Jakie krzesło do biurka dla dziecka?

Kamil Michaluk
10.08.2021 16:00
Jakie krzesło do biurka będzie najlepsze dla dziecka? Typowe krzesła biurowe niekoniecznie będą dość funkcjonalne dla najmłodszych. Trzeba przecież podkreślić, że szybki wzrost i narażenie dzieci na wady postawy są dość dobrymi powodami, żeby bardziej skupić się na wyborze właściwego mebla. Na co zwrócić uwagę?

Pokój dziecięcy z biurkiem.Pokój dziecięcy z biurkiem. Fot. Shutterstock

Jakie powinny być krzesła do biurka dla dziecka?

Jak wybrać krzesło do biurka dla dziecka? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że chodzi o meble nieco inne od tych, które oferuje się dorosłym.

Krzesło dopasowane do wzrostu

Podstawowym problemem jest tu zmieniający się wzrost malca. Możemy albo bardzo często dokonywać zmiany krzeseł, albo też postawić na ergonomiczne modele o dużym zakresie regulacji. Chodzi zwłaszcza o podparcie pleców i kręgosłupa, ale też np. podłokietniki.

Krzesło biurowe lub fotel biurowy dla pierwszoklasisty

Krzesło obrotowe do biurka lub wygodny fotel biurowy stają się niezbędnym wyposażeniem pokoju dziecka wtedy, gdy korzysta ono często z komputera, musi też odrabiać pierwsze zadane do domu lekcje. Warto więc zastanowić się nad tym, jak dobrać mebel dla pierwszoklasisty. Należy to zrobić w taki sposób, żeby ciało dziecka miało odpowiedni komfort i mogło się rozwijać bez obawy np. o skrzywienie kręgosłupa.

Wybór foteli biurowych dla dzieci: najlepiej dostosować model do wieku i potrzeb

W przypadku najmłodszych dzieci szczególnie trudno o odpowiednie dopasowanie biurka i krzesła do pracy. Kluczową kwestią jest dopasowanie ich rozmiarów do wzrostu i wymiarów ciała dziecka. Model młodzieżowy, nawet z dość dużym zakresem regulacji wysokości siedziska i innych parametrów, może się okazać zbyt obszerny dla najmłodszych dzieci. Potrzeba będzie czasu, by dorosły one do jego wymiarów, nie o to jednak przecież chodzi. W tym przypadku dobre będą raczej typy krzeseł dedykowanych najmłodszym.

Dobre krzesło dla małego dziecka, czyli jakie? Parametry, które są ważne w pracy przy biurku

Krzesło do biurka dla dzieci powinno w szczególności posiadać:

  • regulację wysokości oparcia - ta charakterystyka fotela jest niezbędna z uwagi na zmieniający się wzrost dziecka; oparcie powinno też być właściwie wyprofilowane
  • regulowane podłokietniki - dla komfortu pracy powinny też mieć miękką nakładkę (wiele klasycznych foteli biurowych i krzeseł biurowych może być jej pozbawionych)
  • tapicerowane oparcie i siedzisko - materiał, z którego wykonano tapicerkę, powinien być łatwy do utrzymania w czystości
  • siedzisko powinno posiadać mechanizm szybkiej regulacji wysokości
  • obciążenie do przynajmniej 45 kg - jeśli nie jesteśmy pewni co do jego wytrzymałości, to sięgnijmy po instrukcję, zajrzyjmy w jej spis treści i tekst
  • stabilną podstawę - krzesła i fotele użytkowane przez dzieci do siedzenia przy komputerze nie mogą być wywrotne, bo mogłoby to skończyć się groźnym upadkiem
  • estetyczną osłonę siłownjika - chodzi przede wszystkim o to, żeby fotel posiadał ładny design
  • kółka do jazdy po dywanie lub podłodze z paneli

Fotel biurowy czy krzesło gamingowe: które rozwiązanie dla dziecka będzie lepsze?

W przypadku najmniejszych dzieci kupujemy raczej dedykowane krzesła i fotele do biurka. Co z młodzieżą?

Mebel dla młodzieży - nie tak łatwo go wybrać

Biurko młodzieżowe.Biurko młodzieżowe. Fot. Shutterstock

Wiele kwestii wygląda tak, jak w przypadku wyboru krzesła dla dzieci. Również w tym przypadku ważna jest regulacja pozycji, obecność kółek i możliwość dopasowywania poszczególnych części do wymiarów ciała użytkownika. Na rynku dostępne są oczywiście produkty dla młodzieży, ale niekiedy możemy chcieć wybrać spomiędzy klasycznego sprzętu biurowego.

Krzesła obrotowe do biura. Czy będą dobre dla młodzieży?

Istotne jest to, jaki zakres regulacji posiadamy przy takim krześle. Z reguły tańsze modele oferują mniej możliwości. Nie zawsze pozwala to na właściwe dopasowanie mebla dla potrzeb dziecka.

Fotele gamingowe

W fotelu gamingowym z zasady możliwość regulacji różnych parametrów jest bardzo ważna. Daje wygodę graczom. Nie ma tu może reguły, ale takie meble zwykle będą lepiej sprawdzać się dla młodzieży i to fotele gamingowe warto wybrać dla nastolatków.

Nie tylko wygodne, ale też dziecięce lub młodzieżowe. Jak powinno wyglądać krzesło do biurka dla dziecka?

Odpowiedni fotel dla dziecka do nauki i zabawy powinien być też ciekawy. Możemy przede wszystkim wybierać:

Fotele o dziecinnym designie

Z licznymi nawiązaniami do ulubionych bajek i postaci na oparciu. Zwykle są to produkty niezwykle barwne.

Fotele młodzieżowe

W ich przypadku kolorystyka jest już bardziej stonowana. Nierzadko i tutaj występują jednak np. wątki superbohaterów lub postaci z gier.

Więcej o: