Jak ułożyć płytki w małej łazience na podłodze?

Układanie płytek w małej łazience rządzi się swoimi prawami. Zachowując pewne reguły, możemy jednak stworzyć bardzo korzystne złudzenie optyczne, że wnętrze jest większe, niż w rzeczywistości. Jakie kształty i sposoby wykończenia ceramiki będą nam pomagać? Czego się wystrzegać? Oto garść przydatnych podpowiedzi.

Łazienka z marmurem i drewnem.Łazienka z marmurem i drewnem. Fot. Shutterstock

Układanie płytek w małej łazience - na czym polega trudność?

Jak ułożyć płytki ceramiczne w przestrzeni małej łazienki? Problemów jest przynajmniej kilka. Celem, który powinien nam przyświecać, jest stworzenie korzystnego złudzenia dużej przestrzeni. Wokół zagadnienia narosło wiele mitów - choćby ten, że absolutnie nie nadają się tu płytki wielkoformatowe. Zarówno one, jak i bardzo małe płytki mogą się znaleźć na podłodze lub ścianie, ale pod warunkiem, że zwrócimy uwagę na inne elementy (fuga, sposób wykończenia). Aranżacja łazienki raczej nie powinna nawiązywać do zbyt ciemnych i ponurych barw. Starajmy się o jasne kolory i przestrzenie odbijające światło.

Płytki ceramiczne do małej łazienki. Jak je wybrać?

Jak stworzyć iluzorycznie większą płaszczyznę nawet w bardzo małej łazience? Jakie płytki będą dobre w małej przestrzeni na ścianach i podłodze?

Niewielka przestrzeń a rozmieszczenie płytek w łazience

Przygotowanie powierzchni pod płytki do małej łazienki powinno poprzedzić staranne planowanie. Najlepiej, gdy będą one ułożone do dwóch trzecich lub połowy ściany. Odradza się sposób ułożenia, w którym przestrzeń jest okryta aż po sam sufit. Pozostałą część ściany możemy pomalować na kolor tworzący spójną aranżację. Jednocześnie trzeba tak zaprojektować łazienkę, żeby uniknąć zbyt dużej liczby akcentów w małej powierzchni. Należy korzystać z umiarkowanej ilości dodatków, ale też unikać wprowadzania płytek o różnych formatach i kolorach.

Czy duże płytki nadają się do małej łazienki?

Jakie płytki w łazience będą najlepszym wyborem? Na ścianach lepiej jest układać płytki błyszczące, które odbijają światło. Mogą to być płytki drewnopodobne lub jakiekolwiek inne. Czy będzie to również dobry pomysł jeśli chodzi o podłogę? Tutaj zdania są podzielone. Wiele osób uważa, że jako płytki podłogowe lepiej sprawdzi się matowy gres, który jest mniej śliski od okładziny na wysoki połysk. Niekiedy wybiera się tu wielokolorowe płytki podłogowe, ale mogą być nieco zbyt przytłaczające zwłaszcza na podłodze. Modne są również wzorzyste kafelki patchworkowe.

W sytuacji, gdy naszym celem jest optyczne powiększenie wnętrza, wybór płytek jest cały czas bardzo duży. Zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i wielkość. Oczywiście preferuje się tu powierzchnie jasne - jeśli białe płytki lub beż nie bardzo nam się podobają, to możemy postawić np. na kolory piasku. Same płytki mogą być w dowolnym rozmiarze, ale trzeba pamiętać, że mała łazienka dobrze wygląda ozdobiona mozaiką. Takich przestrzeni nie może być jednak zbyt wiele - pokryjmy więc w ten sposób jedną ze ścian, podłogę lub miejsca, gdzie ustawione są urządzenia sanitarne z kabiną prysznicową.

Do tego typu pomieszczenia pasują płytki wielkoformatowe, ale powinny do nich zostać dobrane bardzo cienkie spoiny. Nawet barwa fugi jest istotna - powinna nawiązywać do koloru płytek tak, by stworzyć wrażenie jednolitej ściany.

Mała łazienka: jaki kształt płytek wybrać?

Projekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta BednarczykProjekt nowoczesnej łazienki. Autor: Wioleta Bednarczyk Fot. Wioleta Bednarczyk

Nie tylko rozmiar płytek należy brać pod uwagę jeśli chodzi o małą łazienkę. Ważny jest też ich kształt. Klasyczne płytki prostokątne coraz częściej ustępują miejsca różnokształtnym. Heksagony świetnie prezentują się położone na podłogi, jodełką możemy obłożyć miejsce przeznaczone pod kabinę prysznicową.

Kierunek układania płytek w małej łazience

Jak dobrać właściwy układ płytek? Wąskie ściany zostaną optycznie poszerzone wtedy, gdy ułożenie płytek zaakcentuje poziome linie. W przypadku, gdy pomieszczenie jest krótkie i szerokie, powinniśmy kłaść płytki pionowo. Niekiedy do małego wnętrza wybiera się też ich układ na skos, co sprawia, że łazienka wygląda na większą, niż jest w rzeczywistości.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Co jeszcze warto mieć na uwadze, gdy chcemy położyć płytki na podłogi i ściany niewielkiego pomieszczenia? Niestety, nawet mała łazienka może nas przy remoncie słono kosztować. Wprawdzie ze skuciem starych nawierzchni często poradzimy sobie sami, ale trzeba odpowiednio przygotować podłoża nim powstanie nowa podłoga lub okładzina ścienna. Sam zakup płytek, ich kolor i wielkość to nie wszystkie trudności. Często potrzebna jest betonowa wylewka, musimy zakupić odpowiedni rodzaj kleju, zgromadzić przyrządy i oczywiście opłacić fachowców lub poświęcić własny czas. Efekt? Piękna podłoga i ściany nawet w małej łazience.

Więcej o:
Copyright © Agora SA