Kalatea - roślina piękna, ale wymagająca

Agnieszka Hasiec
05.10.2022 20:00
Kalatea to przepiękna roślina o ozdobnych liściach. Jej naturalne środowisko stanowią lasy tropikalne. Jeśli chcemy uprawiać ją w domu, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki.

 

kalateakalatea fot. pexels

Kalatea - uprawa i pielęgnacja 

Kalatea liczy blisko 300 gatunków, a wiele z nich uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Są to wymagające rośliny. Przede wszystkim kalatei należy zapewnić dużą wilgotność powietrza oraz stale wilgotne podłoże. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Do podlewania najlepiej używać miękkiej, przegotowanej i odstanej wody. W lasach tropikalnych nie ma zbyt dużej ilości światła, a zatem uprawiana w warunkach domowych powinna stać w miejscu półcienistym. Wystawiona na słońce - może ulec poparzeniu. Należy do roślin ciepłolubnych. W temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza - zamiera. Kalatea najlepiej rośnie w podłożu o kwaśnym odczynie. Aby roślina intensywnie się rozwijała, warto przeprowadzać regularne nawożenie. Raz do roku warto pomyśleć o przesadzaniu kalatei do nowej ziemi. Na dno doniczki należy wsypać keramzyt, który zabezpieczy system korzeniowy przed przelewaniem.

 

Kalatea odwdzięczy się nam za właściwą pielęgnację 

Niesamowite liście kalatei zrobią wrażenie na każdym. Piękne wzory, wybarwione nerwy - to jedne z najpiękniejszych roślin, jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach. Wiele posiadaczy kalatei obserwuje ciekawe zjawisko składania się jej liści do snu.

Kalatea należy do grupy roślin oczyszczających z toksyn i szkodliwych substancji. Jej obecność w naszych domach poprawi jakość powietrza. 

Więcej o: