Co na ślimaki w ogrodzie? Te proste naturalne sposoby odstraszą je raz na zawsze

Ślimaki potrafią zdziesiątkować ogród, szczególnie podczas naszej kilkudniowej nieobecności. Zaskakująco szybko pojawiają się coraz to nowe egzemplarze, które nie są zbyt wybredne i zjadają wszystko, co napotykają na drodze. W takiej sytuacji, zanim sięgniemy po trutkę, warto sięgnąć po domowe sposoby.

Prowadzenie ogródka warzywno-zdobnego wymaga nieustanne czynności. Oprócz mszyc roślinom grozi wiele innych rodzajów szkodników, wśród nich znajdują się ślimaki. Są bardzo żarłoczne i niezbyt wybredne, zjadają liście i korzenie, zarówno warzyw i owoców, jak i roślin ozdobnych. Istnieją domowe sposoby, które skutecznie je odstraszą.

Nie wszystkie ślimaki są szkodliwe. Pojedyncze egzemplarze są wręcz pożyteczne

Zacznijmy od tego, ze nie zawsze ślimaki są szkodliwe. Te z muszlami są dużo mniej inwazyjne, niewielką liczbę ślimaków możemy po prostu wynieść. Te bez skorupy szukają schronienia przed słońcem, dlatego ciągnie je do wszelkich zakamarków i pod liście roślin.

Pojedyncze osobniki są całkiem pożyteczne, ponieważ żywią się martwymi częściami roślin i nasionami chwastów. Gorzej, gdy ślimaki skolonizowały już ogródek, wtedy trzeba działać szybko i skutecznie. Wiele osób obawia się silnych środków chemicznych, ze względu na jadalność warzyw i owoców. Większość z nich jest zupełnie bezpieczna, jednak możemy przetestować domowej roboty odstraszacze na ślimaki. Wystarczy zajrzeć do kuchni.

Co odstrasza ślimaki? Nie znoszą tych zapachów

Ślimaki odstraszają pewne silne zapachy. Wśród nich prym wiedzie kawa i cynamon, które oprócz aromatu są też dla ślimaków toksyczne. Wystarczy fusy po kawie i przyprawę rozsypać na grządkach. Gdy tylko je wyczują, nie będą chciały podążać dalej w ogród. Podobnie działa cebula i czosnek, dlatego obsadzenie nimi warzyw będzie chroniło przed szkodnikami. Kolejny sposób to skorupki jajek i pokruszone łupiny orzechów. W tym przypadku chodzi o działanie mechaniczne. Ostre krawędzie i chropowatość uszkadzają tkanki, dlatego ślimaki wycofują się, chcąc uniknąć poranienia. 

Zobacz też: Ten styl ma swój wielki powrót. TOP 5 rzeczy, które znajdziesz w szafie fanki mody vintage

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.