Kalatea liczy blisko 300 gatunków, a wiele z nich uprawianych jest jako rośliny ozdobne. Są to wymagające rośliny. Przede wszystkim kalatei należy zapewnić dużą wilgotność powietrza oraz stale wilgotne podłoże. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy, należy zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Do podlewania najlepiej używać miękkiej, przegotowanej i odstanej wody. W lasach tropikalnych nie ma zbyt dużej ilości światła, a zatem uprawiana w warunkach domowych powinna stać w miejscu półcienistym. Wystawiona na słońce - może ulec poparzeniu. Należy do roślin ciepłolubnych. W temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza - zamiera. Kalatea najlepiej rośnie w podłożu o kwaśnym odczynie. Aby roślina intensywnie się rozwijała, warto przeprowadzać regularne nawożenie. Raz do roku warto pomyśleć o przesadzaniu kalatei do nowej ziemi. Na dno doniczki należy wsypać keramzyt, który zabezpieczy system korzeniowy przed przelewaniem.
Niesamowite liście kalatei zrobią wrażenie na każdym. Piękne wzory, wybarwione nerwy - to jedne z najpiękniejszych roślin, jakie możemy uprawiać w naszych mieszkaniach. Wiele posiadaczy kalatei obserwuje ciekawe zjawisko składania się jej liści do snu.
Kalatea należy do grupy roślin oczyszczających z toksyn i szkodliwych substancji. Jej obecność w naszych domach poprawi jakość powietrza.