Jak zrobić domowe nawozy do roślin? 4 najlepsze ekologiczne sposoby

Masz w domu dużą ilość roślin, która wymaga regularnego nawożenia? Wydajesz fortunę na rozmaite środki, które zresztą nie zawsze są skuteczne?

OgródOgród fot. Pixabay


Mamy rozwiązanie twojego problemu. Domowe nawozy do roślin to prosty i oszczędny sposób na utrzymanie naszych zielonych towarzyszy w dobrej kondycji. Poniżej podpowiadamy 4 najpopularniejsze ekologiczne nawozy do roślin! 

Po co nawozić rośliny? 

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na zasadnicze pytanie – w jakim celu nawozimy rośliny? Otóż wielu z nas nie zwraca uwagi na to, że gleba, w której posadzone są doniczkowe rośliny szybko się wyjaławia. Z tego powodu, aby często ich nie przesadzać (co na niektóre kwiaty wpływa niekorzystnie), odżywiamy i nawozimy od czasu do czasu ziemię.  

Cztery sprawdzone sposoby 

Poniżej prezentujemy listę czterech domowych, ekologicznych nawozów do ziemi: 

Skorupki jaj - są dobrym źródłem wapnia dla roślin. Przed użyciem należy je dokładnie umyć, osuszyć, a następnie pokruszyć. Jako że skorupki roślin podnoszą odczyn gleby, należy je stosować do roślin, które preferują zasadowy lub obojętny odczyn ziemi, takich jak aloes. 

Fusy po kawie – to idealny nawóz dla roślin, które preferują kwasowy odczyn gleby, na przykład dla paproci. Należy dodawać je do doniczki najlepiej 2-3 razy w tygodniu, mieszając fusy z wierzchnią warstwą gleby.  

Skórki banana – jako, że są bogate w potas i fosor, idealnie nadają się jako nawóz do roślin. Jak zrobić naturalną odżywkę? Należy umyć skórkę, zalać ją wodą, a następnie postawić w ciemnym miejscu. Naturalną odżywkę można stosować do podlewania roślin.  

Czosnek – z tej niepozornej rośliny, którą każdy z nas ma w kuchni, można zrobić skuteczny preparat do zwalczania szkodników. Zwalcza on m. in. mszyce. Co należy zrobić? Zalej 25 ząbków czosnku litrem wody, odstaw na 15 minut, kilkukrotnie zamieszaj. Z płynu przygotuj roztwór z wodą o proporcjach 1:1. Zapobiegawczo wykonuj oprysk z czosnku przynajmniej raz w tygodniu. 

Nie ulega wątpliwości, że z rzeczy, które prawie każdy z nas ma w domu można przygotować skuteczne i ekologiczne specyfiki. Nie wydawaj fortuny w sklepach ogrodniczych. Przekonaj się, jak prosto jest samodzielnie wykonać naturalny nawóz i DIY (z ang. zrób to sam!). 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.