Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Poznaj cechy takiego wnętrza

Prostosta, funkcjonalność i jasne barwy to główne cechy wzorowego mieszkania w stylu skandynawskim. Ten design rodem z północnej Europy uwielbiany jest w wielu częściach świata, również w Polsce. Jak wprowadzić styl skandynawski do swoich wnętrz?

Wnętrza skandynawskie są nie tylko funkcjonalne, z prostym designem, ale również bardzo widne i przestronne. Mieszkańcy krajów północnej Europy nie mogą się cieszyć dużą ilością słońca w ciągu dnia, dlatego ich mieszkania są pełne jasnych kolorów. To skutkuje również wrażeniem czystości, a takie wnętrza, wbrew pozorom, są również bardzo przytulne. Styl skandynawski można wprowadzić zarówno do mieszkania w bloku, jak i domu jednorodzinnego. W dodatku z łatwością znajdziesz meble i dodatki w cenach na każdą kieszeń! Zobacz czym charakteryzuje się mieszkanie w stylu skandynawskim.

Mieszkanie w stylu skandynawskim - biel i drewno

Jeśli mieszkasz w typowym polskim bloku i narzekasz na brak wystarczającego światła w swoim mieszkaniu to styl skandynawski na pewno jest dobrym wyborem. W naszym kraju na szczęście mamy więcej słońca niż w Skandynawii, ale w blokach, szczególnie w starym budownictwie, okna zajmują małą powierzchnię i mogą dawać zbyt mało światła. Północne kraje poradziły sobie z tym problemem za pomocą jasnych barw. Postawiono tutaj głównie na białe meble w stylu skandynawskim, które sprawiają, że pomieszczenie jest widne i bardziej przestronne. Inne barwy popularne w takich wnętrzach to np. szarość i wszystkie jej odcienie. Najczęściej meble są drewniane i pomalowane właśnie na biel lub szary kolor. To samo dotyczy podłóg - czasem pozostawia się ich naturalny kolor jasnego drewna, ale niektórzy również je malują. 

mieszkanie w stylu skandynawskim biel i drewnomieszkanie w stylu skandynawskim biel i drewno fot. shutterstock.com

Pokój skandynawski - więcej światła: rolety i odpowiednie oświetlenie

Mieszkańcy Europy Północnej stosują jeszcze inny trik, aby zapewnić sobie więcej światła w swoich mieszkaniach w stylu skandynawskim: w oknach mają rolety. Jeśli nie chcesz się na nie decydować to możesz alternatywnie wybrać jak najbardziej transparentne, delikatne firanki, które zasłonią okno, ale nadal do pokoju dostanie się dużo światła.

W mieszkaniu w stylu skandynawskim warto postawić na odpowiednie oświetlenie, które przyda się późnymi popołudniami i wieczorami. W tym celu warto zamontować różnego rodzaju lampy w naszych pomieszczeniach. Oświetlenie powinno mieć prosty design i najlepiej szklany, transparenty klosz. 

mieszkanie w stylu skandynawskimmieszkanie w stylu skandynawskim fot. shutterstock

Mieszkanie styl skandynawski - funkcjonalność

Wnętrze w stylu skandynawskim ma być funkcjonalne, a więc, co za tym idzie, komfortowe na co dzień. Kładzie się tutaj nacisk na to, aby meble odpowiadały naszym potrzebom, a także rodzajowi pomieszczenia, w którym się znajdują i jego wielkości. Przykładem mogą być np. szafy, w których w wygodny i uporządkowany sposób pomieścimy nasze rzeczy. W stylu skandynawskim ważna jest również wielofunkcyjność. Przykładowo, jeśli mamy mały salon to lepiej wybrać niewielki stolik, ale z funkcją rozkładania w razie większej liczby gości. W wielu sklepach znaleźć można również praktyczne łóżka, które w dolnej części mają szuflady lub szafki.

Takie sprytne rozwiązania sprawiają, że wnętrza w stylu skandynawskim są łatwe w utrzymaniu porządku, bo wszystko ma swoje miejsce, a my możemy cieszyć się codzienną wygodą. Dlatego właśnie styl skandynawski idealnie sprawdzi się do małych pomieszczeń, gdzie często brakuje miejsca i niełatwo zachować dużo wolnej przestrzeni. 

Mieszkanie w stylu skandynawskim - prostota

Skandynawski styl mieszkania jest raczej minimalistyczny i skromny jeśli chodzi o dodatki, a także styl mebli i dobór kolorów. W pomieszczeniach tego typu nie odnajdziemy jaskrawych barw i wielu bibelotów, które niczemu nie służą. Dzięki temu takie wnętrza są idealne do relaksu, bo naszej uwagi nic nie rozprasza i możemy cieszyć się spokojem. Tak samo jak w przypadku funkcjonalności - prostota wnętrz ułatwia utrzymanie porządku i poczucia czystości. 

mieszkanie w stylu skandynawskimmieszkanie w stylu skandynawskim fot. shutterstock

W mieszkaniach w stylu skandynawskim popularne są proste, drewniane ramki na zdjęcia oraz obrazy pasujące do wystroju. Uroku wnętrzom skandynawskim dodają również rośliny pokojowe w doniczkach lub kwiaty cięte w nowoczesnych lub minimalistycznych wazonach. Przytulny charakter osiągniesz także za pomocą dekoracyjnych poduszek, które mogą być utrzymane w szarościach i bieli oraz czerni, ale możesz także postawić na motywy roślinne. W takich pomieszczeniach popularne są również świeczniki, a także skromne dekoracje z drewna.

Jak tanio urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Urządzenie mieszkania w skandynawskim stylu wcale nie musi być drogie. W popularnych marketach typy JYSK lub IKEA znaleźć można wiele stosunkowo tanich mebli. Styl skandynawski można też wprowadzać do swoich wnętrz stopniowo. Na początku możesz po prostu zadbać o drobne dodatki, które nie muszą być drogie, a nawet można je wykonać samemu. Drewniane ramki na zdjęcia, białe elementy dekoracyjne z drewna, jasne poszewki na poduszki dekoracyjne mogą być pierwszy krokiem do zmian charakteru pomieszczeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.