Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Ogród fot. Pixabay
Mamy rozwiązanie twojego problemu. Domowe nawozy do roślin to prosty i oszczędny sposób na utrzymanie naszych zielonych towarzyszy w dobrej kondycji. Poniżej podpowiadamy 4 najpopularniejsze ekologiczne nawozy do roślin!
Po co nawozić rośliny?
Zacznijmy jednak od odpowiedzi na zasadnicze pytanie – w jakim celu nawozimy rośliny? Otóż wielu z nas nie zwraca uwagi na to, że gleba, w której posadzone są doniczkowe rośliny szybko się wyjaławia. Z tego powodu, aby często ich nie przesadzać (co na niektóre kwiaty wpływa niekorzystnie), odżywiamy i nawozimy od czasu do czasu ziemię.
Cztery sprawdzone sposoby
Poniżej prezentujemy listę czterech domowych, ekologicznych nawozów do ziemi:
Skorupki jaj - są dobrym źródłem wapnia dla roślin. Przed użyciem należy je dokładnie umyć, osuszyć, a następnie pokruszyć. Jako że skorupki roślin podnoszą odczyn gleby, należy je stosować do roślin, które preferują zasadowy lub obojętny odczyn ziemi, takich jak aloes.
Fusy po kawie – to idealny nawóz dla roślin, które preferują kwasowy odczyn gleby, na przykład dla paproci. Należy dodawać je do doniczki najlepiej 2-3 razy w tygodniu, mieszając fusy z wierzchnią warstwą gleby.
Skórki banana – jako, że są bogate w potas i fosor, idealnie nadają się jako nawóz do roślin. Jak zrobić naturalną odżywkę? Należy umyć skórkę, zalać ją wodą, a następnie postawić w ciemnym miejscu. Naturalną odżywkę można stosować do podlewania roślin.
Czosnek – z tej niepozornej rośliny, którą każdy z nas ma w kuchni, można zrobić skuteczny preparat do zwalczania szkodników. Zwalcza on m. in. mszyce. Co należy zrobić? Zalej 25 ząbków czosnku litrem wody, odstaw na 15 minut, kilkukrotnie zamieszaj. Z płynu przygotuj roztwór z wodą o proporcjach 1:1. Zapobiegawczo wykonuj oprysk z czosnku przynajmniej raz w tygodniu.
Nie ulega wątpliwości, że z rzeczy, które prawie każdy z nas ma w domu można przygotować skuteczne i ekologiczne specyfiki. Nie wydawaj fortuny w sklepach ogrodniczych. Przekonaj się, jak prosto jest samodzielnie wykonać naturalny nawóz i DIY (z ang. zrób to sam!).