Lawenda najlepiej lubi glebę średnio bogatą w składniki odżywcze. Z tego powodu nie można przesadzić jej z nawożeniem. Z powodu zbyt dużej ilości azotu, roślina może wykształcać mniej kwiatów, a więcej liści. Ważne jest także odpowiednie dobranie nawozu. Dobrym wyborem są specjalne nawozy do lawendy. Lawenda lubi także nawożenie kompostem.
Lawenda jest dość wymagająca jeśli chodzi o glebę. Jej podłoże powinno być obojętne lub zasadowe, między 6,5 a 7,5 pH. Trzeba uważać, aby gleba nie zakwasiła się, co dość często się zdarza. Możliwe, że lawenda nie kwitnie właśnie dlatego, że ziemia jest zbyt kwaśna.
Najłatwiej sprawdzić to za pomocą kwasomierza. Jeśli wskazuje wartość poniżej 6,5 pH to trzeba poprawić parametry gleby (odkwasić ją, jest na to wiele sposobów, np. wapnowanie). Możliwe, że gleba jest także zbyt ciężka lub wilgotna. Dla prawidłowego kwitnienia lawenda potrzebuje przepuszczalnej ziemi.
Czytaj też: Oprysk z tymianku potrafi zdziałać cuda w ogrodzie. Przepis jest banalnie prosty
Czasem wydaje się, że częste i obfite podlewanie powinno działać tylko na korzyść rośliny, ale niestety nie sprawdza się to w przypadku wielu roślin. Lawenda powinna być regularnie podlewana, ale trzeba uważać na nadmiar wody. Lekkie przesuszenie zaszkodzi jej nawet mniej niż przelanie (szczególnie w przypadku lawendy ogrodowej). Jeśli lawenda jest w ogrodzie, pamiętaj o zachowaniu przepuszczalności gleby. Z kolei lawenda w doniczce powinna mieć drenaż na dnie, ale tutaj trzeba uważać także na przesuszenie.
Czytaj też: Egzotyczne rośliny owocowe w twoim domu? Poznaj bananowca i jego uprawę doniczkową!
Lawenda to roślina wieloletnia, ale o średniej mrozoodporności. Jeśli zima jest zbyt mroźna, może jej to zaszkodzić. Czasem lawenda nie kwitnie, bo przemarzła. Grozi jej także susza fizjologiczna, która związana jest z trudnością pobierania wody z zamarzniętego podłoża. Z tych powodów lawenda powinna być okrywana na zimę, a w czasie odwilży podlewana.
Lawenda wymaga przycinania wczesną wiosną oraz po kwitnieniu. Czasem może się zdarzyć, że jeśli obcinamy lawendę późno, np. w maju, to zetniemy też wytworzone już kwiatostany, dlatego lawenda nie kwitnie albo dużo słabiej i później. Czasem można też przyciąć pędy zbyt dużo, co również skutkuje mniejszym kwitnieniem.
Sprawdź też: Delikatny manicure hybrydowy. Ukrywa odrost, wysmukla palce i pasuje do wszystkiego
Komentarze (0)
Czekasz na fioletowe kwiaty, a tu nic? Lawenda nie kwitnie z wielu powodów. Zobacz 5 najczęstszych
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!