Planer książkowy - barwna alternatywa dla kalendarza

KK
27.01.2022 15:21
Choć większości z nas towarzyszą smartony i tablety i to właśnie na nich korzystamy z kalendarza, wiele osób nadal ceni sobie słowo pisane i używa papierowych kalendarzy. Alternatywą dla nich stał się także planer książkowy. Jaki jest planer? Jakie ma zalety? Czy warto wybrać planer zamiast kalendarza?

Planer książkowy a kalendarz - jakie są różnice?

Planer książkowy to produkt zastępczy, alternatywny dla tradycyjnych kalendarzy książkowych. Jego zadaniem jest organizowanie i planowanie swojego czasu pracy i czasu wolnego. Na pierwszy rzut oka zarówno kalendarz jak i planer wyglądają podobnie. Na rynku dostępne są modele w elastycznej lub twardej okładce. Znajdziemy planery i kalendarze klasyczne, o gładkich okładkach, a także modele wzorzyste, których estetyka wprost zachęca do użytkowania i zapisywania swoich notatek.

W kalendarzu rozpisany mamy cały rok, podzielony na dni, tygodnie, miesiące, jest przypisany i podporządkowany konkretnemu cyklowi. Planer różni się od kalendarza przede wszystkim uniwersalnością i swobodą. Produkt ten może być zarówno kalendarzem, dziennikiem, pamiętnikiem lub notesem. Choć ma rubryki umożliwiające planowanie i oddzielanie konkretnych dni - nie ma przypisanych dat, uzupełniamy je sami. Do niektórych planerów producenci dołączają pakiet naklejek, którymi możemy dekorować kartki i ułatwiać sobie tworzenie notatek.

Planer książkowyPlaner książkowy Fot. crazyshop

Zalety planera

Śmiało można powiedzieć, że planer to tworzenie własnego systemu planowania, a użytkownik ma całkowitą dowolność w dobieraniu i użytkowaniu narzędzi. Planer z powodzeniem posłuży jako Bullet Journal, czyli miejsce do tworzenia list, kalendarzy, grafów, wykresów, map myśli, rysunków.

Planery mają atrakcyjne ceny. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Okładki zdobią grafiki, sentencje, chwytliwe hasła, dzięki czemu każdy znajdzie model, który będzie mu odpowiadał. Jeśli w zestawie znajdą się naklejki i grafiki, planer będzie miał szansę wyglądać pięknie, dekoracyjnie, a korzystanie z niego będzie samą przyjemnością. Planery najczęściej mają twarde okładki, są więc odporne na uszkodzenia i posłużą dłuższy czas. Notatki zapisujemy ciągiem, bez pomijania stron. W planerze możemy pisać, rysować, malować, wyklejać, co tylko chcemy. Największą zaletą planera jest brak pustych kartek - kupujesz go na ile chcesz, możesz używać go rok, dwa, pięć, aż zapiszesz wszystkie kartki.

Planer książkowyPlaner książkowy Fot. crazyshop

Czy warto wybrać planer zamiast kalendarza?

Jeśli nie lubisz planować dużo na przyszłość, planer książkowy będzie świetną alternatywą dla kalendarza. Na pewno wiesz z doświadczenia, że po roku użytkowania kalendarza z 300 stron zapisanych nie masz nawet połowy - podczas urlopów i świąt poziom motywacji do planowania znacząco spada, a tym samym łatwo odpuścić sobie prowadzenie kalendarza.

Planery najczęściej dostępne są w formie tygodniowej, a więc na jednej rozkładowej stronie mamy widoczny cały tydzień, co pozwala na tygodniowe planowanie zadań, list zakupów, obowiązków, organizowania wolnego czasu.

Nie każdemu odpowiada rozpoczynanie kalendarza od 1 stycznia. Mamy poczucie, że jest to z góry narzucone, pojawia się poczucie marnotrastwa, jeśli nagle przestaniemy tworzyć w kalendarzu zapiski i pozostawiamy puste kartki. Planer książkowy to możliwość swobody. Swój rok, tworzenie planów, notatek i zapisków mamy okazję rozpocząć w dowolnym momencie roku. W planerze nie ma konkretnych dat, jest jedynie miejsce do planowania, użytkownik planera sam decyduje co w nim zapisuje, jakie daty umieszcza, jakie notatki. Może wklejać zdjęcia, naklejki.

Dobrym pomysłem jest zakup planera personalizowanego, na którego okładce będzie widniało nasze zdjęcie, zdjęcie z wakacji, imię, nazwisko, ulubiona sentencja czy zabawne hasło, dzięki czemu planer będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. 

Planer książkowyPlaner książkowy Fot. crazyshop