Jak zrobić stół ogrodowy?

Sezon letni jeszcze się nie zaczął, ale już teraz warto przygotować się do spędzania czasu w ogrodzie. Przyjęcia i spotkania rodzinne organizowane na naszym własnym trawniku nie mogą obyć się bez mebli ogrodowych. Wśród nich na pewno ważnymi elementami zawsze będą stoły ogrodowe. Sprawdźmy, jak samodzielnie wykonać taki stół ogrodowy z drewna, by stanowił on przydatny mebel i estetyczną ozdobę naszego ogrodu czy tarasu.

Drewniane meble ogrodowe.Drewniane meble ogrodowe. Fot. Shutterstock

Meble ogrodowe własnoręcznie wykonane

Meble ogrodowe charakteryzują się swoistym stylem. Zwykle są drewniane, wykonane z długich, prostych deseczek. Oparcia i blaty często są też ażurowe, tworzą bardzo charakterystyczną żaluzję. Po stoły ogrodowe oraz ławki ogrodowe możemy jechać na zakupy do popularnych marketów i sklepów ogrodniczych, ale równie dobrze meble możemy wykonać sami. Będziemy potrzebowali nieco drewnianych deseczek, trochę narzędzi oraz własną chęć, zapał i nieco naszej pracy.

Zanim zaczniesz - deseczki i narzędzia

Jak do każdego projektu, tak i do wykonania własnego stołu powinniśmy odpowiednio się przygotować. Poniższy poradnik pomoże wam w zbudowaniu stołu o wymiarach blatu 155 cm x 100 cm oraz wysokości 75 cm. Do jego przygotowania będziemy potrzebować odpowiednich materiałów oraz narzędzi.

Materiały

 • Kantówki - to będą nogi naszego stołu, oczywiście potrzebujemy 4 sztuk, wymiary 4 x 4 x 73 cm
 • Deski na blat - potrzebujemy 7 sztuk o wymiarach 14 x 2 x 155 cm
 • Opaska stołu - potrzebujemy 2 sztuki o wymiarach 6 x 2 x 90 cm oraz 2 sztuki 6 x 2 x 141 cm
 • Listewki wzmacniające - 2 sztuki o wymiarach 4,5 x 2 x 86 cm
 • Wkręty
 • Kątowniki metalowe
 • Lakier bezbarwny lub o dowolnym odcieniu, ewentualnie farba

Narzędzia

 • Wyrzynarka
 • Szlifierka, ewentualnie papier ścierny
 • Wkrętarka
 • Pędzle, wałki i kuwetka malarska

Zrób to sam - stół ogrodowy

Meble ogrodoweMeble ogrodowe Fot. Shutterstock

Kiedy zebraliśmy wszystkie elementy oraz narzędzia, czas na wykonanie mebla.

Przygotowanie materiałów

Pierwszym krokiem będzie dokładne pomierzenie i ewentualne docięcie deseczek. Do przycinania zbyt długich elementów użyjmy wyrzynarki. Krawędzie wygładźmy używając szlifierki lub zwykłego papieru ściernego. Zanim zaczniemy składać elementy w całość warto pomalować je lakierem lub farbą w odpowiednim kolorze. Dzięki temu będziemy pewni, że wszystkie części są dokładnie pomalowane, zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi i nie będą odróżniać się odcieniem.

Składanie stołu

Teraz czas na właściwie składanie stołu. Rozpocznijmy od połączenia dwóch kantówek jedną długą deską opaski. Zróbmy to dwa razy. Teraz połączmy dwa zbudowane już przez nas elementy przy pomocy krótszych deseczek opaski. W tym momencie mamy cztery nogi opasane opaską.

Dołóżmy do konstrukcji listewki wzmacniające. Włóżmy je do wnętrza opaski, tuż za nogami i dokręćmy wkrętami do każdego z elementów. Dzięki temu konstrukcja stołu będzie stabilna.

Czas na blat. Wszystkie deski blatu ułóżmy na wykonanym wcześniej stelażu. Pomiędzy deseczkami powinniśmy zrobić nieco przerwy, aby nadać meblu ażurowy, lekki wygląd. Dopasowane i odpowiednio ułożone deseczki przykręćmy do listewki wzmacniającej. Uważajmy, aby dokładnie docisnąć elementy do siebie. Dołóżmy do tego metalowe kątowniki, dzięki którym na stałe przymocujemy blat do bóg i opaski.

Prace końcowe

Stół jest już praktycznie gotowy. Dla pewności możemy pomalować go raz jeszcze, aby zabezpieczyć go przed deszczem i wilgocią oraz wyrównać ewentualnie koloryt pokrycia lakieru lub farby. Nie oszczędzajmy tutaj na środkach zabezpieczających drewno - dobrze zaimpregnowany stół będzie nam służył wiele sezonów.

Jak widać zrobienie własnego mebla ogrodowego nie musi być takie trudne. Z kilku desek możemy stworzyć estetyczny i funkcjonalny stół, który na pewno przyda nam się do ogrodowego relaksu, będzie też idealnym meblem na rodzinne spotkania. Malowanie możemy wykonać w dowolnym kolorze, co dodatkowo pozwoli nam dopasować stół do naszych aranżacji ogrodowych. mele z drewna naturalnego to estetyczna i funkcjonalna opcja i warto sobie sprawić takowe dla siebie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA