamy haki, to postarajmy się umie¶cić omawiany element możliwie blisko rogu pokoju dziecka. Tak jednak, żeby przy tego rodzaju montażu umożliwić bezpieczeństwo i wygodę zabawy. Musi mieć więc odpowiednie oddalenie od najbliższej ¶ciany.

Montaż hu¶tawki w futrynie drzwi. O czym trzeba pamiętać?

Jak zamontować hu¶tawkę w futrynie drzwi? Podstaw± jest hak hu¶tawkowy uniwersalny, który zwykle posiada metalow± obręcz i kotwę z plastiku. Do mocowania będ± też potrzebne wiertarka udarowa z wiertłem 12 mm i kleszcze do lekkiego rozgięcia obręczy w celu ułatwienia sobie montażu.

Najpierw musimy zmierzyć długo¶ć tej czę¶ci haka, któr± wkręcimy w futrynę. Wiercimy tylko do momentu uzyskania odpowiedniej głęboko¶ci dwóch otworów. Ich odległo¶ć od siebie wyznaczać będzie rozstaw lin hu¶tawki. Otwory musz± zostać wykonane tak, żeby znajdowała się ona idealnie po¶rodku futryny. W trakcie wiercenia powstanie do¶ć dużo drobnego pyłu w zwi±zku z czym trzeba zadbać o oczy. Z pomoc± przyjd± okulary ochronne. W otwory wykonane w futrynie wkładamy kotwy do haków. Wkręcamy do nich same haki i hu¶tawka może zawisn±ć.

Jak zamontować hu¶tawkę na dr±żku?

Co zrobić, żeby hu¶tawka zawisła w naszym domu bez robienia dziur w futrynie? Bardzo popularne rozwi±zanie to zamocowany dr±żek rozporowy. Czy wykorzystuj±c takie produkty, zapewnimy bezpieczn± zabawę naszemu dziecku? Zdecydowanie tak. W większo¶ci przypadków udĽwig takiego dr±żka to przynajmniej 120 kg, co pozwala na jego zastosowanie zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Na co zwracać uwagę?

Jedyn± rzecz±, na któr± narażaj± futrynę dr±żki rozporowe przy większych naciskach, s± odkształcenia. Dlatego niekiedy zaleca się wykorzystanie przy tego typu produktach dodatkowych deseczek ochronnych.

Jak zamontować hu¶tawkę na kotwach lub hakach do sufitu?

Jak jeszcze może być mocowana hu¶tawka, która sprawi, że domowe wnętrze będzie bardziej przyjazne dzieciom?

Mocowanie dzięki kotwie chemicznej

Nawet w przypadku twardego betonu dobrym wyj¶ciem może być ł±cznik iniekcyjny. Kotwa chemiczna to żywica poł±czona z utwardzaczem. Wstrzykuje się je do wcze¶niej wykonanych otworów, w które póĽniej wkłada się gładkie lub gwintowane trzpienie przeznaczone do kotew.

Mocowanie na hakach

Alternatyw± jest proste zawieszenie hu¶tawki na hakach. O co warto zadbać w takim przypadku? W pierwszej mierze liczy się wła¶ciwe wymierzenie odległo¶ci pomiędzy otworami. Kolejne elementy to dobór kołków rozporowych i wkręcenie w nie haków hu¶tawkowych. Dzięki takiemu poł±czeniu konstrukcja będzie stabilna. Nie zsunie się nawet w przypadku długotrwałego użytkowania.

Jakie hu¶tawki wybrać?

Jakie hu¶tawki wybierać? Chociaż dla dzieci oferuje się np. produkty wykonane z tworzyw sztucznych, to najlepiej postawić na klasykę. Drewno sprawdzi się tu idealnie - ma przecież zastosowanie także je¶li chodzi o hu¶tawki ogrodowe i inne meble ogrodowe. Jest materiałem, który nie wychodzi z mody i może służyć bardzo długo.

Więcej o: