Jak układać płytki na ścianie? Podpowiadamy, jak zrobić to poprawnie

Słusznie uznaje się, że układanie płytek na ścianie jest trudniejsze, niż położenie w tym miejscu np. paneli winylowych. W praktyce samodzielnie położona glazura nie wymaga szczególnych umiejętności i nie jest znacznie bardziej kłopotliwe, niż na podłodze. Daje za to dużą satysfakcję. Jak się do tego zabrać krok po kroku? Podpowiadamy.
Kuchnia w kształcie litery 'u'.
Kuchnia w kształcie litery 'u'. Fot. Shutterstock

Układanie płytek - od czego warto zacząć?

Układanie płytek, jak chyba wszystkie prace wykończeniowe, rozpoczynamy od prac koncepcyjnych. Nim przejdziemy do ułożenia okładziny, trzeba dokładnie rozplanować powierzchnię, na której mają się znaleźć kafelki. Zwłaszcza początkujące osoby powinny nie tylko dobrze rozmierzyć sobie pomieszczenie, ale też naszkicować ułożenie na nim płytek.

Przygotowanie podłoża przy układaniu płytek, w zależności od rodzaju powierzchni ściany, zawsze zaczynamy od usunięcia pyłu, kurzu, tłustych plam i powłok o wątpliwej wytrzymałości. Nierówności na całej powierzchni nie mogą przekraczać 2 mm. Gdy są większe, trzeba przystąpić do ich wyrównania. Zanim klej i płytki przywrą do ściany, musimy wykonać izolację przeciwwodną.

Układanie płytek na ścianie - potrzebne akcesoria

Przede wszystkim należy zakupić odpowiednią ilość glazury lub innego rodzaju płytek. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że układając rząd płytek, z całą pewnością będziemy je musieli przycinać (np. przy poziomie podłogi), co spowoduje straty. Pojawią się one także przy samym układaniu glazury, gdzie mogą się wyszczerbić lub pęknąć w wyniku urazów mechanicznych. W zależności od sposobu układania trzeba doliczyć inną ilość materiału - łączenie proste nakazuje doliczyć 5%, w karo (w skos) nawet 15%. Doliczamy też od 1 do 3% powierzchni fug na ścianie.

Jaki klej wybrać do układania płytek na ścianę?

Kuchnia.
Kuchnia. Fot. Merkury Market

Płytki ścienne to jednak nie wszystko - niezbędny jest także właściwy dobór zaprawy klejącej spośród licznych produktów oferowanych na rynku. Jaka powinna być charakterystyka kleju do kładzenia płytek na ściany? Uzależnione jest to od rodzaju płytek i podłoża:

  • małe i średnie płytki ceramiczne na tynku i betonie kładziemy na klej uniwersalny
  • klinkiery na zewnątrz trzeba ułożyć używając kleju elastycznego o zwiększonej przyczepności
  • klej wysokoelastyczny odkształcalny jest preferowany na trudne podłoże - można go położyć na płyty karton-gips, OSB lub na stare płytki (chodzi jednak tylko o powierzchnię, która jest stabilna)

Pamiętamy o tym, żeby samodzielne układanie płytek na ścianie w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu, poprzedzić dokładną lekturą instrukcji zawartej na opakowaniu kleju. Może nam to pomóc w usprawnieniu układania płytek, na pewno zaś zabezpieczy przed przykrymi niespodziankami. O czym jeszcze pamiętać?

  • układanie glazury musi przebiegać w temperaturze nie niższej, niż 5 stopni C; górną granicę stanowi 32 stopnie C
  • do spoinowania i delikatnego użytkowania podłoża można przystąpić nie wcześniej, niż po 24 godzinach
  • płytki nabierają pełnych właściwości po trzech dniach od ułożenia na ścianie
  • płytki ceramiczne nie powinny być wilgotne

Co jeszcze trzeba kupić? Niezbędne narzędzia

Do ułożenia płytek niezbędna jest długa lista przyrządów, które usprawnią pracę i umożliwią jej właściwy przebieg. Mowa o wiertarce z mieszadłem, szpachlach zębatych, gąbce, poziomicy, sznurze, pionie, szczypcach do łamania płytek, pacce gumowej i pistolecie do silikonu. Potrzebny jest też przyrząd do fugowania i same fugi. Nie można też zapomnieć o doborze krzyżyków dystansowych do oczekiwanej szerokości fugi pomiędzy płytkami. Przyrząd do cięcia płytek może przyjmować formę specjalnej maszynki, rysika lub szlifierki zaopatrzonej w specjalistyczną tarczę.

Układanie płytek krok po kroku - to nie jest takie trudne

Gdy mamy już zgromadzone narzędzia, rozplanowane ułożenie okładziny i przygotowane podłoże - kleimy pierwszy rząd płytek.

  1. Na ścianie wyznaczymy za pomocą poziomicy linię o przebiegu równoległym do podłogi. Ma się znaleźć powyżej pierwszego rzędu i spoiny. Pomagamy sobie sznurem mierniczym.
  2. Jeszcze raz rozplanowujemy poziom obkładany płytkami.
  3. Pod poziomą linią (równoległą podłodze) przykręcamy listwę. Jej zadaniem będzie tymczasowo przytrzymać płytkę na ścianie.
  4. Zaznaczamy linię pionową, która pozwoli nam równo ułożyć wykończenie ściany.
  5. Zaprawę układamy na pokrycie ok. 1 m2 powierzchni. Później tworzymy bruzdy przy pomocy ząbkowanej szpachelki. Pozwoli nam to przymocować glazurę w optymalny sposób.
  6. Pamiętajmy, by ułożyć płytki lekko je dociskając do ściany.
  7. Pomiędzy nie wciskamy krzyżyki dystansowe, które stworzą fugi.
  8. Układamy jednorazowo trzy lub cztery rzędy tak, żeby pokryć całą powierzchnię zajmowaną przez nałożony klej do płytek.
  9. Nadmiar kleju usuwamy (inaczej będziemy mieć problem, klejąc kolejne płytki).
  10. Sprawdzamy, czy na powierzchni płytek jest równo. Nierówności niwelujemy niewielkim gumowym młoteczkiem, zachowując ostrożność.
  11. Fugujemy nie wcześniej, niż po 24 godzinach.
Więcej o: