Styl Memphis - czym się wyróżnia?

W latach 80. XX wieku grupa projektantów z Mediolanu zwana też później grupą Memphis stworzyła styl, który miał przeciwstawić się panującemu wtedy minimalizmowi, prostocie i estetyce modernizmu. Grupa Memphis została założona w 1981 roku i stworzyła jeden z najbardziej wyrazistych, rozpoznawalnych i charakterystycznych stylów aranżacji wnętrz. Ten nowatorski styl wraca teraz w pełnej krasie, zachwycając swoją świeżością, odwagą i kolorami. Z jednej strony budzi kontrowersje, a z drugiej zachwyca - zobacz zatem koniecznie, jak będzie w Twoim przypadku i czy członkowie Memphis Group zachwycą też Ciebie.

Wnętrza w stylu Memphis — jakie są kolory stylu Memphis? Czym wyróżniała się Grupa Memphis i jej designerska rebelia?

To, co wyróżnia styl Memphis to przede wszystkim kolory, wzory i materiały. Estetyka stylu Memphis wskazuje zarówno na odważną paletę kolorów, jak i na geometryczne formy, asymetrię oraz eklektyczne zestawienia materiałów. Jeśli chcesz powtórzyć fenomen stylu Memphis u siebie, konieczne postaw na jaskrawe i kontrastowe barwy: łącz intensywne odcienie żółci, czerwieni i niebieskiego z pastelami oraz klasyczną czernią i bielą. Zrezygnuj natomiast z neutralnych kolorów i subtelnych odcieni. Kolory mają szokować, zaskakiwać i podobać się, ale zdecydowanie nikt nie powinien przechodzić obok nich obojętnie.

Styl Memphis
Styl Memphis fot. materiały partnera

Cechy stylu Memphis — jak wprowadzić styl Memphis przy pomocy odpowiednich kształtów i materiałów?

Członkowie Memphis Group korzystali też z geometrycznych wzorów, które umieszczali w nieoczywistych miejscach. Łagodne linie np. stolików kawowych zamieniały się nagle w ostre kształty, a eklektycznych połączeń było tu naprawdę dużo, zwłaszcza jeśli chodzi o połączenie materiałów. Twórcy stylu Memphis korzystali z tworzyw sztucznych, laminatu, metalu i betonu, a współczesny styl Memphis często dodaje do tego drewno i inne materiały naturalne.

Projekty powinny być funkcjonalne, ale nie powinny mieć w sobie tradycyjnej elegancji, luksusu i minimalizmu. Styl Memphis cechuje się bogactwem form, kolorów i materiałów, pamiętaj zatem o tym, stawiając na estetykę Memphis u siebie.

Styl Memphis
Styl Memphis fot. materiały partnera

Inspiracje współczesne stylu Memphis — jak zaaranżować wnętrze Memphis? Współczesne trendy wyposażenia

Rozpoznawcze cechy stylu Memphis to przede wszystkim dominacja formy nad funkcją. Przedmioty posiadają nietypowe kształty, meble do salonu Merkury Market są artystyczne i wyjątkowe. W nowoczesnym wydaniu współczesnego stylu Memphis łączy się to z funkcjonalnością dzięki atrakcyjnym i nowoczesnym rozwiązaniom. Styl Memphis charakteryzuje się wyjątkowością formy, często meble mają formę nietypowych rzeźb. Idealnym przykładem stylu grupy Memphis jest kultowa biblioteczka Carlton.

Styl Memphis
Styl Memphis fot. materiały partnera

Efektowne dodatki a styl Memphis dzisiaj — czym się inspirować i jak stworzyć wnętrze Memphis?

Styl Memphis powstał jako odpowiedź na minimalizm i dzisiaj właśnie w takiej formie również się go stosuje. Współczesny styl Memphis często korzysta z inspiracji, jakie oferuje pop-art i niecodzienny charakter tej sztuki. Wyjątkowy wpływ pop-artu widoczny jest w intensywnych kolorach, jak i w tym, że kicz staje się sposobem na wyrażenie siebie w aranżacjach wnętrz. Jeśli użyjesz prostych i często uważanych za tandetne materiałów, kolorów i wzorów, możesz wywołać prowokacyjne połączenia, co właściwie jest celem stylu Memphis.

Kolejną inspiracją jest eklektyzm. Tutaj kolorowa, jaskrawa sofa może stać obok prostego, plastikowego stolika — będzie to wyrazem eklektyzmu w stylu grupy Memphis.

Styl Memphis
Styl Memphis fot. materiały partnera

Jak urządzić wnętrze Memphis? Wnętrze w stylu Memphis we współczesnym wydaniu

Aktualnie Memphis ceniony jest za swoją ekstrawagancję i stanowi istotny element historii projektowania. To opcja dla osób, które poszukują większej swobody twórczej i lubią eksperymentować z formą, materiałem i kolorem. Estetyka Memphis pozwala na tworzenie nietypowych aranżacji wnętrz, pełnych sprzeczności, a jednocześnie umożliwiających wyrażenie siebie. Memphis korzysta z elementów pop-artu i eklektyzmu, dlatego warto też zwrócić uwagę na te dwa style wnętrzarskie.

Więcej o: