• Link został skopiowany

Termowentylator, czyli farelka elektryczna - prosty sposób na dogrzanie pomieszczenia

Jesteś zmarźluchem? Nie lubisz jesieni i zimy i najchętniej schowałbyś się na te pory roku pod ciepłym kocem? Polski klimat jest niezwykle zmienny, dlatego coraz więcej osób decyduje się za kupno farelki elektrycznej. Tak potocznie nazywamy termowentylatory, gdyż niegdyś na rynku dostępne były niemal wyłącznie te firmy Farel. Jak działa to urządzenie i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Przychodzimy z pomocą!
Farelka elektryczna
Fot. shutterstock

Farelka elektryczna - jak działa?

Wraz z rozpoczęciem jesieni, temperatura na zewnętrz radykalnie spada. Nie wszystkim to odpowiada, szczególnie osobom, które uwielbiają lato, a założenie grubej kurtki czy spędzanie wieczorów pod kocem to ostatnia rzecz, o której marzą. Nim rozpocznie się sezon grzewczy warto dogrzać domowe pomieszczenia. Jak to zrobić? Szybko i skutecznie zadziała termowentylator, potocznie nazywany farelką elektryczną. Urządzenie wygląda jak mały grzejnik. W sklepach znajdziemy modele wolnostojące z przewodem. Ciekawie wygląda farelka elektryczna do kontaktu. Urządzenie jest lekkie, poręcznie i nieduże, dzięki czemu bez problemu można przenosić termowentylator z miejsca na miejsce. Warto dodać, że farelka elektryczna do namiotu będzie strzałem w dziesiątkę dla osób lubiących jesienne biwakowanie.

Farelka elektryczna to urządzenie, które sprawdzi się w małych pomieszczeniach lub jeśli chcemy ogrzać konkretne miejsca. Popularnym wyborem jest farelka elektryczna do łazienki, z pewnością nikt nie chce marznąć po kąpieli. Termowentylator ogrzewa pomieszczenie za pomocą ciepłego strumienia powietrza. Po włączeniu urządzenia do prądu, umieszczona w środku grzałka nagrzewa się, a ciepłe powietrze szybko wydostaje się przez otwory. Farelki elektryczne świetnie sprawdzą się podczas jesiennych chłodów i zimowych mrozów. Na uwagę zasługuje farelka elektryczna z termostatem. Modele te wyposażone są w regulację nawiewu powietrza, w funkcję lekkiego chłodzenia oraz timer, który zapobiega przegrzaniu farelki.

Farelka elektryczna
Farelka elektryczna Fot. shutterstock

Na co zwrócić uwagę kupując farelkę elektryczną?

Wybierając termowentylator warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, by urządzenie pracowało efektywnie. Kluczową kwestią są parametry urządzenia. Najważniejszym parametrem jest moc farelki elektrycznej. Najczęściej jest to wartość między 750 - 2000 W. Im większa moc urządzenia, tym sprzęt bardziej wydajny i szybciej nagrzeje pomieszczenie. Ceny termowentylatorów zaczynają się od 40 złotych wzwyż, nie są wygórowane.

Farelki elektryczne z termostatem pozwalają na dostosowanie mocy urządzenia do temperatury panującej w pomieszczeniu. Ustawiamy określoną temperaturę, gdy zostanie ona przekroczona, urządzenie automatycznie się wyłącza, z kolei gdy spadnie poniżej ustawionego poziomu - farelka się uruchamia. Wybierając urządzenie warto zdecydować się na takie, które ochroni przed ewentualnym poparzeniem - takie modele wyłączają się od razu, gdy się przewrócą.

Farelka elektryczna
Farelka elektryczna Fot. shutterstock

Istotna jest siła nawiewu. Warto wybrać model z 3-poziomową regulacją, dzięki czemu dostosujemy strumień ciepła do indywidualnych potrzeb. Jeśli kupujemy urządzenie do dużego pomieszczenia, najlepiej wybrać model, który się obraca i równomiernie rozprowadza ciepłe powietrze po pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest długość przewodu (nie powinien być krótszy niż 1,5 metra).

Niektóre termowentylatory mają możliwość zmiany trybu pracy. Podstawowym zadaniem farelki elektrycznej jest nagrzewanie temperatury w pokoju, jednak niektóre urządzenia działają bez włączonej grzałki. Co to oznacza? Są w stanie działać jak wiatrak, chłodząc powietrze.

Farelka elektryczna
Farelka elektryczna Fot. shutterstock

Komentarze (0)

Termowentylator, czyli farelka elektryczna - prosty sposób na dogrzanie pomieszczenia

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).