Mała lodówka turystyczna przydaje się nie tylko latem. Te 3 modele warto rozważyć

WiB
20.10.2021 15:39
Istnieją różnorodne modele małej lodówki turystycznej. Jedne są idealne na piknik, inne na dłuższe wycieczki poza miasto, bez dostępu do prądu. Każda potrafi zabezpieczyć jedzenie przed niepożądanymi temperaturami. Schłodzić napoje, a nawet podgrzać jedzenie.

Lodówka turystyczna.Lodówka turystyczna. Fot. Shutterstock

Mała lodówka turystyczna może mieć różnorodne źródła zasilania, które wpływają również na jej wagę, rozmiar, mobilność czy czas pracy. Może być również zasilana na prąd lub też nie. Istnieją także modele małej lodówki turystycznej, które mają możliwość przełączenia trybu pracy, na przykład na taki, który tylko utrzymuje temperaturę potraw i napojów. W każdym razie mała lodówka to produkt, który świetnie sprawdzi się podczas podróży w osobowym samochodzie, kamperze, na łodzi lub po prostu na pikniku. 

Mała lodówka turystyczna na wkłady chłodzące

Mała lodówka turystyczna.Mała lodówka turystyczna. Fot. Crazyshop

Chłodzenie takiej przenośnej lodówki turystycznej odbywa się poprzez zastosowanie zamrożonych wkładów chłodzących. Co to oznacza? Przed podróżą należy odpowiednio schłodzić w zamrażarce specjalny pojemnik z żelem, najlepiej do około -20 stopni. Mała lodówka turystyczna na wkłady chłodzące najlepiej sprawdzi się w miejscach bez dostępu do prądu. Może przydać się w czasie podróży autem, na pikniku lub wakacyjnym plażowaniu. Do takiej małej lodówki turystycznej  dostępne są również wkłady, dzięki którym można utrzymać podwyższoną temperaturę. 

Mała lodówka turystyczna.Mała lodówka turystyczna. Fot. Crazyshop

Mała lodówka turystyczna w wersji elektrycznej

Dostępna jest też mała lodówka turystyczna, która zasilana jest technologią termoelektryczną. To produkt, który zazwyczaj jest o wiele cięższy od modelu na wkłady chłodzące. Przydają się na dłuższe wycieczki autem, a zasilanie odbywać się może za pomocą gniazda zapalniczki. W elektrycznej lodówce turystycznej można chodzić i podgrzewać potrawy. 

Mała lodówka turystyczna na gaz

Wykorzystuje technologię sprężonego gazu, która jest droższa w utrzymaniu, ale skuteczniejsza. Jej działanie opiera się na właściwościach chłodzących amoniaku. Małą lodówkę turystyczną na gaz zasila się prądem lub gazem z butli. To dobre rozwiązanie na dłuższe wyjazdy, w miejscach gdzie nie ma dostępu do elektryczności. Potrafi pracować na dużo wyższych obrotach, lepiej chłodząc i utrzymując pożądaną temperaturę. Nie nadaje się jednak do podtrzymywania temperatury żywności.  Lodówka turystyczna na gaz ma też o wiele większą pojemność, około 40 litrów i jest cięższa - potrafi ważyć nawet kilkanaście kilogramów. Świetnie sprawdza się w kamperach, tirach, na jachtach. Jest to produkt zdecydowanie droższy od pozostałych modeli. 

Torby termiczne to alternatywa dla małych lodówek turystycznych

Torby termiczne w porównaniu do małych lodówek turystycznych, nie posiadają żadnego systemu chłodzenia. To niedrogie produkty, które jedynie chronią żywność przed temperaturą otoczenia. Dostępne są w różnych rozmiarach i mają wiele wzorów. Są lekkie i łatwe w transporcie. Idealne na plażę lub piknik. 

Którą małą lodówkę turystyczną wybrać? 

Najpierw warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie będzie z nami podróżowała, na jak długo oraz jak często? Drugie - czy będzie służyła tylko do chłodzenia napojów czy również przechowywania żywności? Jaką kwotę jesteś w stanie przeznaczyć na zakup lodówki turystycznej? Jeśli mała lodówka turystyczna będzie wykorzystywana wyłącznie na krótkich wypadach za miasto, dobrym wyborem będzie model na wkłady chłodzące. Natomiast podczas dłuższych wyjazdów, na przykład nad rzekę, z utrudnionym dostępem do prądu, najlepsza będzie mała lodówka turystyczna z własnym zasilaniem, która zachowa świeżość dań nawet w upalne dni. 

Zobacz też torby i kosze piknikowe. 

Więcej o: