Aranżacja mieszkania na Wyspie Spichrzów

Gdańska Wyspa Spichrzów staje się coraz modniejszym miejscem, w którym powstają piękne i kreatywnie urządzone mieszkania. Jedno z nich zostało zaaranżowane przez architektki ze studia projektowego SMart Studio, które niewielkiemu wnętrzu nadały kobiecego charakteru. Zaglądamy do tego urokliwego, a jednocześnie w pełni funkcjonalnego mieszkania.

Wyspa Spichrzów to część gdańskiego Głównego Miasta, która przez lata nie była wykorzystywana. Teraz wszystko się zmienia - ten zapomniany do niedawna skrawek ziemi nad Mołtawą, będący niegdyś sercem portowej dzielnicy, zapełnił się nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi, nawiązującymi swoją architekturą do historycznej zabudowy. W jednym z nich, na ulicy Spichrzowej, znalazł się kameralny apartament, którego aranżacją zajęły się Sylwia Choszcz i Monika Behrendt-Kucińska, dwie architektki z pracowni SMart Studio.

Mieszkanie na Wyspie Spichrzów jest niewielkie (liczy jednynie 37 m kw.), jednak dzięki pomysłowości projektantek zyskało zupełnie nowe oblicze. Architektki, trochę na przekór aktualnym trendom, nadały temu małemu apartamentowi kobiecego charakteru - dominują w nim zgaszone pastele, biel, a także jasna szarość. Jak przyznają twórczynie aranżacji, zabieg ten jest zamierzony. Ma on na celu optyczne powiększenie przestrzeni.

Mieszkanie na Wyspie Spichrzów: sposób na większą przestrzeń

Aby dodać wnętrzu przestronności, architekci często stawiają na otwarty plan. W tym przypadku Sylwia Choszcz i Monika Behrendt-Kucińska zdecydowały się na inne rozwiązanie. Ich sposobem na lepsze doświetlenie mieszkania było zastąpienie ściany między sypialnią a salonem z aneksem kuchennym systemem ścianek i drzwi przesuwnych. Ich aluminiowy profil doskonale współgra z wystrojem wnętrza i nie przywołuje skojarzeń z podobnymi systemami zastosowanymi w przestrzeni publicznej.

W przypadku tego mieszkania, architektki zdecydowały się na zastosowanie systemu w odcieniach szarości, pasującej do pozostałych elementów znajdujących się we wnętrzu. Wykorzystały też w pełni przezroczyste szkło, którego duże tafle oddzielają część dzienną od sypialnej, równocześnie dając efekt przenikania się dwóch sfer. Wieczorami intymność w sypialni, niezbędną do spokojnego snu, zapewniają mocno drapowane kotary.

Mieszkanie na Wyspie Spichrzów: apartament z historią

Budynek, w którym znajduje się opisywane mieszkanie był niegdyś magazynem. Fakt ten został wykorzystany przez architektki, które zdecydowały się na pozostawienie nieotynkowanej ceglanej ściany na wprost wejścia. Jej industrialny charakter łagodzony jest przez biel, a chropowata struktura zwraca uwagę każdego, kto tylko przekroczy próg mieszkania.

Niewielki apartament na Wyspie Spichrzów pozbawiony jest dzieł sztuki i dekoracyjnych bibelotów. Za to wykusz w salonie został zaaranżowany na kącik zabaw dla dziecka. Jego drewniana zabudowa stanowi jednocześnie dodatkowe miejsce do przechowywania i nawiązuje swoim kształtem do domku dla lalek. Jest to więc idealne miejsce do dziecięcych zabaw, które wspaniale pobudza wyobraźnię najmłodszego mieszkańca. W salonie znalazł się też autorski projekt architektek, czyli okrągły stół wykonany przez lokalnego stolarza, którego biały blat i podstawę łączy drewniana kolumna.

Mieszkanie na Wyspie Spichrzów: sprytne rozwiązania

Projektantki zastosowały również kilka kreatywnych rozwiązań w aneksie kuchennym. Przede wszystkim, umieściły go na najmniej eksponowanej ścianie. Ponadto, nadały mu lekkości poprzez rezygnację z wiszących szafek i wybór nietypowego, jak na kuchenną zabudowę, miętowo-turkusowego koloru.

Choć metraż tego uroczego mieszkania nie należy do największych, to jego wnętrze jest pełnowymiarowe. Ten projekt udowadnia, że nawet na 37 m kw. można urządzić piękny, a jednocześnie niezwykle funkcjonalny apartament.

Więcej o:
Copyright © Agora SA