Układanie płytek, jak chyba wszystkie prace wykończeniowe, rozpoczynamy od prac koncepcyjnych. Nim przejdziemy do ułożenia okładziny, trzeba dokładnie rozplanować powierzchnię, na której mają się znaleźć kafelki. Zwłaszcza początkujące osoby powinny nie tylko dobrze rozmierzyć sobie pomieszczenie, ale też naszkicować ułożenie na nim płytek.
Przygotowanie podłoża przy układaniu płytek, w zależności od rodzaju powierzchni ściany, zawsze zaczynamy od usunięcia pyłu, kurzu, tłustych plam i powłok o wątpliwej wytrzymałości. Nierówności na całej powierzchni nie mogą przekraczać 2 mm. Gdy są większe, trzeba przystąpić do ich wyrównania. Zanim klej i płytki przywrą do ściany, musimy wykonać izolację przeciwwodną.
Przede wszystkim należy zakupić odpowiednią ilość glazury lub innego rodzaju płytek. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że układając rząd płytek, z całą pewnością będziemy je musieli przycinać (np. przy poziomie podłogi), co spowoduje straty. Pojawią się one także przy samym układaniu glazury, gdzie mogą się wyszczerbić lub pęknąć w wyniku urazów mechanicznych. W zależności od sposobu układania trzeba doliczyć inną ilość materiału - łączenie proste nakazuje doliczyć 5%, w karo (w skos) nawet 15%. Doliczamy też od 1 do 3% powierzchni fug na ścianie.
Jaki klej wybrać do układania płytek na ścianę?
Płytki ścienne to jednak nie wszystko - niezbędny jest także właściwy dobór zaprawy klejącej spośród licznych produktów oferowanych na rynku. Jaka powinna być charakterystyka kleju do kładzenia płytek na ściany? Uzależnione jest to od rodzaju płytek i podłoża:
Pamiętamy o tym, żeby samodzielne układanie płytek na ścianie w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu, poprzedzić dokładną lekturą instrukcji zawartej na opakowaniu kleju. Może nam to pomóc w usprawnieniu układania płytek, na pewno zaś zabezpieczy przed przykrymi niespodziankami. O czym jeszcze pamiętać?
Co jeszcze trzeba kupić? Niezbędne narzędzia
Do ułożenia płytek niezbędna jest długa lista przyrządów, które usprawnią pracę i umożliwią jej właściwy przebieg. Mowa o wiertarce z mieszadłem, szpachlach zębatych, gąbce, poziomicy, sznurze, pionie, szczypcach do łamania płytek, pacce gumowej i pistolecie do silikonu. Potrzebny jest też przyrząd do fugowania i same fugi. Nie można też zapomnieć o doborze krzyżyków dystansowych do oczekiwanej szerokości fugi pomiędzy płytkami. Przyrząd do cięcia płytek może przyjmować formę specjalnej maszynki, rysika lub szlifierki zaopatrzonej w specjalistyczną tarczę.
Gdy mamy już zgromadzone narzędzia, rozplanowane ułożenie okładziny i przygotowane podłoże - kleimy pierwszy rząd płytek.