7 zasad stylu vintage

To styl dla poszukiwaczy skarbów, miłośników nietuzinkowych połączeń i cierpliwych kolekcjonerów. I choć mawia się, że przy projektowaniu wnętrz w stylu vintage ograniczeniem może być tylko wyobraźnia, to warto pamiętać o kilku zasadach.

Poszukiwanie staroci

Styl vintage kocha wszystko, co pięknie się starzeje. Aby znaleźć "perełki" koniecznie powinieneś wybrać się na targi staroci, oraz piwnic mam i babć. Bądź także czujnym obserwatorem internetowych aukcji. Nie zapominaj o "odziedziczonych" kryształowych cukiernicach czy porcelanowych zastawach.

Unikaj dosłowności

Chociaż w aranżacjach w stylu vintage chodzi o przeszłość i wspomnienia, należy pamiętać, aby nie przesadzać - nie chcemy przecież uzyskać efektu muzeum. Vintage unika dosłowności, bawi się dodatkami - to ty decydujesz, czy w twoim domu przeważać będą rzeczy stare, czy nawiązujące do nowoczesności. Masz stuletni zegar XXL odziedziczony po babci? Nic nie stoi na przeszkodzie, by postawić go obok minimalistycznego stołu, który zdobi wazon z lat 70. upatrzony na pchlim targu.

25 lat stażu

Vintage czy nie? Jeśli dopiero odkryłeś ten styl, jesteś już na pchlim targu i zastanawiasz się czy komoda, którą sobie upatrzyłeś wpisuje się w ten trend, pamiętaj, że dekoratorzy wnętrz mówią jednym głosem: wszystko, co pochodzi sprzed ostatnich dwudziestu pięciu lat jest uznawane za vintage.

Wspomnienia na pierwszym planie

Wnętrza w stylu vintage idealnie pasują do osób, które kochają wspominać. W ich salonach nie może zabraknąć ramek ze zdjęciami. Warto eksponować rodzinne portrety, fotografie czarno - białe, czy te w odcieniu sepii. Charakterystycznym elementem aranżacji vintage są także stare obrazy. Nie zapominaj o pamiątkach - nie tylko tych starych i rodzinnych. Ważne są takie, które mają dla ciebie szczególną wartość sentymentalną.

Unikaj romantyzmu

Założeniem omawianego stylu jest stworzenie wnętrza z duszą, opowiadającego jakąś historię. Nie chodzi jednak o zbytnią nostalgię, czy - co gorsza- romantyczny efekt, który nie ma nic wspólnego z charyzmą vintage. Jak go uniknąć? Uważaj na pudowy róż i biel, wybieraj wyraziste dodatki, formy, desenie i kolory.

Kolory

Jak już wspominaliśmy - stylowi vintage daleko jest do oczywistości. W kwestii kolorów również. Z jednej strony trafnym wyborem będzie postawienie na te intensywne: zielony, błękitny, pomarańczowy, czerwony, żółty oraz seledynowy. Z drugiej - gdy znajdziemy stare dodatki zauważymy, że ich barwy są jakby wypłowiałe, pożółkłe czy przygasłe. Warto więc kierować się ogólną zasadą tego stylu - łącz i nakładaj na siebie także kolory. Unikaj przy tym "pstrokacizny" - dobieraj je tak, abyś czuł się dobrze w takim wnętrzu.

Desenie

Obicie sof, kanap, foteli, krzeseł, poduszek - na co postawić? Vintage przypisuje się groszki, pasy, duże wzory, pepitkę, uproszczone motywy zwierzęce i grafiki. Jest więc pole do popisu i szaleństwa, warto jednak pamiętać, aby tkaniny dobierać w obrębie wybranej tonacji kolorystycznej.

Więcej o: