Telewizor w salonie: na ścianie czy szafce RTV? Wybieramy najlepsze miejsce do rozrywki!

Salon bez telewizora nie istnieje, zwłaszcza jeśli jesteś miłośnikiem dobrego kina albo dzień bez serialu uważasz za stracony. Zastanawiasz się, gdzie umieścić telewizor w salonie? Czy lepszym wyborem będzie powieszenie go na ścianie, a może jednak postawienie na szafce RTV? Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jakie są zalety i wady obu rozwiązań!

Telewizor w salonieTelewizor w salonie Fot. Pexels

Telewizor w salonie

Wybór miejsca dla telewizora jest istotny nie tylko ze względu na trwałość odbiornika, ale i twój komfort, bezpieczeństwo, a także aranżację salonu. Ważne jest to, aby telewizora nie ustawiać naprzeciw silnych źródeł światła - zarówno naturalnych jak i sztucznych. Odległość między ekranem, a kanapą powinna wynosić trzykrotność, pięciokrotność a nawet dziesięciokrotność przekątnej ekranu co jest trochę trudne do stosowania, ponieważ telewizory są coraz większe, a metraż mieszkania niekoniecznie musi być. Przykładowo, telewizor 32 calowy powinieneś umieścić 3 metry od sofy.

Telewizor w salonie na ścianie

By obraz był w centrum uwagi wiele osób decyduje się na zawieszenie telewizora na ścianie. Służą do tego specjalne konstrukcje - ważne by wybrać odpowiednią do ciężaru i wielkości modelu. Telewizor w salonie musi wisieć tak, by obraz na ekranie można było oglądać bez zadzierania głowy, tak, by środek ekranu znajdował się na wysokości oczu oglądającego. Dlatego ważne są takie kwestie jak wielkość telewizora, wysokość kanapy, wzrost domowników. Decydując się na opcję powieszenia telewizora bezpośrednio na ścianie, możesz wybrać system mocowania, który umożliwi ci regulację kąta nachylenia ekranu. W tym wypadku minusem jest jednak ograniczona ilość możliwości schowania kabli, tak, by nie zwisały po ścianie. Płaskie ekrany telewizora montuje się za pomocą uchwytu naściennego lub sufitowego. Wśród nich są stałe (bez regulacji), uchylne (z regulacją w płaszczyźnie pionowej) i uchwyty do telewizora obrotowe (z regulacją w dwóch płaszczyznach). Waga i rozstaw śrub montażowych telewizora muszą odpowiadać modelowi wieszaka. Informacje o nich zawiera specyfikacja techniczna odbiornika. Takim sposobem możesz liczyć na komfortowe oglądanie tego, czego zapragniesz!

Telewizor w salonie na szafce RTV

Ustawienie telewizora na dedykowanej szafce RTV to popularne i chętnie wybierane rozwiązanie. Telewizor w salonie powinien znajdować się na wprost sofy, co pozwoli na wygodne oglądanie programów, a sprzęt będzie elegancko się prezentował. W razie potrzeby, będziesz mógł bez problemu przesunąć telewizor, by zapewnić wysoki komfort oglądania wszystkim osobom znajdującym się w pomieszczeniu. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że nie musisz kuć ściany i martwić się maskowaniem zwisających kabli. Należy jednak pamiętać, że szafka RTV będzie zajmować dodatkowe miejsce, dlatego nie będzie dobrym wyborem do małych pomieszczeń. Oprócz tego, istnieje duże ryzyko, że bawiące się dzieci lub biegające zwierzęta strącą telewizor z szafki. Mimo wszystko rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Na szafce RTV możesz np. postawić soundbar, odtwarzacz płyt lub urządzenie do gier. Ponadto meble występują w najróżniejszych wariantach kolorystycznych i designerskich. Na pewno znajdziesz coś do swojego salonu!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.