W 2018 roku wzrosną koszty budowy domu

Niestety, 2018 rok nie będzie korzystny dla osób, które planują rozpocząć budowę domu. Eksperci nie mają wątpliwości: w tym roku budowa domu będzie kosztowała znacznie więcej niż w ubiegłych latach. Z czego wynika wzrost kosztów budowy domu? Jakich cen możemy spodziewać się w przyszłości?

Dlaczego rosną koszty budowy domu?

Sytuacja na rynku budowlanym nie napawa optymizmem. Osoby, które planują budowę domu muszą liczyć się z większymi kosztami. Z czego wynikają podwyżki cen na rynku budowlanym? Sytuacja na związek zarówno z rekordową liczbą mieszkań oddanych do użytku przez deweloperów jak i budową coraz większej ilości dróg. Okazuje się, że włąśnie te dwa czynniki mają duży wpływ na budowę domów przez prywatnych inwestorów i jest bezpośrednią przyczyną wzrostu cen.

Na tym jednak nie koniec. Rok 2018 przyniesie jeszcze większy wzrost kosztów. Szacuje się, że już w tym roku za budowę domu średnio o 8 % więcej niż w roku ubiegłym. Zakładając, że chcemy wybudować dom o powierzchni 140 m² zapłacimy około 27 tys. zł więcej niż w 2017 roku. Koszt takiego domu w ubiegłym roku wynosił ok. 340 tys. zł, podczas gdy w 2018 roku zapłacimy ok. 367 tys. zł. 

Okazuje się, że w znacznym stopniu wzrosną koszty robocizny. Z każdym rokiem rośnie cena usług murarskich, tynkarskich czy dekarskich. Jeśli wziąć pod uwagę rok ubiegły, w 2018 roku prace murarskie wzrosną o 11 %, wykonanie elewacji z ociepleniem, aż o 15 %, a tynkowanie i usługi hydrauliczne o 30 %. Tak duży wzrost cen dla ekipy budowlanej to jednak nie jedyny powód tak znaczącego wzrostu kosztów budowy domu. Prócz samej robocizny, wzrosną także ceny materiałów budowlanych. Okazuje się, że ma to związek z przepisami prawa budowlanego, które wymusiły na inwestorach wyższe wydatki na część materiałów budowlanych. Przepisy nie pozostawiają wyboru i wymuszają zastosowanie lepszych i co za tym idzie droższych materiałów stosowanych do ocieplenia budynku, okien i ogrzewania. Najwyższy wzrost cen dotyczy wyposażenia kotłowni, gdzie koszty za sprawą zakupu nowego pieca wzrosną nawet o 40%.

Koszty budowy domu. Co nas czeka w kolejnych latach?

Niestety, to nie koniec złych informacji. Kolejne lata wcale nie przyniosą korzystnych zmian. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku deweloperzy planują oddać do użytku jeszcze więcej mieszkań, a ilość budowanych dróg będzie rosła. Dodatkowo, coraz więcej fachowców decyduje się wyjazd do pracy za granice, przez co z każdym rokiem trudniej znaleźć ekipę budowlaną. Także przepisy prawne przyczynią się do jeszcze większego wzrostu kosztów budowy domu. W 2021 roku wejdą w życie przepisy na mocy, których zostaną zaostrzone parametry izolacyjne budynku aż o 35%. Inwestorzy będą zmuszeni stosować jeszcze lepsze ocieplenie budynku, które także spowoduje wzrost kosztów.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Mimo że rynek budowlany nie napawa optymizmem, jest szansa na obniżenie kosztów budowy w przyszłości. Wszystko za sprawą rosnącej popularności domów prefabrykowanych, które opierają się na szkielecie drewnianym, stalowym oraz wykonanym z keramzytu. Tego rodzaju domy składa się z gotowych elementów, które wcześniej przygotowuje się w fabryce, która hurtowo produkuje wszystkie elementy, przez co ich koszty są zdecydowanie niższe. W Polsce tego rodzaju budownictwo wciąż jest rzadkością i nie brak opinii podważających nową technologię, jednak z racji niskich kosztów budowy być może w najbliższych latach zyska na zainteresowaniu. Zwłaszcza, ze wraz z rozwojem technologii z każdym rokiem domy prefabrykowane będą coraz trwalsze, a cena wciąż będzie dużo niższa niż w tradycyjnym budownictwie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA