Ogród w domu - wybór najlepszych glinanych doniczek

Wielu z nas lubi mieć w domu istną dżugnlę. Monstery, fikusy i inne kwiaty ozdabiają nasze mieszkania. Jednak, aby to było możliwe, najpierw należy zdecydować się na zakup donic ogrodowych. Posłużą nam także na balkonie czy tarasie.

Donice ogrodowe są niezbędne, jeśli lubimy otaczać się roślinami. Przydają się zarówno w domu, jak i na tarasie czy balkonie. Podpowiadamy, jak wybrać donice idealne do swoich wnętrz.

Po pierwsze - materiał

Donica ogrodowaDonica ogrodowa fot. Shutterstock


Idealne donice powinny być nie tylko estetyczne, ale i praktyczne. Przede wszystkim mają być wygodne dla kwiatów i roślin, które w nich posadzimy. Z tego względu niebagatelne znaczenie ma materiał, z jakich je wytworzono. Nie bez znaczenia jest również ich rozmiar. Im większa roślina, tym większej donicy będzie potrzebować.

Donice przechowywane na zewnątrz powinny być odporne na działanie czynników atmosferycznych. Warto pomyśleć o tych z mrozoodpornej terakoty, które wytrzymują zarówno bardzo zimne, jak i bardzo ciepłe temperatury. Innym wyjściem jest wybór skrzyń drewnianych.

Donice z betonu, kamienia, technorattanu i plastiku powinny mieć odpowiednie certyfikaty odporności na zmiany wilgotności i temperatur. Jeśli natomiast wybieramy donice do naszych wnętrz, mniej liczy się materiał, a większą uwagę powinniśmy wtedy poświęcić kwestiom estetycznym.

Odpowiednia wielkość

Donice ogrodoweDonice ogrodowe fot. Shutterstock

Należy zwrócić uwagę na to, że sezonowe kwiaty dobrze czują się w niskich i podłużnych pojemnikach. Z kolei krzewy i drzewa odnajdą się w donicach o średnicy 50 cm i nieco większej głębokości.

Ważny jest również kolor donic, które wybieramy. Ciemne barwy przyciągają promienie słońca i szybko się nagrzewają. Z tego powodu powinno wybierać się donice w kolorze ziemi.

Nie bez znaczenia jest również przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji. W przypadku małych balkonów idealnie sprawdzą się wąskie i wysokie donice, które nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Dopasowane do wnętrza

Donice ogrodoweDonice ogrodowe fot. Shutterstock


Warto dobrać donice do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze, taras, balkon lub ogród. W przypadku tych nowoczesnych idealnie sprawdzą się donice betonowe i z tworzywa sztucznego. Jeżeli chodzi o ogrody w stylu śródziemnomorskim lub japońskim, warto wybrać terakotę. Do wnętrz rustykalnych idealnie pasują donice drewniane, gliniane i z plecionek.

Warto odpowiednio przemyśleć dobór donic. Należy wziąć pod uwagę nie tylko ich rozmiar i kolor, ale i materiał, z jakich je wykonano. Zobacz ofertę producenta Halfprice, który w swoim asortymencie ma szeroki wachlarz donic różnego typu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.