Palenisko ogrodowe - alternatywa dla ogniska

Czas spędzony przy ognisku z rodziną lub przyjaciółmi ma w sobie coś wyjątkowego. Z pewnością większość z nas uwielbia spędzać w ten sposób wieczory. Coraz większą popularnością cieszą się paleniska ogrodowe, które stanowią świetną alternatywę dla ogniska. Dlaczego? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie zalety ma palenisko ogrodowe i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Palenisko ogrodowe

Palenisko ogrodowe to inaczej bezpieczne ognisko, w nowoczesny, praktyczny i estetyczny sposób na spędzanie wolnego czasu i pieczenie kiełbasek. Jak wygląda palenisko? Ma formę płytkiej misy lub gęstego koszyka. Najczęściej ma średnicę 70-80 cm i dostępne jest w różnych kształtach. Całość osadzona jest na trójnogu. Nowoczesne paleniska ogrodowe mają prosty i ładny design.

W metalowej misie paleniska umieszcza się drewno, a następnie je rozpala. Po zgaszeniu ognia palenisko łatwo wyczyścić, wystarczy wysypać popiół. Dobrze jest dokupić specjalną ażurową pokrywę, która zwiększy bezpieczeństwo nasze i towarzyszących osób, chroniąc przed lecącymi iskrami lub zaprószeniem ognia. Paleniska ogrodowe najczęściej zbudowane są ze stali nierdzewnej i pokryte antykorozyjną powłoką, dzięki czemu śmiało można przechowywać je na zewnątrz niezależnie od pogody, nie zniszczy się pod wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Palenisko sprawdzi się niezależnie od pory roku, możemy używać go w ogrodzie nawet podczas zimy - ciepło jakie wytworzy ogień w palenisku zdecydowanie rozgrzeje atmosferę. Latem śmiało możemy zabrać ze sobą palenisko na plażę.

Ile kosztuje palenisko ogrodowe? Można kupić je już od 150 złotych wzwyż. Im lepsze materiały zostały użyte do jego produkcji, tym będzie droższe i bardziej odporne na wysokie temperatury. Na uwagę zasługuje palenisko ogrodowe żeliwne. W sklepach kupić można palenisko ogrodowe murowane lub palenisko z kamienia lub pobudować je samodzielnie. Najlepiej sprawdzi się palenisko z rusztem, które pozwoli piec kiełbaski bez użycia kijków.

Palenisko ogrodowePalenisko ogrodowe Fot. shutterstock

Palenisko ogrodowe - zalety

* Nie wymaga zabezpieczenia terenu i okładania kamieniami.

* Palenisko ogrodowe można wykorzystać w dowolnym miejscu, nie musi być ono stałe, dzięki czemu może stać się paleniskiem tarasowym, a kolejnym razem możemy ustawić je na przykład przy altanie czy na środku ogrodu.

* Obudowa paleniska ogrodowego ogranicza rozpiętość ognia, dzięki czemu jest ono praktyczne i bezpieczne.

* Paleniska docenią miłośnicy grillowania - wybierając palenisko z rusztem może ono posłużyć identycznie jak grill.

* Może stanowić ono w ogrodzie funkcję dekoracyjną.

* Palenisko ogrodowe to inwestycja na lata, nie zajmuje dużo miejsca, nie zniszczy trawnika.

* Migotanie płomieni i patrzenie na ogień budzi poczucie relaksu, uspokaja i wprowadza spokojny nastrój.

Palenisko ogrodowePalenisko ogrodowe Fot. ceneo

Palenisko ogrodowe - na co zwrócić uwagę?

Wybierając palenisko ogrodowe, powinniśmy wziąć pod uwagę jego rozmiar. Jeśli mamy kilkuosobową rodzinę lub często przyjmujemy gości warto kupić palenisko z większą misą, dzięki czemu za jednym razem przygotujemy większą ilość jedzenia. Dobrze sprawdzi się palenisko ogrodowe 80 cm, będzie to wystarczający rozmiar.

Kolejną kwestią jest misa paleniska, która powinna być bardzo wklęsła. Zapobiegnie to rozprzestrzenianiu się ognia oraz ułatwi rozpalanie ogniska podczas wiatru, dzięki czemu będzie bezpiecznie.

Istotna jest również waga paleniska ogrodowego. Najlepiej, żeby było w miarę lekkie, co ułatwi przenoszenie go w dowolne miejsca, a jednocześnie wystarczająco masywne, by stabilnie stało na podłożu. Najlepiej sprawdzą się modele z trwałego tworzywa, które będą odporne na korozję. Ważny jest także estetyczny wygląd. Popularnością cieszą się modele z wyciętymi motywami dodadzą uroku i klimatu w ogrodzie podczas wieczornych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA